تیتر امروز

حسرت در غرب و غرور در شرق دور
به بهانه صعود ۳ تیم از آسیا و اقیانوسیه به دور حذفی جام جهانی

حسرت در غرب و غرور در شرق دور

از ۶ نماینده آسیا و اقیانوسیه در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، سه تیم کره جنوبی، ژاپن و استرالیا به مرحله یک هشتم نهایی صعود کردند.
زمستان سرد برای ایران یا اروپا؟
مازوت‌سوزی در استان‌های کشور همچنان ادامه دارد

زمستان سرد برای ایران یا اروپا؟

انتشار عکسی از مازوت سوزی در شهر اراک و تایید این اتفاق از سوی سیاوش آقاخانی، رئیس شبکه محیط زیست استان مرکزی به دلیل کمبود گاز، این سوال پیش می‌آید که زمستان سرد برای ایران است یا اروپا؟!
دکتر منتظر قائم: حجاب اجباری، اصل حجاب را زیر سوال برد/ خاموشی تامل برانگیز قشر خاموش! +ویدیو
گفتگوی هشتم دیدار در برنامه "اصل ۲۷" با یک استاد ارتباطات و جامعه شناس/ بخش اول

دکتر منتظر قائم: حجاب اجباری، اصل حجاب را زیر سوال برد/ خاموشی تامل برانگیز قشر خاموش! +ویدیو

حوادث اخیر بهانه‌ای شد تا دیدار در سلسله گفتگو‌هایی با جامعه شناسان و استادان دانشگاه در قالب برنامه‌ای به نام "اصل ۲۷" این اتفاقات را واکاوی و راه حل‌هایی برای برون رفت از آن بیابد؛ هشتمین میهمان...
معاون اول قوه‌قضاییه در نشست ستاد مرکزی پیگیری اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مطرح کرد:

رسیدگی تخصصی به پرونده‌‏های مربوط به مناطق آزاد در دستور کار قرار می‌‏گیرد

نشست ستاد مرکزی پیگیری اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی صبح امروز با حضور مقامات عالی قوه قضاییه و مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی در ساختمان قوه قضاییه برگزار شد.

کد خبر: ۱۳۳۵۵۷
۱۳:۵۷ - ۲۲ تير ۱۴۰۱

رسیدگی تخصصی به پرونده‌‏های مربوط به مناطق آزاد در دستور کار قرار می‌‏گیرد

 

دیدارنیوز: به نقل از فرینا به نقل از خبرگزاری میزان، در ابتدای این نشست معاون اول قوه قضاییه ضمن تبریک دهه امامت و ولایت و روز عید غدیرخم، بیان کرد: این نشست در اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری در سال ۹۲ و در اجرای قانونی نحوه پیگیری اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و همچنین تدابیر رئیس وقت قوه ‏قضاییه در سال ۹۹ به صورت ماهیانه تشکیل می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق افزود: مناطق آزاد از رعایت برخی قوانین و مقررات معاف هستند که به همین دلیل نیز منطقه آزاد یا ویژه اقتصادی نام دارند و معافیت‌های مالیاتی، بخشودگی سود و موارد گمرکی، نبود تشریفات خاص در این مناطق از ویژگی‌های آن است.

وی با بیان اینکه در مناطق آزاد زمینه‌هایی برای سهولت در فرآیند واردات و صادرات انجام شده است، تصریح کرد: این جلسه برای دریافت مشکلات و چالش‌های مناطق آزاد تشکیل می‌شود تا از موضوع اقتصاد مقاومتی حمایت کند.

معاون اول قوه قضاییه افزود: بسیاری از واحد‌های تولیدی و شرکت‌های دانش بنیان در مناطق آزاد قرار دارند و طبق گزارش‌های دریافتی مشخص شده که این شرکت‌ها مشکلاتی دارند و بررسی آن به قوه قضاییه مربوط است، از این رو آمادگی حمایت از این شرکت‌ها و حل و فصل مشکلات مربوط به قضات مناطق آزاد را داریم.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق گفت: در این نشست سعی بر این است که مصوبات مطروحه به صورت جدی پیگیری و تا حصول نتیجه مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: قوه قضاییه به صورت جدی در خصوص تعرض به اراضی دولتی ورود کرده و در این رابطه با قاطعیت موارد مربوط به تعدی اراضی ملی و دولتی را بررسی می‌کند.

معاون اول قوه قضاییه در خصوص ماده ۶۵ و اجرای آن در مناطق آزاد کشور، اظهار کرد: باید برای اجرای این ماده قانونی، موارد به صورت شفاف تبیین شود.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق افزود: یکی از برنامه‌های قوه قضاییه در آینده رسیدگی تخصصی به پرونده‌های مناطق آزاد تشکیل شعبات ویژه در دادگستری‌های مربوط به مناطق مذکور است که به زودی این فرآیند اجرایی خواهد شد.

**دادستانی در صورت لزوم به موضوعات ماده ۴۷۷ مناطق آزاد ورود خواهد کرد

در ادامه این نشست دادستان کل کشور، بیان کرد: چندین مرتبه از بازار کیش و قشم بازدید کردیم که در این بازدید‌ها مشاهده شد که این بازار‌ها به یک بازار مکاره تبدیل شده است.

حجت الاسلام و المسلمین محمد جعفر منتظری افزود: نمایندگان مجلس زمانی که لایحه‌ای را به تصویب می‌کنند، دیدگاهشان یک دیدگاه منطقه‌ای است نه ملی.

حجت الاسلام منتظری خطاب به مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی، تاکید کرد: باید از ظرفیت شورای عالی سران قوا استفاده شود، یکی از امتیازات این بستر و این کمیته ویژه، نوع نگاه به مسائل کشور و بررسی موارد است.

وی افزود: برخی از مشکلات حقوقی و قضایی از نظر قوانین قابل حل و فصل است، برخی از مشکلات در مناطق آزاد کشور مشترک است، لذا برای آشنایی قضات با این مشکلات همایشی ویژه قضات در این خصوص برگزار شود تا موضوعات و روش واحد برای حل مشکلات قضایی برای قضات تبیین و مشخص شود.

دادستان کل کشور در خصوص بررسی پرونده‌های ماده ۴۷۷ موجود در مناطق آزاد، گفت: دادستانی کل کشور در خصوص منافع عام و کل که حقوق بیت المال در آن دخیل است می‌تواند ورود کند، اما در اصل بنابر دستور رئیس قوه قضاییه مسائل مربوط به ماده ۴۷۷ به معاونت قضایی واگذار شده است.

** لزوم ایجاد صلاحیت مدیران مناطق آزاد

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در ادامه این نشست بیان کرد: باید بستری فراهم شود تا صلاحیت مدیران مناطق آزاد بررسی شود.

ذبیح‌الله خداییان با اشاره به تاخیر در جلسات منظم شورای مناطق آزاد، گفت: بحث یکپارچه سازی ماده ۶۵ را در مناطق آزاد نداریم، همچنین در بسیاری از پروژه‌ها بحث تاخیر در اجرا را شاهد هستیم که این موضوع باید مورد بررسی و برطرف شود.

** مفاد ماده ۶۵ در مناطق آزاد اجرا نمی‌شود

در بخشی دیگر از این نشست، رئیس دیوان عدالت اداری، بیان کرد: دغدغه خاص و پرونده موردی در حوزه مناطق آزاد نداریم.

حجت الاسلام و المسلمین حکمت علی مظفری افزود: علی رغم اینکه ماده ۶۵ در زمینه فعالیت مناطق آزاد کشور وجود دارد، اما در عمل مفاد این ماده قانونی اجرایی نمی‌شود.

** رفع تصرف ۱۰ میلیون و ۸۰۸ هزار متر مربع از اراضی مناطق آزاد با مساعدت قوه قضاییه

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی نیز با تشریح گزارش عملکرد ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۰ این شورا، بیان کرد: اقدامات قابل توجهی در معاونت‌های اقتصادی، توسعه مدیریت و اشتغال، فرهنگی، اجتماعی و گردشگری، حقوقی و امور مجلس، برنامه ریزی و توسعه امور زیربنایی در شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی صورت گرفته است.

سعید محمد افزود: در این مدت ۷۱ پروژه از قبیل ۳۲ طرح صنعتی، ۳۵ طرح عمرانی و ۴ طرح کشاورزی افتتاح شده است که این اقدامات منجر به ایجاد اشتغال برای ۴ هزار و ۴۰۰ نفر و سرمایه گذاری ۵۱ هزار میلیارد ریالی شده که در مناطق ویژه اقتصادی نیز پروژه‌هایی به ارزش ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی قابل افتتاح است.

وی تصریح کرد: با همکاری و تعامل قوه قضاییه، ۱۰ میلیون و ۸۰۸ هزار متر مربع از اراضی به ارزش مالی ۸۳۷ هزار میلیارد ریال، رفع تصرف و به بیت المال بازگردانده شدند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی