تیتر امروز

مهدی رحمتی: توجه به ملیت ایرانی در جمهوری اسلامی قابل قبول نیست /احزاب باید مورد وثوق مردم باشند نه حاکمیت
دبیرکل حزب وحدت ملی در پنجمین برنامه رکن سه

مهدی رحمتی: توجه به ملیت ایرانی در جمهوری اسلامی قابل قبول نیست /احزاب باید مورد وثوق مردم باشند نه حاکمیت

مهدی رحمتی، دبیرکل حزب وحدت ملی در پنجمین برنامه رکن سه، در استودیو دیدار حاضر شد و به پرسش‌های ما پاسخ گفت. چکیده متنی و ویدئو کامل این گفتگو را بخوانید، ببینید و بشنوید.
لاهه، جنگ قضایی پنجم!
پیشینه شکایت‌های ایران و آمریکا در دادگاه بین‌المللی

لاهه، جنگ قضایی پنجم!

در حالی که شکایت ایران از آمریکا هم اکنون در دادگاه بین‌المللی لاهه در جریان است، دو کشور که بیش از چهار دهه در تخاصم بوده‌اند چند بار علیه یکدیگر به محاکم بین‌المللی شکایت برده‌اند.
رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد

ارز را برای تمام نیاز‌های واقعی تامین می‌کنیم/ شاهد ثبات در بازار خواهیم بود

رئیس کل بانک مرکزی با اعلام خبر افتتاح مرکز مبادله ارز و طلا در روز سه شنبه دوم اسفندماه گفت: نرخی که در مرکز مبادله ارز و طلا کشف و اعلام می‌شود نرخ مبنا و مرجع قیمت گذاری در بازار خواهد شد.

کد خبر: ۱۴۵۵۰۴
۱۴:۳۸ - ۰۱ اسفند ۱۴۰۱

ارز را برای تمام نیاز‌های واقعی تامین می‌کنیم/ شاهد ثبات در بازار خواهیم بود

دیدارنیوز: رئیس کل بانک مرکزی با اعلام خبر افتتاح مرکز مبادله ارز و طلا در روز سه شنبه دوم اسفندماه گفت: نرخی که در مرکز مبادله ارز و طلا کشف و اعلام می‌شود نرخ مبنا و مرجع قیمت گذاری در بازار خواهد شد.

محمدرضا فرزین با اعلام خبر افتتاح مرکز مبادله ارزو طلا در روز سه شنبه دوم اسفندماه اظهار کرد: در ماه‌های اخیر بانک مرکزی تلاش کرده است که ارز لازم برای تمامی نیاز‌های واقعی کشور را به اندازه کافی تامین کند، بر این اساس در سال جاری، ارزی که در سامانه نیما برای واردات تمامی کالا‌های موردنیاز کشور تامین شده به میزان ۴۸ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است. در حالی که نرخ آن در این مدت صرفاً ۱۷ درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه با توجه به نیاز مردم به اسکناس ارز تلاش کرده‌ایم تمام نیاز مردم را در ۶۰۰ صرافی و ۱۵۰ شعب بانکی تامین کنیم، افزود: همانطور که قبل از این اعلام شده بود قرار است مرکز جدیدی با عنوان «مرکزمبادله ارز و طلا» را راه اندازی کنیم که دلیل این امر نیز این است که قصد داریم در این مرکز تمامی نیاز‌های واقعی مردم را به ارز تامین کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه متاسفانه نرخ کنونی در بازار به دلیل مسائل انتظاراتی نرخ مورد قبول ما در بانک مرکزی نیست، گفت: نرخی که در مرکز مبادله ارز و طلا کشف و اعلام می‌شود نرخ مبنا و مرجع قیمت گذاری در بازار خواهد شد.

فرزین افزود: به همین دلیل تلاش کرده‌ایم، مرکز مبادله ارز و طلا را راه اندازی کنیم که بر اساس برنامه ریزی انجام شده فردا ساعت ۱۱ شاهد افتتاح این مرکز خواهیم بود، البته ساختمان جدیدی نیز برای آن خریداری شده و قبل از عید به این مکان منتقل می‌شود، لیکن اکنون به صورت موقت در بازار متشکل ارزی شروع به فعالیت خواهد کرد.

افتتاح تالار حواله در مرکز مبادله ارز و طلا

وی با بیان اینکه در مرکز مبادله ارز و طلا، تالار حواله را راه اندازی خواهیم کرد گفت: در تالار حواله بخشی از فروش ارز صنایع مختلف از جمله پتروشیمی، فولاد، صنایع غذایی در مرکز مبادله عرضه خواهد شد و به نیاز‌های مختلف اختصاص می‌یابد.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص نرخ بازار مبادله ارز و طلا نیز گفت: نرخی که در مرکز مبادله ارز و طلا شکل می‌گیرد بر اساس منابع و مصارف ارزی و متغیر‌های بنیادین اقتصاد کلان خواهد بود و تلاش می‌کنیم این نرخ قطعاً مناسب و خارج از انتظارات و حباب باشد که بر این اساس هم عرضه کننده و هم متقاضی از منابع ارزی کشور استفاده نمایند.

وی افزود: ما همچنان تامین ارز کالا‌های اساسی و تجهیزات پزشکی و سایر نیاز‌های قبلی را با نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ادامه خواهیم داد و ارز آن‌ها را از محل فروش نفت و میعانات نفتی و گازی تامین می‌کنیم.

فرزین در خصوص تامین ارز به صورت اسکناس برای مصارف خدماتی نیز گفت: همانطور که قبلاً نیز تاکید کرده ایم باید روش تامین ارز سرفصل خدمات کمی متفاوت شود و در طی این مدت تلاش بسیار خوبی در بانک مرکزی انجام گرفت که ۶۸ قلم نیاز خدماتی شناسایی شد که ارز مورد نیاز این دسته از جمله ارز مسافرتی، پزشکی، دانشجویی در این مرکز باید تامین شود.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: برای تامین ارز خدماتی سامانه‌هایی طراحی شده است که مردم می‌توانند با مراجعه به آن‌ها، نیاز‌های ارزی خود را ثبت کنند که در ادامه مستندات آن‌ها توسط نهاد‌های ذیربط بررسی می‌شود به عنوان مثال برای ارز دانشجویی وزارت علوم و برای پزشکی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مدارک لازم را بررسی می‌کند که در صورت تایید، ارز آن‌ها توسط بانک مرکزی تامین خواهد شد و بانک مرکزی تمام نیاز‌های واقعی ارزی مردم را در این سامانه تامین خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی بانک مرکزی تلاش خواهد کرد از تمامی تجربیات و آموزه‌های گذشته کشور در حوزه ارز استفاده کند، تاکید کرد: استفاده از تجارب گذشته به منظور به حداقل رساندن نوسانات ارزی است و انشاءالله شاهد ثبات در بازار ارز خواهیم بود.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی