تیتر امروز

آیا باید رای برائت سیف و عراقچی صادر می‌شد؟

آیا باید رای برائت سیف و عراقچی صادر می‌شد؟

حکم محکومیت سیف و عراقچی با واکنش‌های متفاوتی روبه‌رو شد. برخی از رسانه‌ها با توجه به فقدان عناصر سه‌گانه جرم باید رآی برائت متهمین صادر می‌شد. گزارش حاضر به نقد و بررسی چنین نظراتی پرداخته است.

مسجدی تاریخی که تابستان‌خانه‌ای روی پشت بام دارد

مسجد عرب یکی از مساجد تاریخی در محدوده بافت جهانی یزد است، مسجد نقلی متعلق به دوران قاجار که پشت‌بام آن مانند صحن مسجد جامع ساخته شده و بخشی از آن بالاتر و بخشی پایین‌تر است.

کد خبر: ۱۰۷۱۵۲
۱۶:۱۹ - ۱۰ شهريور ۱۴۰۰

مسجد تاریخی یزد

دیدارنیوز ـ هر روز که در بافت تاریخی و زیبای شهر یزد قدم می‌زنم، گذرم به زیر ساباطی در این بافت می‌افتد که یکی از دیوارهایش مشبک و حفره حفره است؛ این حفره‌ها در واقع نورگیر‌های مسجدی تاریخی هستند، اما مدتهاست که این نورگیر‌ها خاموش هستند و پشت این نورگیر‌ها را با دیوار پوشانده اند.

در کنار نورگیر‌ها تعدادی در کوچک سبز رنگ با فاصله از هم قرار گرفته اند که توجه رهگذران را به خود جلب می‌کنند، در‌هایی که تابلوی مجاور آن از بودن یک مسجد پشت این نورگیر‌ها حکایت دارد.

اما قبلا هر زمان که برای دیدن مسجد مراجعه کردیم، در مسجد با یک قفل نسبتا درشت بسته بود و گمان می‌بردیم سالهاست که این مسجد بسته است، نام مسجد همنام یکی از اقوام تاجر مهاجر به یزد که همان عرب‌ها هستند، بود و همین مساله منجر شد تا آن را پیگیری کنیم.

مسجد عرب یکی از مساجد تاریخی در محدوده بافت جهانی یزد است که مسجد نقلی متعلق به دوران قاجار، با معماری ایرانی اسلامی ساخته شده و با زیلو‌هایی که به قدمت مسجد سن و سال دارند و بر روی آن‌ها نام وقف کننده و زمان وقف نیز بافته شده، مفروش شده و روی آن را با قالی‌های سرخ یزدی پوشانده اند.

مسجد دارای محرابی زیبا با گچکاری‌های زیبایی است که البته دارای کتیبه‌ای نیز بوده که متاسفانه در سال‌های گذشته به سرقت رفته است.

مسجد تاریخی یزد

عباس آقای حق جو، از بومیان محله و خادم مسجد نقلی و زیبای عرب است که برای باز کردن در مسجد و نشان دادن آن به ما در محل حاضر شده است. وی در مورد سوال ما که چرا این مسجد در اکثر مواقع بسته است، می‌گوید: مسجد را نماز صبح تا نماز صبح می‌گشایند و در مابقی موعد‌ها بسته است، اما آنطور نیست که کاملا مانند برخی از دیگر مساجد بسته شده باشد.

وی به دزدیده شدن کتیبه مسجد اشاره می‌کند و در مورد مشکلات امروز این مسجد زیبا می‌گوید: مسجد ما سرویس بهداشتی ندارد یعنی بخشی که امروز از ان به عنوان بارانداز یاد می‌شود، برخوردار بوده و پایابی که نیازمند بهسازی و مرمت است، اما شاکله مسجد به اهتمام اداره کل میراث فرهنگی مرمت شده است.

عباس آقا ما را به پشت بام مسجد که به بافت تاریخی اشراف دارد، می‌برد و با اشاره به نورگیر مسجد می‌گوید: تمام شیشه‌های رنگی این نورگیر همگی قدیمی هستند و در گذشته نور مسجد را تامین می‌کردند.

وی در مورد پشت بام متفاوت مسجد می‌گوید: این پشت بام که مانند صحن مسجد جامع ساخته شده و بخشی از آن بالاتر و بخشی پایینتر است در حقیقت تابستان خانه مسجد بشمار می‌رود که در گذشته در قسمت پایینی نمازگزاران مرد و در قسمت بالاتر نمازگزاران زن نماز جماعت می‌خواندند.

پنجره‌های پایینی مسجد که رو به کوچه هستند در واقع نورگیر‌هایی گین هستند که از داخل مسجد پوشیده شده اند، اقای بهجو در این باره نیز می‌گوید: این نورگیر‌ها امکان سرقت را بالا برده بودند و به همین دلیل آن‌ها را از داخل با آجر پوشاندیم.

البته عباس آقا یادآوری می‌کند که این مسجد بخشی از خانه یک تاجار به اسم محمد علی عرب در زمان قاجار بوده بطوریکه مسجد به نام وی و برای وی ساخته شده است که خانه او نیز در مجاورت همین مسجد قرار دارد.

در خصوص مشکل سرویس بهداشتی مسجد از علی پورسلمان، معاون سرمایه گذاری اداره کل اوقاف رفتیم. وی در خصوص این مسجد که بخش سرویس بهداشتی آن سالهاست راکد است، اظهار می‌کند: به محض جذب اعتباری برای مساجد به این بنا نیز اختصاص خواهیم داد.

وی با بیان اینکه این مسجد درآمدی ندارد، تصریح می‌کند: از آنجایی که مسجد درآمد ندارد، باید منتظر تامین اعتبار برای مسجد باشیم و این مسئله مستلزم تعیین اعتبارات دولت جدید است.

منبع: ایسنا
برچسب ها: یزد
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر