تیتر امروز

زمستان سرد برای ایران یا اروپا؟
مازوت‌سوزی در استان‌های کشور همچنان ادامه دارد

زمستان سرد برای ایران یا اروپا؟

انتشار عکسی از مازوت سوزی در شهر اراک و تایید این اتفاق از سوی سیاوش آقاخانی، رئیس شبکه محیط زیست استان مرکزی به دلیل کمبود گاز، این سوال پیش می‌آید که زمستان سرد برای ایران است یا اروپا؟!

روز ملی دماوند/ گزارش تصویری

دماوند برای ما ایرانیان تنها یک کوه نیست بلکه آمیخته‌ای از اسطوره‌ها، فرهنگ و ادبیات ماست به گونه‌ای که خود تبدیل به اسطوره‌ای مانا شده و جایگاه ویژه‌ای در اشعار، نقاشی‌ها و هنر ایرانی‌ها دارد. برای ایرانیان، دماوند نه فقط بلندترین قله کشور، که شکوه و عظمت دماوند، میراث ملی ما ایرانیان است. این کوه در اساطیر ایران جایگاه خاصی دارد و مظهر و نماد پایداری و استواری‌ست. دماوند چنان اهمیتی دارد که ۱۳ تیر سال ۱۳۸۷ با تلاش و همت دوستداران طبیعت و طرفداران محیط زیست روز ملی دماوند نام گذاری شد. عکس: احمد بلباسی / محمد عطایی

کد خبر: ۱۳۳۰۴۳
۱۸:۲۸ - ۱۳ تير ۱۴۰۱

روز ملی دماوند/ گزارش تصویری

دیدارنیوز: کوه دماوند نمادی از مام میهن که دامن خود را با مهر گشاده است. روز ملی دماوند یادآور افتخار به ایران و ایرانی است. دماوند نمادی است که مفاهیم زیادی را در خود جای داده. بلندی قله‌اش، سرافرازی و پایداری ملت ایران را یادآور شده و به نوعی جلوه‌گر تاریخ و تمدن کهن ایران است.

استواری کوه دماوند، به خاطرمان می‌آورد پایداری ایران و ایرانی را. دماوند به طول تاریخ، پر غرور ایستاده است و شاید معنایی برای ایرانیان است که در پس فراز و نشیب‌ها، سختی‌ها و رنج‌ها؛ ایرانیان همچنان پر غرور ایستاده و زیسته و خواهند زیست.

دماوند کوهی در شمال ایران است و یکی از دلایل اهمیتش ارتفاع ۵۶۱۰ متری است که آن را تبدیل به بلندترین کوه ایران و خاورمیانه و بلندترین کوه آتشفشانی آسیا کرده است. این کوه در جنوب دریای خزر در ۶۹ کیلومتری شمال شرقی تهران و ۲۶ کیلومتری شمال غربی شهر دماوند قرار دارد. دهانه آتش فشان این کوه حدود ۴۰۰ متر قطر دارد و روی آن را دریاچه یخ زده‌ای پوشانده است.

در قله این کوه در کناره‌های شمالی و جنوبی نشانه‌هایی از دهانه‌های قدیمی و کاسه‌های آتشفشانی هم دیده می‌شود و قطر کاسه شمالی آن ۹ کیلومتر است. در ارتفاعات دماوند در فصل تابستان دمای هوا یک تا ۲ درجه زیر صفر و در زمستان ۶۰ درجه زیر صفر می‌رسد. اگر هوای ایران و تهران صاف و آفتابی باشد و آلودگی‌های شهری، هوای شهر‌ها را تیره نکرده باشد، می‌توان دماوند را از شهر‌های تهران، ورامین و برخی شهر‌های جنوبی دریای خزر مانند جویبار مشاهده کرد.

روز ملی دماوند/ گزارش تصویریروز ملی دماوند/ گزارش تصویریروز ملی دماوند/ گزارش تصویریروز ملی دماوند/ گزارش تصویریروز ملی دماوند/ گزارش تصویریروز ملی دماوند/ گزارش تصویریروز ملی دماوند/ گزارش تصویریروز ملی دماوند/ گزارش تصویریروز ملی دماوند/ گزارش تصویریروز ملی دماوند/ گزارش تصویریروز ملی دماوند/ گزارش تصویریروز ملی دماوند/ گزارش تصویریروز ملی دماوند/ گزارش تصویریروز ملی دماوند/ گزارش تصویریروز ملی دماوند/ گزارش تصویریروز ملی دماوند/ گزارش تصویریروز ملی دماوند/ گزارش تصویری

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی