تیتر امروز

آیا واکسن سینوفارم کودکان و بزرگسالان تفاوت دارد؟

دکتر علیرضا ناجی، رییس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به این که منع والدین از تزریق واکسن کرونا برای فرزندان، ظلم به کودکان تلقی می‌شود، گفت: واکسیناسیون کودکان و نوجوانان علیه کرونا می‌تواند ایمنی زیادی را برای آن‌ها به همراه داشته باشد.

کد خبر: ۱۱۰۲۹۵
۱۳:۵۷ - ۱۰ مهر ۱۴۰۰

واکسن سینوفارم کودکان و بزرگسالان

دیدارنیوز ـ دکتر علیرضا ناجی، رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در پاسخ به این سوال که آیا واکسنی که به کودکان تزریق می‌شود، همان واکسن ساخت کمپانی سینوفارم است که تغییراتی در ساختار آن ایجاد شده یا خیر، اظهار کرد: این واکسن در واقع همان واکسن سینوفارم مخصوص بزرگسالان است که با کمی تغییرات به لحاظ تغییر در میزان غلظت برای کودکان استفاده می‌شود.

وی اثربخشی واکسن سینوفارم در برابر کرونا برای کودکان را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: این واکسن برای کودکان کاملا ایمن است و عوارض آن دقیقا همان عارضه‌های معمول است که از سایر واکسن‌ها انتظار می‌رود.

ناجی درد در محل تزریق، تب خفیف یا بدن‌درد را عارضه طبیعی اغلب واکسن‌ها ذکر کرد و گفت: واکسنی که برای کودکان تزریق خواهد شد، واکسن ایمن و کاملا اثربخش است.

این استاد دانشگاه به والدینی که مانع از تزریق واکسن کرونا به کودکان خود می‌شوند، هشدار داد: جلوگیری از استفاده از واکسن کرونا ظلمی در حق کودکان محسوب می‌شود. چراکه واکسیناسیون کودکان و دانش آموزان از جنبه‌های مختلف حائز اهمیت است.

رییس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان این که کودکان می‌توانند به عنوان کانون‌های اساسی انتقال ویروس کرونا عمل کنند، اهمیت واکسیناسیون کودکان و دانش آموزان علیه کووید۱۹ را یادآور شد.

وی گفت: کودکان توانایی رعایت دقیق و بی کم و کاست پروتکل‌های بهداشتی را ندارند؛ بنابراین از این منظر نیز واکسیناسیون دانش آموزان و کودکان علیه کرونا مورد توجه است.

دکتر ناجی، پوشش حداکثری واکسیناسیون علیه کووید را راهکار اساسی قطع زنجیره این بیماری عنوان کرد و گفت: برای این که به ایمنی جمعی حاصل از واکسیناسیون دست یابیم، حتما باید کودکان و نوجوانان خود را در برابر کرونا واکسینه کنیم و با توجه به این که اکنون واکسن‌هایی در سطح جهان وجود دارد که می‌تواند برای تزریق به کودکان مورد استفاده قرار گیرد، ما می‌توانیم با تزریق این واکسن‌ها به کودکان و نوجوانان خود تا حد امکان در مدت زمان کمتری به ایمنی جمعی در برابر کرونا دست یابیم.

وی خاطرنشان کرد: نمی‌توان گفت که با واکسیناسیون کامل کودکان و نوجوانان در برابر کرونا، خطر ابتلای دانش آموزان به این بیماری بعد از بازگشایی حضوری مدارس به صفر می‌رسد، ولی ما هرچقدر سطح واکسیناسیون در جامعه را افزایش دهیم و به کودکان و نوجوانان خودمان واکسن کرونا تزریق کنیم، امکان چرخش ویروس در جامعه را کمتر کرده ایم؛ بنابراین واکسیناسیون کودکان و نوجوانان در سطح جهان می‌تواند نقش مهمی در تبدیل کرونا از یک بیماری همه‌گیر جهانی به یک بیماری واگیر شایع در برخی مناطق داشته باشد.

منبع: ایسنا
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر