پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

دیدگاه‌های ترامپ و بایدن در قبال گلوگاه‌های سیاست خارجی آمریکا

دیدگاه‌های ترامپ و بایدن در قبال گلوگاه‌های سیاست خارجی آمریکا

به دنبال حوادث بسیار خطرناک تیراندازی در آمریکا و سایر کشور‌های غربی، که بسیاری از آن‌ها به دست نژادپرستان سفیدپوست صورت گرفته، بحث مقابله با تروریسم در سال‌های اخیر به صورت چشمگیر تغییر کرده است. حفاظت از آمریکایی‌ها در برابر گروه‌های نفرت افزا در داخل کشور، اولویت بسیاری از نامزد‌های انتخابات ۲۰۲۰ بوده است.

نگاهی به «برخاسته از ارادت» و عذرخواهی شریعتمداری

حسین شریعتمداری که در یادداشت «برخاسته از ارادت» نسبت به مواضع آیت‌الله سیستانی اعتراض کرده بود با موضع‌گیری مقامات ایرانی و عراقی مواجه شد؛ وی به سرعت به اشتباه خود معترف و از آیت‌الله سیستانی عذرخواهی کرد.
به مناسبت یکم مهر، زادروز خسرو آواز ایران

صدای استاد شجریان؛ هفتاد رنگ جادویی بر بوم زندگی ایرانیان

صدای استاد شجریان با عمر و ایام بسیاری از ما در آمیخته است. نغمه‌هایی که گویی همزمان از درون تاریخ و سویدای جان ما سر می‌کشند، به حوادث دوران گره می‌خورند و بر گوش دل می‌نشینند. خسرو آواز ایران امروز ۸۰ ساله می‌شود. ۸۰ سالگی‌ای که حالا به جاودانگی پهلو می‌زند. وحید جلایی، حقوقدان است و از خیل آنانی که عمرشان را با موسیقی ایرانی گره زده‌اند. او در نوشته‌ای کوتاه از صدای استاد گفته است که چگونه هفتاد رنگ جادویی آن بر بوم عمرش نشسته است.
گزارش تحلیلی دیدار از وضعیت حال و آینده کشور

چه بر سرمان می‌آید و به کجا می‌رویم؟

‏نباید فراموش کنیم که فرصت‌ها محدود است و فشار‌ها به مردم هر روز بیشتر می‌شود. بدون تکیه و مشارکت مردم نمی‌توان از دالان مشکلات عبور کرد. باید به مردم بازگشت و با مردم و برای مردم موانع را از میان برداشت. دوران باندبازی و قبیله گرایی حزب گرایی و فامیل بازی گذشته. عزت و منافع ایران و ایرانی در خطر است. با شعار دادن و حلوا حلوا کردن کام مردم شیرین نخواهد شد. واقعیت‌ها بر زندگی مردم حاکم هستند با بوق و تبلیغ و تهدید و تطمیع نمی‌توان در دراز مدت واقعیت‌ها را انکار و برخی توهمات را جای واقعیت نشاند.
ده رویکرد دیکتاتورمآبانه ترامپ
ترجمه اختصاصی دیدار از مقاله استفان والت در فارین پالیسی

ده رویکرد دیکتاتورمآبانه ترامپ

وقتی یک رئیس‌جمهور و دولتش با برخورداری از مصونیت، برخی قوانین را نقض می‌کنند، دلیلی ندارد که تصور کنیم قوانین مهم‌تری را نقض نخواهند کرد؛ به‌ویژه اگر حس کنند مجازات نخواهند شد. اما به مفهوم واقعیِ این مساله کاملا دقت کنید. در آن زمان، همه‌ ما از جمله کسانی که احتمالا به او رای داده‌اند، در برابر هرآنچه که آن‌ها بخواهند انجام دهند، آسیب پذیر خواهیم بود.

چرا بازی قدرت "بزرگ" روسیه در عراق اهمیت دارد؟

گرچه از نگاه عمومی، آمریکا نزدیک به بیست سال است که در عراق اردو زده و سعی در نفوذ حداکثری در اداره امور این کشور دارد اما ظاهرا روسیه نیز به صورت خزنده توانسته بخشی از نفوذ گذشته خود را در این کشور باز پس گیرد.
مشاور سیاست خارجی بایدن: برجام را نجات دهید و بندهایی تازه‌ای به آن اضافه کنید
ترجمه اختصاصی دیدار

مشاور سیاست خارجی بایدن: برجام را نجات دهید و بندهایی تازه‌ای به آن اضافه کنید

مشاور ارشد جو بایدن به تازگی در مصاحبه با "دامون ویلسون" نایب رئیس امور اجرایی شورای آتلانتیک درباره‌ تغییر سیاست آمریکا در "دولت بایدن" گفت‌وگو و تاکید کرده ضروری است توانایی‌های داخلی آمریکا بازسازی و شبکه‌ مشارکت‌های جهانی آن در مقابله با رقابت رو به فزون چین و روسیه، احیاء شود.
به بهانه روز حسین؛ ان یوم الحسین ... اذل عزیزنا

به بهانه روز حسین؛ ان یوم الحسین ... اذل عزیزنا

دین اسلام تنها دین در میان ادیان آسمانی و زمینی است که از همان روز نخست نگاه جهانی خود را اعلام داشت و پرده از این حقیقت برداشت که انسان‌ها را باید به‌عنوان یک جزء از کل دانست و همگی آن‌ها را باید مورد توجه و خطاب قرار داد. آنگاه که قرآن از زبان رسول الله اعلام می‌دارد: «یا ایها الناس انی رسول الله الیکم جمیعا» معلوم شد که این دین، دین عرب و حجاز و آسیا و جامعه عقب مانده ... نیست؛ دینی است که برای تمامی مردم دنیا در تمامی مکان‌ها و زمان‌ها
علمدار کربلا از منظر کلام معصومین علیهم‌السلام

علمدار کربلا از منظر کلام معصومین علیهم‌السلام

حضرت سجاد علیه‌السلام هنگامی که عبیدالله فرزند ابوالفضل علیه‌السلام را دید خطاب به وی فرمود: «و إن للعباس عندالله عزوجل منزله یغبطه بها جمیع الشهداء یوم القیامه»؛ برای عباس در پیشگاه خداوند بزرگ مقامی است که همه شهدا بر آن غبطه می‌خورند.
پربازدیدها
آخرین اخبار
پربحث ترین ها