تیتر امروز

کاهش غبار از روز چهارشنبه
طوفان در عراق؛ ریزگرد در ایران

کاهش غبار از روز چهارشنبه

برداشت بی رویه از آب‌های سطحی و سدسازی در ایران و کشور‌های همسایه به ویژه عراق و ترکیه سبب شده منطقه میزبان پدیده‌ای به نام ریزگرد باشد که هر سال شدت آن بیشتر هم می‌شود.
کیفیت شرایط کودک در گروی وضعیت خانواده
به مناسبت روز خانواده

کیفیت شرایط کودک در گروی وضعیت خانواده

خانواده اصلی‌ترین نهاد اجتماعی که هر انسانی نیاز به داشتن  و حضور بدون شرط آن را دارد و حتی در اهمیت این روز مجمع جهانی سازمان‌ملل بر اساس قطعنامه شماره ۲۳۷/۴۷ که در تاریخ ۲۰ سپتامبر سال ۱۹۹۳...
وفات عارف زلال و  خطیب آرام
به یاد سیدعبدالله فاطمی‌نیا

وفات عارف زلال و خطیب آرام

مرحوم آیت‌الله سیدعبداالله فاطمی‌نیا که به تازگی وفات کردند، ما را به یاد مرحوم استاد داود فیرحی انداخت و معدود نخبگانی از این دست که مصداق این بیت از عرفی شاعر هستند؛ "چنان با نیک و بد سرکن...

بیش از ۸۸ هزار نوزاد در سال ۱۴۰۰ غربالگری شنوایی شدند

سرپرست اداره کل بهزیستی خوزستان گفت:در سال ۱۴۰۰ تعداد ۸۸ هزار و ۴۷۴ نوزاد غربالگری شنوایی شده و از این تعداد ۱۷۵ نوزاد کم شنوا، به تشخیص قطعی رسیدند.

کد خبر: ۱۲۸۵۵۸
۰۹:۲۹ - ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۱

دیدار نیوز: مهران کریمیان گفت: در تمام بیمارستان‌های استان تیم غربالگری شنوایی نوزادان بهزیستی حضور دارد و در حال حاضر ۳۵ شنوایی سنج در ۴۳ پایگاه غربالگری نوزادان در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشت با ۴۲ دستگاه غربالگری در حال فعالیت هستند.

او می‌گوید: شناسایی، بررسی و مداخله انواع افت‌های شنوایی در کودکان پیش از ورود به مدرسه می‌تواند اثرات مخرب این نقص را بر گفتار، زبان، آموزش و رشد اجتماعی و روانی به حداقل برساند.

سرپرست اداره کل بهزیستی خوزستان ادامه داد: ۸ دستگاه غربالگری مختص کودکان ۳ تا ۵ سال نیز در سال گذشته حدود ۷ هزار کودک را مورد معاینه قرار داده اند.

این مقام مسئول ارائه وسایل کمک توانبخشی به ناشنوایان نظیر سمعک، باطری سمعک، پرداخت کمک هزینه کاشت حلزون شنوایی، پرداخت کمک هزینه تعمیر و تعویض قطعات شنوایی، ارائه خدمات توانبخشی به معلولین شنوایی در مراکز خانواده و کودک ناشنوا و کم شنوا شامل: تربیت شنیداری، گفتار درمانی و غیره، پرداخت مستمری و پرداخت کمک هزینه دانشجویی و دانش آموزی را از دیگر خدمات بهزیستی به جامعه ناشنوایان استان عنوان کرد.

رئیس مرکز کاشت حلزون شنوایی خوزستان نیز ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های مرکز کاشت حلزون شنوایی خوزستان و بنیاد بخشش گفت: از سال ۹۲ تاکنون در خوزستان برای ۷۸۳ نفر عمل کاشت حلزون انجام شده که بیش از ۱۱۰ مورد آن در سال ۱۴۰۰ بوده است.

نادر صاکی می‌گوید: اکثر کودکان تازه متولد شده، دارای شنوایی طبیعی هستند، ولی به طور میانگین از هر هزار تا هزار و ۵۰۰ کودک یک نفر دارای درجاتی از کم شنوایی است که با انجام غربالگری شنوایی در یک ماه نخست تولد می‌توان از مشکلات شنوایی در نوزادان جلوگیری کرد.

او سن طلایی غربالگری و شناسایی کم شنوایی شدید نوزادان قبل از یک‌ماهگی دانست و گفت: حس شنوایی اهمیت ویژه‌ای در یادگیری زبان و رشد مغز کودکان دارد و به همین منظور سنجش میزان شنوایی کودک در همان روز‌های ابتدای زندگی الزامی است، بنابراین نوزادان کم شنوا باید قبل از یک ماهگی غربالگری شوند که تا ۳ ماهگی تشخیص قطعی و قبل از ۶ ماهگی مداخلات درمانی در دستور کار قرار گیرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی