پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

گزارش "دیدار" از وضعیت کارکنان مخابرات؛

کارمندی دیگر حال و هوای قدیم را ندارد

گزارش حاضر نگاهی دارد به وضعیت معیشتی کارکنان شرکت مخابرات ایران پس از خصوصی سازی این شرکت. چالش‌هایی که می‌تواند نمونه‌ای از مسائلی باشد که باید در خصوصی سازی نهادها و شرکت‌های دولتی مد نظر قرار بگیرد.
گزارش دیدار از موج جدید گرانی؛ سفره‌ها در حال ناپدید شدن است!

گزارش دیدار از موج جدید گرانی؛ سفره‌ها در حال ناپدید شدن است!

بعد از حذف گوشت کیلویی ۱۱۰ هزار تومان از سفره ۲۲ هزار خانوار و عدم دسترسی تعداد بیشتری از خانوار‌ها به مرغ کیلویی ۱۸ هزار تومان، شاهد پر کشیدن کالاهایی، چون تخم مرغ به‌عنوان ارزان‌ترین منبع پروتئین از سفره کم در آمد‌ها هستیم. قیمت تخم مرغ در یک هفته گذشته بیش از ۱۰۰ درصد رشد داشته و قیمت یک شانه تخم مرغ از ۲۰ هزار تومان به ۴۲ هزار تومان رسیده است.
"دیدار" در پرونده ویژه کولبری به سراغ اقدامات مجلس در این زمینه رفته است؛

کول هشتم: مجلس برای حمایت از کولبران چه کرد؟

حسین‌زاده نماینده نقده و اشنویه در مجلس دهم در پاسخ به این سوال که چرا هرگز با صاحبان بار‌ها مقابله‌ای نمی‌شود و تنها کولبران هستند که مورد عتاب و خطاب قرار می‌گیرند، عنوان می‌کند: وجود دلالان، سرمایه‌داران و مافیا را نمی‌توان انکار کرد. اصل سود را سرمایه‌داران مقیم کلان شهر‌ها و پایتخت می‌برند. کولبر تنها هرینه حمل بار را دریافت می‌کند. از نظر من این شیوه نوعی از نظام برده‌داری مدرن هست که نه با شان ملت ما سازگار است و نه با موازین دین اسلام و نه با اصول اساسی حاکم بر کشور.
تخریب خانه تیمو؛ تیغ بر چهره فرهنگ و تاریخ کرمان
گفت‌وگو با منصور ایران‌پور «کرمان‌شناس»

تخریب خانه تیمو؛ تیغ بر چهره فرهنگ و تاریخ کرمان

تخریب خانه‌های تاریخی یا تغییر کاربری آن‌ها یکی از مسائلی است که هر چند وقت یک بار در گوشه‌ای از کشور خبرساز می‌شود. این بار در استان کرمان این اتفاق رخ داده است. خانه تاریخی تیمو بعد از کش و قوس‌های فراوان تخریب شد و با خانه‌های تاریخی که در گذشته تخریب شده بودند سرنوشتی یکسان پیدا کرد.
جنایت بچه ۸ ساله: فاجعه زیر پوست جامعه
گزارش دیدار از افزایش بزهکاری در میان کودکان و نوجوانان

جنایت بچه ۸ ساله: فاجعه زیر پوست جامعه

گزارش حاضر به موضوع اقدام به قتل توسط چند کودک اشاره دارد که در یکی از شهرستان‌ها روی داده است. گزارش ضمن شرح کوتاهی از این رخداد تاسف بار درگفتگویی با یک جامعه شناس به عوامل گسترش به بزهکاری در میان کودکان و نوجوانان پرداخته است.

پرونده ویژه دیدار درباره کولبری؛ کول هفتم؛ قانون چه می‌گوید؟

درباره کولبر‌ها و مرگ آن‌ها بر اثر تیراندازی برخی ماموران مرزی صحبت‌های زیادی در رسانه‌ها مطرح شده است. اما باید بررسی کرد که کدام بخش قانون به این مساله پرداخته است و آیا این تیراندازی قانونی است یا خیر و چه جزئیاتی دارد. در این متن فاطمه امیری به سراغ مباحث حقوقی کولبری رفته و تلاش کرده مواردی که در قانون شامل حال کولبر‌ها می‌شود، ارائه کند.
سالمندی و دنیای متفاوت خطوط چهره زنان و مردان

سالمندی و دنیای متفاوت خطوط چهره زنان و مردان

روند بالا رفتن سن، برای زنان و مردان تجربه کاملا متفاوتی است. میانسالی (سنین بین ۴۰ تا ۶۵) برای بسیاری از مردان قدرت و اختیار بیشتری به دنبال می‌آورد، در حالی که برای زنان این‌طور نیست. خطوط چهره مردان حتی سفیدی موهای‌شان نشانه‌هایی از شخصیت، عقلانیت و تجربه آن‌ها است؛ در زنان، اما چین و چروک و مو‌های سفید نشان از ضعف و پیری و نازیبایی به حساب می‌آید؛ به‌ویژه اینکه در دوران جنسی شده مدرن و متاثر از تعریف استاندارد‌های زیبایی برای زنان، این مفهوم ارتباط نزدیکی با جذبه جنسی پیدا کرده است.
قادری: طالقانی جامعه را به سمت رادیکالیسم سیاسی کشاند/ شریعتی: طالقانی نماد ورود به عصر دموکراسی با تفسیر دینی است 
مناظره حاتم قادری و احسان شریعتی درباره آیت‌الله طالقانی (اختصاصی)

قادری: طالقانی جامعه را به سمت رادیکالیسم سیاسی کشاند/ شریعتی: طالقانی نماد ورود به عصر دموکراسی با تفسیر دینی است 

سید محمود طالقانی حلقه پیوند میان تمام گروه‌­های سیاسی ابتدای انقلاب است، شخصیت محبوبی که مهمترین ویژگی او مدارای سیاسی است. اما ورای این مدارای سیاسی انتقاداتی همواره به مشی و مرام سیاسی وی وارد است. اگر در زمان حیات طالقانی از طرف برخی چهره‌های سنتی و مذهبی و البته برخی هواداران نظام پهلوی این انتقادات به طالقانی مطرح بود که او ایدئولوژی مارکسیسم را با اندیشه اسلامی مخلوط کرده و اسلامی چپ زده را ترویج می­‌کند، امروز و پس از درگذشت طالقانی انتقادات سویه دیگری گرفته‌اند.
کول پنجم: کولبران زن؛ دردهایمان را به صخره‌ها می‌گوییم
پرونده ویژه «دیدار» درباره کولبری

کول پنجم: کولبران زن؛ دردهایمان را به صخره‌ها می‌گوییم

شرافت می‌گوید: کل تابستان کولبری می‌کنیم تا برای زمستان خرجی داشته باشیم، زمستان به زنان بار نمی‌دهند، چون سال پیش زن کولبری توی سرما یخ زد و مرد. اگر اصرار هم کنی فایده ندارد، می‌گویند وقتی که کول برمی‌داری معلوم نیست زنده به پایین کوه برسی یا نه، اگر مادر خانواده هم بمیرد تکلیف بچه‌ها چه می‌شود؟! من هم یکبار نزدیک بود بمیرم. ۵ ساعت از راه را پیاده آمده بودم که هنگ مرزی تفنگ‌هایشان را به سمتم گرفت، مجبور شدم بارم را که نزدیک ۴۰ کیلو بود به پایین دره پرت کنم، داد و فریاد کردم، فهمیدن زن هستم، شلیک نکردن، اما اخطار سختی دادند. 
کول چهارم: تا فقر و بیکاری باشد، کولبری هم ادامه خواهد داشت
پرونده ویژه «دیدار» درباره کولبری

کول چهارم: تا فقر و بیکاری باشد، کولبری هم ادامه خواهد داشت

در گذشته تنها کسانی که هیچ مهارت یا تحصیلاتی نداشتند، کولبری می‌کردند آن هم در حد آوردن قطعات یدکی ماشین و یا بار‌هایی از این قبیل، اما امروزه جوانانی که تحصیلات عالی از قبیل فوق لیسانس و دکترا دارند مجبورند برای تامین معاش و ابتدایی‌ترین نیازهایشان مانند خرج تحصیل و زندگی کولبری کنند.
پربازدیدها
آخرین اخبار
پربحث ترین ها