تیتر امروز

سایه کوتاه فوتبال حرفه‌ای در ایران
به استقبال لیگ بیست و دوم

سایه کوتاه فوتبال حرفه‌ای در ایران

عصر فردا، جمعه بیست و یکم مرداد ۱۴۰۱، بیست و دومین دوره لیگ برتر فوتبال باشگاهی ایران گشایش می‌یابد تا در سال جام جهانی، چرخ فوتبال ایران به گردش دربیاید.
واردات واکسن در دولت سیزدهم و «۷» بد ُیمن!
دیدار از وضعیت کرونا در ایران گزارش می‌دهد

واردات واکسن در دولت سیزدهم و «۷» بد ُیمن!

افتخار وزیر بهداشت دولت سیزدهم این است که یک تنه واکسن وارد کرده، واکسن‌هایی که اقبال از آن روز به روز کمتر، اما تعداد مرگ‌های کرونایی روز به روز بیشتر می‌شود.

کشف گورستان اشکانی پر از اشیای باستانی در سمنان

عطا حسن‌پور، سرپرست هیأت باستان‌شناسی گفت: نخستین سنگ‌گور منقوش مربوط به دوره اشکانی طی کاوش‌های نجات‌بخشی در گورستان «مرسین چال» کشف و به موزه باستان‌شناسی استان سمنان تحویل داده شد.

کد خبر: ۱۱۲۹۴۶
۱۳:۱۳ - ۰۸ آبان ۱۴۰۰

کشف گورستان اشکانی در سمنان

دیدارنیوز ـ عطا حسن‌پور، سرپرست هیأت باستان‌شناسی با اعلام این خبر گفت: کاوش‌های نجات‌بخشی گورستان مرسین چال در حوزه آبگیر سد فینسک طی دو مرحله انجام گرفت.

به نقل از پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، این باستان‌شناس، گورستان مرسین چال را محوطه‌ای مربوط به دوره اشکانی با گور‌های متعدد خواند که سومین فصل کاوش خود را در مهرماه ۱۴۰۰ پشت سر گذاشته است.

حسن‌پور با اشاره به اینکه طی کاوش‌های صورت گرفته در فصل سوم و در دو فاز، ۶۸ گور از نوع گور‌های چاله‌ای در این محوطه کشف شد، تصریح کرد: تدفین در این گور‌ها به صورت طاق‌باز با جهت شرقی‌غربی انجام گرفته است.

او افزود: گور‌های گورستان مرسین چال حاوی اشیا متعددی از دوره اشکانی است که به عنوان گورنهاده برای دنیای پس از مرگ در کنار مردگان قرار می‌گرفتند.

سرپرست هیأت باستان‌شناسی کاوش‌های نجات‌بخشی گورستان مرسین چال از جمله مهمترین یافته‌های کمیاب در کاوش‌های باستان‌شناسی دوران تاریخی در ایران را کشف یک سنگ گور منقوش در گورستان مرسین چال دانست که در گور شماره ۳۹ به دست آمده است.

این باستان‌شناس با بیان اینکه این گورنگاره به صورت عمودی بر بالای سر متوفی قرار دارد تصریح کرد: ارتفاع سنگ‌گور ۵۲ سانتی متر، عرض آن ۳۸ و ضخامت آن ۷ سانتیمتر است.

حسن‌پور گفت: بر روی این سنگ گور نقش یک اسب و سوارکار ایستاده در مقابل درختی ترسیم و به شیوه کوبشی یا کنده با عمق کم بر روی سنگی صاف از جنس سنگ آهک نقش شده است.

سرپرست هیأت باستان‌شناسی کاوش‌های نجات‌بخشی گورستان مرسین چال با اشاره به اینکه تاکنون نمونه این سنگ گور منقوش از دوره اشکانی در ایران گزارش نشده خاطرنشان کرد: این سنگ گور به شماره ۱۵۶ ثبت و تحویل موزه باستان‌شناسی استان سمنان شد.

منبع: اینتر آذ
برچسب ها: آثار تاریخی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی