تیتر امروز

کدام اصولگرایان؟
تنگنا؛ برنامه سیزدهم با "محمد مهاجری" قسمت اول

کدام اصولگرایان؟

بخش نخست گفتگو با محمد مهاجری در برنامه تنگنا قرار بود هفته گذشته منتشر شود اما به دلیل محدودیت شدید اینترنت و شبکه‌های مجازی و البته حال و هوای ناخوشایند کشور میسر نشد.
برای علیرضا خوشبخت، زهرا و هدی توحیدی
گفتگوی دیدار با خانواده‌ بازداشتی‌های اخیر

برای علیرضا خوشبخت، زهرا و هدی توحیدی

صبح روز پنج شنبه ۳۱ شهریور، علیرضا خوشبخت، زهرا و هدی توحیدی توسط نهاد‌های امنیتی دستگیر شدند. دلیل بازداشت هنوز رسما اعلام نشده، اما دیدار در گفتگو با خانواده آن‌ها شرحی از آنچه گذشته را عینا...
گل‌گهر یک - استقلال ۲؛ برگردان جنجالی!

گل‌گهر یک - استقلال ۲؛ برگردان جنجالی!

تیم استقلال در یکی از حساس‌ترین بازی‌های هفته هفتم لیگ برتر در سیرجان به مصاف گل‌گهر رفت و توانست در دیداری که دقایق پایانی آن پرتنش و جنجالی بود، با یک پنالتی بحث‌برانگیز به برتری ۲ بر یک برسد.

مدائن؛ پایتخت دوران باستان ایران/ گزارش تصویری

ایران باستان یکی از پهناورترین امپراتوری‌های تمام تاریخ محسوب می‌شده است؛ به اندازه‌ای که از مرز‌های چین تا یونان، قلمروی پادشاهان هخامنشی، اشکانی و ساسانی بود. مدائن، مجموعه‌ای از شهر‌هایی باستانی در غرب ایران به‌شمار می‌رفت که تمدنی باشکوه و قدرتمند را تشکیل می‌دادند. این منطقه در گذشته مهد اقتصاد و سیاست خاورمیانه بود. طاق کسری و آرامگاه سلمان فارسی از آثار تاریخی این شهر هستند. عکس: احمد بلباسی

کد خبر: ۱۳۶۵۰۷
۲۰:۰۵ - ۰۸ شهريور ۱۴۰۱

مدائن ؛ پایتخت دوران باستان ایران/ گزارش تصویری

دیدارنیوز: مدائن مجموعه شهر‌هایی بوده است در دو طرف رود دجله و در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق بغداد کنونی که با پل‌های شناوری به هم متصل می‌شدند. این مجموعه واسطه راه‌های تجاری زمینی شرق و غرب بود و به آب‌های آزاد نیز دسترسی داشت؛ کشتی‌ها از هندوستان به خلیج فارس می‌آمدند و به دجله بصره وارد شده به مدائن می‌رسیدند.

طاق کسری یا ایوان مدائن برجسته‌ترین یادگار شاهنشاهی ساسانی، در تیسفون واقع در کشور عراق کنونی است. ایوان طاق کسری به عرض ۲۵متر پس از پل گاومیشان در ایران، عریض‌ترین طاق معماری باستان است. این ایوان بلندی تقریبی ۳۰ متر و پهنایی نزدیک به ۴۳ متر دارد. ارتفاع نمای عمارت زمانی به ۷ متر بلندتر از ارتفاع طاق می‌رسید. کاخ تیسفون و به خصوص ایوان باشکوه آن در زمان ساسانیان محل برگزاری دیدار‌های مهم، بارعام و همچنین محل برگزاری جشن‌های سنتی مانند نوروز در حضور شاهنشاه ساسانی بوده‌است. مشهور است که فرش معروف بهار خسرو در این ایوان پهن شده بود که در زمان هجوم اعراب تکه‌تکه شد.

این اثر باستانی در ۳۷ کیلومتری جنوب شهر بغداد در کنارهٔ خاوری رود دجله واقع شده‌است. طاق کسری همچنین نزدیک به آرامگاه سلمان فارسی از یاران محمد پیامبر اسلام است. سلمان فارسی صحابی ایرانی بود که حضرت محمد (ص) او را از خود (اهل بیت) خواند و به سلمان محمدی شهرت یافت. سلمان فارسی نزد تمامی مذاهب اسلام به‌ویژه شیعه به عنوان اولین شخص ارکان اربعه گرامی داشته می‌شود و برای او جایگاهی والا در نظر دارند.

مدائن ؛ پایتخت دوران باستان ایران/ گزارش تصویریمدائن ؛ پایتخت دوران باستان ایران/ گزارش تصویریمدائن ؛ پایتخت دوران باستان ایران/ گزارش تصویریمدائن ؛ پایتخت دوران باستان ایران/ گزارش تصویریمدائن ؛ پایتخت دوران باستان ایران/ گزارش تصویریمدائن ؛ پایتخت دوران باستان ایران/ گزارش تصویریمدائن ؛ پایتخت دوران باستان ایران/ گزارش تصویریمدائن ؛ پایتخت دوران باستان ایران/ گزارش تصویریمدائن ؛ پایتخت دوران باستان ایران/ گزارش تصویریمدائن ؛ پایتخت دوران باستان ایران/ گزارش تصویریمدائن ؛ پایتخت دوران باستان ایران/ گزارش تصویریمدائن ؛ پایتخت دوران باستان ایران/ گزارش تصویریمدائن ؛ پایتخت دوران باستان ایران/ گزارش تصویریمدائن ؛ پایتخت دوران باستان ایران/ گزارش تصویریمدائن ؛ پایتخت دوران باستان ایران/ گزارش تصویری

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی