تیتر امروز

فاضله غفوری: طالبان می‌خواهد زنان را زنده به گور کند!
گفتگوی دیدار با یک فعال حقوق زنان افغانستان

فاضله غفوری: طالبان می‌خواهد زنان را زنده به گور کند!

زنان افغانستان بعد از ۲۰ سال به نقطه اولی که طالبان در حکومت بود، برگشته اند. بسیاری از زنان فعال جامعه افغانستان مجبور به ترک این کشور شده اند. دیدار با فاضله غفوری، فعال حقوق زنان افغانستان...

نمکی از دست اندرکاران سلامت کشور حلالیت خواست/ درباره واکسن کم تاثیرترین نقش را داشتیم!

وزیر بهداشت در نامه‌ای خطاب به دست‌اندرکاران سلامت کشور ضمن قدردانی از زحمات آنان نوشت: تردید نکنید در ایامی مناسب و در شرایطی آرام‌تر که موجب تشویش بیشتر خاطر مردم ماتم‌زده نشود از ابعاد واکسن پرده برخواهیم داشت تا مردم بدانند که چه اتفاقاتی رقم خورده است.

کد خبر: ۱۰۶۱۵۷
۱۶:۴۸ - ۰۲ شهريور ۱۴۰۰

حلالیت خواستن نمکی کادر سلامت کشور

دیدارنیوز ـ دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت در نامه‌ای خطاب به خانواده شهدای سلامت، معاونان، مشاوران و مدیران ستادی، روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی، اساتید علوم پزشکی، جامعه پزشکی و داروسازی، بهورزان، کارشناسان بهداشتی و بهداشت محیط، پرستاران، بهیاران و کمک‌پرستاران، کارشناسان و تکنسین‌های رشته‌های مختلف، ماماها، پرسنل اورژانس و آزمایشگاه‌ها، فیزیوتراپی، پرسنل پشتیبانی و خدماتی در کلیه سطوح نظام سلامت اعم از پرسنل اداری، خدماتی و حمل و نقل و ... و همه کسانی که در ایام مدیریت نفس‌گیر کرونا تلاش کردند، نوشت:

«با سلام بی‌پایان به روح بلند همه شهدای سلامت و آرزوی صبوری و عزت برای خانواده‌های داغدیده‌شان.

لازم است در ایامی که پرچم خدمت را به عزیزان دیگر می‌سپاریم نخست تقدیر بیکران خویش را به محضر همگان به پاس ماه‌ها ایثار و جانفشانی تقدیم نمایم گرچه تلاش و رنج این ایام را نمی‌توان با قلمی به تحریر و با زبانی به تقریر درآورد و تنها می‌توان برای عزیزان مجاهدی که شبانه‌روز از همه‌چیز گذشتند و تن بر آتش بلا زدند تا شاید جانی در نیستان افروخته کشور خاکستر نشود، انتظار پاداش الهی داشت.

شرح آنچه بر ما و شما در روز‌های سخت تحریم از یکسو و غوغاسالاری گروهی سیاست‌زده از سوی دیگر رفت را به تاریخ می‌سپاریم تا به مظلومیت مدافعین سلامت گواه باشد. گرچه امروز داغ دل خانواده‌هایی که عزیزانشان را از دست می‌دهند بیش از همه بر دل‌هایتان که شبانه‌روز پروانه‌وار بر گردشان گشتید تا نجاتشان دهید سنگینی می‌کند، ولی صد‌ها هزار نفر را نیز از چنگال یکی از هولناک‌ترین عوامل بیماری‌زای دو قرن اخیر نجات دادید و بی‌تردید همواره در ذهن مردم این سرزمین جاودانه می‌مانید.

شاید مردم ندانند که در شرایط سخت تحریم و در این ایام سخت چگونه دارو و تجهیزات تهیه کردید، با ضیق منابع چگونه اکسیژن‌ساز و هزاران تخت اضافه نمودید، به چه صورت در طول یک سال تخت‌های ویژه را به بیش از دو برابر رساندید، یک سال و نیم مرخصی نرفتید؛ عزیزانتان را ندیدید، از خانواده‌هایتان ماه‌ها دور ماندیدید، یک خواب و خوراک راحت نداشتید. دریافت‌های معمولی‌تان نیز به تأخیر افتاد، ولی به جز دعا برای سلامتی بیمارانتان نفسی برنیاوردید و بعضا دشنه و خنجر و نیز زخم زبان هم تحمل کردید، اما بدانید که محبوبیتتان را مظلومیتتان خواهد افزود.

امواج بیماری را که با بی‌اعتنایی، سهل‌انگاری و عادی‌پنداری دیگران علیرغم فریادها، التماس‌ها و تمنا‌های این سرباز کوچک نظام سلامت بر دوشتان آوار شد و صد‌ها داغ سوزان بر دل شما و مردم نهاد را ناجوانمردانه به پای بی‌کفایتی نظام سلامت ثبت کردند تا خود را از گزند اتهام برهانند و آنان که در سایه‌سار خنک نشسته بودند و دست به سیاه و سفید نمی‌زدند نیز در این شیپور دلخراش دمیدند و سمفونی جدیدی طراحی کردند که ساز‌های بادی را در بیرون و کوبه‌ای را در درون نواختند تا این همه زحمت و ایثار را بی‌ارزش جلوه دهند.

واکسن را که ما در همه ابعادش به جز زیرساخت‌های تزریق کم‌تأثیرترین نقش را داشتیم آخرین روز‌های این خدمت بهانه تخریب کردند که تردید نکنید در ایامی مناسب و در شرایطی آرام‌تر که موجب تشویش بیشتر خاطر مردم ماتم‌زده نشود از ابعاد آن پرده برخواهیم داشت تا مردم بدانند که چه اتفاقاتی رقم خورده است و زمان نیز خود پرده‌بردار و رسواگر قهاریست که بی‌تردید به کمک خواهد آمد و مردم عزیز درخواهند یافت که برای تهیه واکسن از خارج و داخل در یک و نیم سال چه کشیدیم و علاوه بر اثرات سوء تحریم‌ها و مجموعه کاسبان تحریم و شرکای بیرونی چه سناریوی خباثت‌آمیزی اجرا کردند.

شرح این هجران و این خون جگر/ این زمان بگذار تا وقت دگر

بار‌ها در نشست‌های گلایه‌آمیزتان عرض کردم که شما با خدا معامله کرده‌اید و از این موج تصنعی و گذرا مرنجید و به جز خدمت به مردم به چیزی نیندیشید.

مترس از شب تاریک این کویر غریب/ مرنج از غم ایام این زمانه پست

کسی که آتش کین می‌زند به خرمن مهر/ ز شر دوزخ سوزنده‌اش نخواهد رست

تاریخ این سرزمین فراز و نشیب‌های فراوان طی کرده و شاید این یکی از سهمگین‌ترین امواجی بود که نه تنها ما بلکه برخوردارترین کشور‌های جهان را در همه ابعاد بهداشتی، درمانی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی متأثر کرد و بی‌تردید با استمرار امواج در پیش رو تحت تأثیر قرار خواهد داد. همدلی، وفاق ملی، بی‌توجهی به غوغاسالاری‌ها و دل بستن به لطف بیکران الهی تنها راه غلبه بر چالش‌های پیش روست.

آنچه در توان داشتیم به میدان آوردیم و هماره در مرز هستی و مرگ شناور بودیم، ولی به عنوان خدمتگزار و برادری کوچک ضمن دست‌بوسی همه مدافعین ارجمند سلامت و عزیزانی که در دیگر دستگاه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد یاریمان کردند حلالیت می‌طلبم از همگان اگر قصوری بود که درنیافتیم و اگر راهی را که باید نپیمودیم و مسیری را که نباید درنوردیدیم و شاید این ماهیت عامل پیچیده بیماری‌زایی بود که هنوز جهان و دانش امروز ناشناخته‌های زیادی از آن دارد و بی‌تردید خواهد داشت. در آینده پیچیدگی و دگرگونی پیاپی ویروس آهنگ و شتاب وصف‌ناپذیری می‌طلبد تا کشور‌ها بتوانند در زمینه‌های پیشگیری و درمان عقب نیفتند و بی‌شک رفع نیاز‌های علمی، اقتصادی و زیرساختی در آهنگ این حرکت در عرصه ملی و بین‌المللی تأثیرگذار خواهد بود.

برای وزیر ارجمند آینده بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توفیق در مدیریت بهتر بیماری و از همه همکاران تقاضای همراهی و همدلی بیشتر با ایشان را دارم. از خداوند بزرگ برای همه تندرستی و پاداش بیکران و برای ایران زمین روز‌های عاری از بیماری و سرشار از عزت و سربلندی آرزومندم.»

منبع: ایسنا
برچسب ها: سعید نمکی
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر