تیتر امروز

غول‌ها از خواب بیدار شدند
یک هفته با نقل و انتقالات فوتبال ایران

غول‌ها از خواب بیدار شدند

در هفته گذشته تغییر و تحولات زیادی در فضای فوتبال باشگاهی کشور به وجود آمد و مربیان و بازیکن‌ها بسیاری در لیست نقل و انتقالات قرار گرفتند.

زنگنه: عربستان سعی می‌کند در مقابل نیاز ایران «ناز» کند

صباح زنگنه، نماینده پیشین ایران در سازمان همکاری اسلامی با بیان اینکه عربستان ضرورتی در تسریع روند کاهش تنش با ایران احساس نمی‌کند، گفت: عربستان سعی می‌کند در مقابل نیاز ایران ناز کند و این گونه بیان، تعادلی در سطح توقعات ایجاد نمی‌کند.

کد خبر: ۱۳۰۵۱۳
۰۹:۲۶ - ۰۸ خرداد ۱۴۰۱

عربستان ضرورتی برای تسریع در روند کاهش تنش با ایران احساس نمی‌کند/ تلاش اسرائیل در راستای ممانعت از ایجاد رابطه میان تهران و ریاض

دیدارنیوز: نماینده پیشین ایران در سازمان همکاری اسلامی گفت: عربستان با رصد روزانه تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی، رفتار خود را تنظیم کرده و در شرایط کنونی ضرورتی در تسریع روند کاهش تنش با ایران احساس نمی‌کند.

صباح زنگنه، در خصوص اعلام خبر دیدار قریب الوقوع وزرای خارجه ایران و عربستان از سوی حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در جریان نشست داووس، در پاسخ به این سوال که علت واکنش عربستان سعودی به این خبر و تکذیب برنامه‌ریزی برای هرگونه دیدار میان امیرعبداللهیان و فیصل به فرحان، همتای سعودی خود چیست، گفت: عربستان هر روز شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی را ارزیابی می‌کند و بستگی دارد اظهارات مقامات ایران یا عکس‌العمل‌های مقام‌های غیرمسئول در کشور چگونه باشد که آن‌ها بر همان اساس، دیدگاه، روش و اقدامات خودشان را تنظیم می‌کنند؛ بنابراین اگر عربستان در آخرین ملاقات دو طرف در بغداد هم اشاراتی به این داشته که در وقت مناسب، مقامات در سطوح بالاتر هم می‌توانند ملاقات کنند، این را به عنوان پیش‌بینی خوشبینانه مطرح کرده، اما تحولات روزانه در مسائل منطقه‌ای و با توجه به اینکه فعلا آتش بسی در یمن ایجاد شده لذا احساس ضرر نمی‌کنند که این ملاقات دیرتر صورت بگیرد.

وی ادامه داد: به ویژه اینکه در مقابل مسائل اقتصادی و تحولات اقتصادی ایران، عربستان احساس می‌کند که در وضعیت خوبی قرار دارد و فروش نفتش با قیمت بالا ادامه دارد و نسبت به رسیدن به تفاهم سیاسی با ایران عجله‌ای ندارد. از طرف دیگر سرعت در بیان اینگونه مطالب که ملاقات خواهد شد از طرف ایران نوعی احساس نیاز از تهران را نشان می‌دهد در حالی که عربستان سعی می‌کند در مقابل نیاز ایران ناز کند و این گونه بیان، تعادلی در سطح توقعات ایجاد نمی‌کند.

وی افزود: مقامات ایران باید با حالتی از اعتماد به نفس صحبت کنند؛ به این معنا که ضمن اعلام آمادگی، بیان کنند که در صورت تمایل طرف مقابل ما هم آماده خواهیم بود و این لحن گفتار با بیان اینکه دیداری صورت خواهد گرفت، متفاوت است.

این تحلیل‌گر مسائل غرب آسیا در پاسخ به این سوال که آیا مساله توقف در مذاکرات وین و همچنین سفر دو مقام عالیرتبه آمریکایی و همچنین افشای سفر یک مقام عالیرتبه اسرائیلی به عربستان در عدم تمایل ریاض به دیدار وزیر خارجه این کشور با وزیر خارجه ایران تاثیرگذار است، گفت: مقامات آمریکایی در مدت اخیر با توجه به اینکه حرکت مذاکرات وین خیلی آهسته شد، بر سایر موضوعات مرتبط با منطقه خاورمیانه تمایل پیدا کردند و نه تنها با بیانات، بلکه با اعزام نمایندگانی به عربستان و ایجاد زمینه گفت‌وگوی ریاض و مقامات رژیم صهیونیستی، بر موضوع گفتگو‌های ایران و عربستان سایه انداختند.

وی افزود: در حقیقت باید فشار اصلی و مانع ایجاد روابط ایران عربستان را ناشی از ممانعت و تلاش‌های مخرب اسرائیل دانست که در آمریکا هم شنونده دارد و در روش آمریکایی‌ها هم منعکس است.

منبع: ایلنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی