تیتر امروز

آخرین اخبار از زلزله مرگبار ترکیه و سوریه/ شمار قربانیان از ۴۳۰۰ نفر گذشت
بروز رسانی می‌شود

آخرین اخبار از زلزله مرگبار ترکیه و سوریه/ شمار قربانیان از ۴۳۰۰ نفر گذشت

مرکز لرزه نگاری مدیترانه‌ای اروپا اعلام کرد که زمین لرزه‌ای به بزرگی ۷.۷ ریشتر بامداد امروز (دوشنبه) مرکز ترکیه و سوریه را لرزاند. ساعاتی بعد زلزله‌ای با قدرت ۷.۸ ریشتر مناطق مرکزی ترکیه را لرزاند.
افغانستان در ۲۰۲۳: جنگ قدرت و ستیزه جویی طالبان
از چشم جهان (۷۳)

افغانستان در ۲۰۲۳: جنگ قدرت و ستیزه جویی طالبان

سال گذشته، حکومت طالبان به تدریج مستحکم شد و مانند دهه ۱۹۹۰ به سوی خودکامگی و جزم اندیشی بیشتر رفت. حکومت طالبان نسبت به هر گونه از اشکال مخالفت، رویکردی به شدت سرکوبگرانه به خود گرفته است.
گامی دیگر در راستای تولید محصولات دانش‌بنیان در صنعت نیشکر؛

طرح پژوهشی تولید شکر «کروی» در نیشکر فارابی اجرایی شد

جمال سعودی به جزییات تولید شکر کروی در آینده‌ای نزدیک اشاره کرد و شکر دارویی را زیربنایی تولید این محصول جدید عنوان کرد.

کد خبر: ۱۴۳۸۳۰
۰۸:۲۷ - ۲۹ دی ۱۴۰۱

طرح پژوهشی تولید شکر «کروی» در نیشکر فارابی اجرایی شد

دیدارنیوز _ سرویس‌ خوزستان: مدیرعامل کشت و صنعت نیشکر حکیم فارابی از اجرای طرح پژوهشی تولید شکر دارویی «کروی» در این شرکت خبر داد و گفت، مقدمات تولید این نوع شکر دارویی با هماهنگی نهادهای متولی در حال انجام است.
به گزارش روابط‌عمومی شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی، جمال سعودی به جزییات تولید شکر کروی در آینده‌ای نزدیک اشاره کرد و شکر دارویی را زیربنایی تولید این محصول جدید عنوان کرد.
به گفته او، نیشکر فارابی، تنها تولیدکننده شکر دارویی در خاورمیانه است که توانسته گام مهمی در راستای خودکفایی کشور و بی‌نیازی از واردات شکر دارویی بردارد.
مدیرعامل کشت و صنعت نیشکر حکیم فارابی افزود: انحصار شکر دارویی کروی در اختیار کشورهای اروپایی است و با تولید این محصول در خوزستان، گامی دیگر در مسیر اقتصاد مقاومتی و صرفه‌جویی ارزی برداشته می‌شود.
بر اساس این گزارش، شکر دارویی کروی یک ماده جانبی پرمصرف در صنایع دارویی است که از آن در محدوه وسیعی از فرمولاسیون‌های کروی دارویی خوراکی با خاصیت «آهسته‌رهش» و یا «پیوسته‌رهش» استفاده می‌شود.
روش ساخت آن بدین گونه است که با کمک تکنیک‌های مختلف پلت‌سازی روی سطح هسته اولیه شکر دارویی، نشاسته بصورت لایه لایه اسپری و بر روی آن تثبیت می‌شود، به گونه‌ای که منجر به تولید گرانول‌های کروی کاملا یکنواخت می‌شود و نهایتا در فرمولاسیون‌های دارویی ماده موثره دارویی بر روی سطح آن تثبیت شود.
جمال سعودی در بخش دیگری از سخنان به دیگر پروژه‌های پژوهشی این شرکت اشاره کرد و گفت،  ﺑﺮرﺳﻲ و اراﻳﻪ روش ﺟﻬﺖ ﺣﻞ ﻣﺸﻜﻞ ﺧﻮردﮔﻲ ﻣﺨﺎزن ﺗﺼﻔﻴﻪ و ﭘﺎﻻﻳﺶ ﺷﺮﺑﺖ ﻧﻴﺸﻜﺮ، ﺑﺮرﺳﻲ ﻋﻠﻞ ﺗﺨﺮﻳﺐ ﭘﺮهﻫﺎي ﺗﻮرﺑﻴﻦ ﺑﺨﺎر و ارائه روش‌های تعمیر و جلوگیری از تخریب آن، بررﺳﻲ ﺧﻮردﮔﻲ در ﻣﺨﺎزن آب «ﺑﻮﻳﻠﺮ» و اراﻳﻪ راﻫﻜﺎر ﺟﻠﻮﮔﻴﺮي از وﻗﻮع، بررسی خوردگی لوله‌های انتقال شربت و بخار و مخازن آب و شربت در کارخانه نیشکر فارابی و ارائه راهکار عملی از دیگر طرح‌های پژوهشی است که با همکاری دانشگاه شهید چمران اهواز و موسسه تحقیقات توسعه نیشکر در حال انجام است.
دانش‌بنیان بودن واحد نیشکری فارابی از دیگر محورهای سخنان مدیرعامل این کشت و صنعت بود. وی در این باره گفت: این شرکت با دریافت مجوز دانش‌بنیان در زمینه دارو و فراورده‌های پیشرفته حوزه تشخیص و درمان، گامی دیگر در تحقق شعار سال برداشت.
این گواهینامه مرداد ماه امسال از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به کشت و صنعت نیشکر حکیم فارابی به دلیل تولید شکر دارویی اهدا شد. نیشکر فارابی در سال گذشته نیز در دهمین جشنواره پژوهش و فناوری وزارت صنعت معدن و تجارت، واحد برتر تحقیق و توسعه کشور شده بود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی