مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت اعلام کرد

باید به میزان مرگ‌های ناشی از «آلودگی هوا» توجه شود

کورش اعتماد، مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با اعلام اینکه از سال قبل سازمان بهداشت جهانی از «آلودگی هوا» به عنوان عامل خطر پنجم بروز بیماری‌های غیرواگیر از جمله سرطان‌ها یاد کرده، گفت: میزان مرگ‌های ناشی از آلودگی هوا قابل توجه است که باید به آن توجه شود.

ویدئو/ احمد بخارایی: دعوت من به عدم مشارکت فعال در انتخابات است

نهایتاً چیزی که من انتخاب می‌کنم یک نوع مواجهه سلبی است. به این معنا که فرد می‌تواند در انتخابات شرکت کند یا نکند. این شرکت نکردن را مبتنی بر آگاهی و اطلاع به عنوان یک کنشگری که هر چه بیشتر بشود، کنشگری جمعی است که در شرایط کنونی که در جامعه ما یک نوع انسداد است این حداقل کاری است که می‌شود انجام بگیرد. پس دعوت من به این است که مشارکت نکنند و آگاهانه شرکت نکنند. یعنی عدم شرکت فعال.
تک بعدی بودن دانشجویان، یکی از عوامل بیکاری فارغ‌التحصیلان است
بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در گفتگوی "دیدارنیوز" با کارشناسان/ بخش پایانی

تک بعدی بودن دانشجویان، یکی از عوامل بیکاری فارغ‌التحصیلان است

همانطور که در دوره‌های گذشته، ما تب کارمندی داشتیم و اکنون هم نتیجه آن را می‌بینیم، اکنون هم نباید به این سمت برویم که تب کارآفرینی بیفتد. هر کسی بنا به شخصیتی که دارد باید به سمت شغل مناسب برود، ولی بهتر است به دانش آموزان گفته شود ما یک چیزی هم به نام کارآفرینی داریم و تنها راه پول درآوردن، استخدام شدن در یک جا نیست.
دغدغه‌ای از جنس بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی
"دیدارنیوز" در گفتگو با کارشناسان، بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را مورد بررسی قرار می‌دهد/بخش اول

دغدغه‌ای از جنس بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی

یک زمانی مردم فکر می‌کردند اگر بخواهند کسب درآمد بیشتری داشته باشند، حتما باید تحصیلات دانشگاهی داشته باشند. در آن زمان مطالبی را که دانشگاه‌ها آموزش می‌دادند با نیاز‌های بازار متناسب بود. اما اکنون نیاز بازار تغییر کرده، ولی ما در دانشگاه هنوز مطالب همان زمان قدیم را ارائه می‌دهیم. به گونه‌ای که ۹۰ درصد انرژی در دانشگاه صرف این می‌شود که مطالبی آموزش دهند که تنها ۱۵ درصد، در کسب و کار به درد می‌خورد.
شبه خانواده باید بازتوانی روانی ـ اجتماعی داشته باشد
"دیدارنیوز" به انتشار تحلیل «کاوه امیدی» با موضوع «شبه خانواده در گذر تاریخ» می‌پردازد؛

شبه خانواده باید بازتوانی روانی ـ اجتماعی داشته باشد

ما برای شبه خانواده باید یک بازتوانی روانی- اجتماعی داشته باشیم، چون کودکی که از خانواده جدا می‌شود، ولو دارای بدترین پدر و مادر و بد سرپرست‌ترین باشد، روزی به سوی پدر و مادر خود باز خواهد گشت. اگر ما به صورت موقت او را از خانواده جدا می‌کنیم باید بتوانیم او را هنوز متوسل به خانواده اش بدانیم. به عبارت دیگر او را جدا نکنیم و او را به خانواده اش متصل کنیم. درست است که او را می‌آوریم و آموزش می‌دهیم، اما باید به او بگوییم که خانواده دارد و برود خانواده اش را ببیند.
تحلیلی بر مفهوم آسیب اجتماعی و نظریه‌های آسیب‌شناسی
"دیدارنیوز" به انتشار تحلیل «دکتر قاسم پورحسن» در باب ضرورت فهم نظری آسیب اجتماعی و شناخت نظریه‌های مرتبط می‌پردازد؛

تحلیلی بر مفهوم آسیب اجتماعی و نظریه‌های آسیب‌شناسی

"الگوی شبکه‌ای" بر دیدگاه رفتاری تأکید می‌کند. الگوی شبکه‌ای یعنی اینکه همه گزاره‌ها در مقابل هر گزاره‌ای مقاومت می‌کند. ما می‌توانیم در دستگاه شناختی یک الگوی هر‌می و یک الگوی ساختمانی و یک الگوی شبکه‌ای داشته باشیم. خود شبکه شبیه فرش است. مانند فرش بودن یعنی یک هسته داریم و یک اطراف هسته و یک حاشیه و مرز داریم و در نهایت آن را فرش می‌نامیم. در الگوی شبکه‌ای برای هر گزاره قول به انسجام درونی را می‌پذیرید. یعنی اگر توانستید مفهوم آسیب را درست بیان کنید، آن زمان می‌توانید بگویید که عوامل آن چگونه هستند. الگوی شبکه‌ای تک تک گزاره‌ها را مد نظر قرار می‌دهد. همه این گزاره‌ها باید مدلل باشند و هیچ گزاره‌ای پایه نیست.