تیتر امروز

مهدی رحمتی: توجه به ملیت ایرانی در جمهوری اسلامی قابل قبول نیست /احزاب باید مورد وثوق مردم باشند نه حاکمیت
دبیرکل حزب وحدت ملی در پنجمین برنامه رکن سه

مهدی رحمتی: توجه به ملیت ایرانی در جمهوری اسلامی قابل قبول نیست /احزاب باید مورد وثوق مردم باشند نه حاکمیت

مهدی رحمتی، دبیرکل حزب وحدت ملی در پنجمین برنامه رکن سه، در استودیو دیدار حاضر شد و به پرسش‌های ما پاسخ گفت. چکیده متنی و ویدئو کامل این گفتگو را بخوانید، ببینید و بشنوید.
لاهه، جنگ قضایی پنجم!
پیشینه شکایت‌های ایران و آمریکا در دادگاه بین‌المللی

لاهه، جنگ قضایی پنجم!

در حالی که شکایت ایران از آمریکا هم اکنون در دادگاه بین‌المللی لاهه در جریان است، دو کشور که بیش از چهار دهه در تخاصم بوده‌اند چند بار علیه یکدیگر به محاکم بین‌المللی شکایت برده‌اند.
نشست خبری امیرعبداللهیان در ترکیه

هشدار جمهوری اسلامی؛ پای اسرائیل را در قفقاز و سایر مناطق باز نکنید

حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با مولود چاووش اوغلو همتای ترکیه‌ای خود گفت: اسرائیلی‌ها هر جا پا گذاشتند، ثمره‌ای جز ناامنی و ایجاد بحران نداشته‌اند. جمهوری اسلامی ایران به همه طرف‌ها هشدار می‌دهد نسبت به رفتار رژیم جعلی اسرائیل هوشمندانه عمل کنند و در قفقاز و سایر مناطق پای اسرائیل را باز نکنند.

کد خبر: ۱۴۶۳۵۶
۱۴:۰۳ - ۱۷ اسفند ۱۴۰۱

هشدار جمهوری اسلامی؛ پای اسرائیل را در قفقاز و سایر مناطق باز نکنید

دیدارنیوز: وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: حضور اسرائیل در منطقه به ویژه قفقاز را یک تهدید جدی علیه صلح و ثبات در منطقه می‌دانیم.

حسین امیر عبداللهیان که در ترکیه به سر می‌برد در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه ترکیه، طی سخنانی اظهار داشت: یکی از پیامد‌های بحران در قفقاز باز شدن پای اسرائیل در این منطقه است. ما حضور اسرائیلی‌ها در منطقه را یک تهدید جدی علیه صلح و ثبات در منطقه می‌دانیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان خاطرنشان کرد: اسرائیلی‌ها هر جا پا گذاشتند، ثمره‌ای جز ناامنی و ایجاد بحران نداشته‌اند. جمهوری اسلامی ایران به همه طرف‌ها هشدار می‌دهد نسبت به رفتار رژیم جعلی اسرائیل هوشمندانه عمل کنند و در قفقاز و سایر مناطق پای اسرائیل را باز نکنند.

وزیر امور خارجه کشورمان که به ترکیه سفر کرده است در جریان این سفر خود با همتای ترک خود دیدار کرده و در خصوص زلزله اخیر در این کشور ابراز همدردی کرد.

امیرعبداللهیان در ادامه اظهار داشت: در خصوص اهمیت توسعه مراودات اقتصادی و تجاری گفتگو‌های مهمی داشتیم. افزایش حجم تبادل تجاری بین دو کشور از موضوعاتی است که در یکسال و نیم گذشته بیش از هر زمانی تحقق پیدا کرده و این ناشی از اراده رهبران دو کشور به ویژه در دولت جدید جمهوری اسلامی ایران و همکاری هر چه بیشتر در این حوزه است.

وی افزود: برخی از موانع موجود وجود دارد که چگونگی رفع این موانع را مورد بررسی قرار دادیم، همچنین در خصوص ضوابط گمرکی و ترانزیتی که بخش مهمی از همکاری‌های دو کشور را تشکیل می‌دهد با هم گفتگو کردیم.

امیرعبداللهیان همچنین بیان کرد: بر شراکت منطقه‌ای به جای رقابت منطقه‌ای تاکید داریم، به ویژه در کریدور‌های حمل و نقل منطقه‌ای از جمله کریدور‌های بین ایران و ترکیه که به عنوان یک موضوع همکاری مشترک جریان دارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی در ادامه گفت: یکی از دغدغه‌های اصلی ما مسائل زیست محیطی و آب است که با برادرم مولود چاووش اوغلو در خصوص اهمیت تداوم دسترسی جمهوری اسلامی ایران و مردم مناطق غربی کشورم به آب رودخانه ارس گفتگو کردیم، اتفاق نظر داریم که کارگروه متشرک که بیش از یکسال و نیم بین دو کشور تشکیل شده همچنان فعالانه به تلاش‌های خودشان ادامه دهند که همکاری‌ها در حوزه آب را به بهترین نحو داشته باشیم و مردم مناطق شمال غربی کشورم از این مواهب الهی و طبیعی در چارچوب عرف موجود برخوردار باشند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در مورد مبارزه با تروریسم هم گفتگو کردیم؛ تروریسم از مبدا اقلیم کردستان عراق و تروریسم داعش از مبدا افغانستان از نگرانی‌های مشترک ماست. همکاری‌های امنیتی سطح بالایی بین دو کشور در مبارزه با تروریسم وجود دارد و ما حق ترکیه و ایران را در چارچوب حقوق بین الملل برای دفاع مشروع در مقابله با هر گونه اقدام تروریستی از هر جهتی و از هر گروهی که باشد محفوظ می‌دانیم و معتقدیم تروریسم خوب و بد وجود ندارد، تروریسم پدیده‌ای شوم و بد است در هر لباس و به هر شکل و شمایلی که باشد. در واقع در این چارچوب ما امنیت ترکیه را امنیت خود می‌دانیم.

امیرعبداللهیان ادامه داد: در مورد تجارت مرزی و همکاری‌های استانی نیز گفتگو کردیم، در زمینه بازارچه‌های مرزی آنگونه که انتظار مقامات عالی دو کشور است امور به خوبی پیش نمی‌رود، نیازمند تسهیل و گشایش بیشتر در این حوزه هستیم. از جمله در خصوص ضرورت فعال سازی و بازگشایی هر چه سریع بازارچه‌های کوزه رش، شیخ سیلو و پیراحمدکندی گفتگو کردیم، امیدوارم مردم این مناطق در دو سوی مرز از مواهب تجاری مرزی برخوردار شوند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی