پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

واتس‌اپ از جان ما چه می‌خواهد؟

واتس‌اپ از جان ما چه می‌خواهد؟

بعد از حواشی پیام رسان واتس‌اپ در چند روز اخیر و مسائلی که پیرامون اطلاعات کاربران و حریم خصوصی آن‌ها مطرح شد امین عطائی پژوهشگر ارتباطات دیجیتال در گزارش به سراغ این پرسش مهم رفته که واتس‌اپ چه چیزی از مخاطبان خود می‌خواهد و چرا؟

رتبه‌بندی یا سابقه‌بندی؛ اعتراض معلمان تازه استخدام شده شنیده می‌شود؟!

معیشت معلمان یکی از بحث‌های تکراری و البته مهم در کشور ما محسوب می‌شود. این بار معلمان تازه استخدام شده با فیش حقوقی خود که مبلغ دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان روی آن درج شده است مقابل مجلس دست به اعتراض زده‌اند. دیدار در این گزارش به سراغ علت این اعتراض و چرایی حل آن و مطالبات معلمان تازه استخدام شده رفته است.
رشته مطالعات زنان؛ از اسلامی سازی تا بلاتکلیفی دانشجویان: افول یا ارتقا؟

رشته مطالعات زنان؛ از اسلامی سازی تا بلاتکلیفی دانشجویان: افول یا ارتقا؟

یک دهه از کلید خوردن پروژه اسلامی‌سازی و بومی‌سازی مطالعات زنان در ایران می‌گذرد؛ شورای تحول و ارتقای علوم انسانی دستور تغییر نام و سرفصل دروس این رشته را به نفع خانواده و حقوق زنان در اسلام صادر کرده است، اما آشفتگی بر سر این رشته همچنان به قوت خود باقی است؛ تا جایی که دانشگاه تهران پس از سال‌ها در این رشته جذب دانشجو داشته، اما گروه و چارچوب درسی مشخصی ارائه نکرده است.
جورج اورول، فیس‌بوک و توییتر را بهتر از ما می‌شناخت

جورج اورول، فیس‌بوک و توییتر را بهتر از ما می‌شناخت

حمله عده‌ای از معترضان به کنگره آمریکا و اتفاقاتی که در شبکه‌های اجتماعی و محدودیت‌های اعمال شده برای ترامپ بهانه مطلبی است که امین عطائی پژوهشگر ارتباطات دیجیتال به سراغ آن رفته و ابعاد مختلف آن را مورد بررسی قرار داده است.

چند نکته درباره کتاب‌های درسی

چند وقتی است که توجه افکار عمومی و کاربران شبکه‌های اجتماعی به کتاب‌های درسی جلب شده است. البته این مساله بیشتر درباره حذف برخی موارد در کتاب‌های درسی بود و به جز مواردی اندک به پدیده کتب درسی و ابعاد و ویژگی‌های خاص آن توجه کمتری شد. محمدرضا نیک نژاد از معلمان با سابقه کشور در این یادداشت به سراغ چند نکته مهم درباره کتاب‌های درسی رفته است.
آرزو‌هایی که پر پر می‌شوند؛ رضا رفت، رضا‌ها را نجات دهیم

آرزو‌هایی که پر پر می‌شوند؛ رضا رفت، رضا‌ها را نجات دهیم

رضا چند سال پیش در برنامه ماه عسل از این گفته بود که آرزویی ندارد، چون وقت آرزو کردن نداشته است. او به مانند کودکان کار زیادی که در کشور هر روز آن‌ها را می‌بینیم درگیر ماجرا‌های مختلف زندگی بود تا ۲۰ سالگی پیش آمد، ولی زندگی‌اش تمام شد. برخی گفتند که خودکشی بوده و در نهایت باید منتظر گزارش پزشکی قانونی بود. در این گزارش به حواشی این اتفاق و واکنش افکار عمومی رفتیم و از این گفتیم که چه فرقی می‌کند که علت مرگ چه بوده مگر هر روز کودکان کار و اعتیاد و فقر و تجاوز را در کنار خیابان‌ها نمی‌بینیم؟
ظهور شبکه‌های اجتماعی جدید؛ پایان یکه‌تازی فیس بوک و اینستاگرام و توییتر

ظهور شبکه‌های اجتماعی جدید؛ پایان یکه‌تازی فیس بوک و اینستاگرام و توییتر

این روزها بخش زیادی از انسان ها با شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و اینستاگرام وقت خود را می گذرانند. با این حال این پایان راه تحول در شبکه‌های اجتماعی نیست و اتفاقات جدیدی در حال رخ دادن است. شبکه های اجتماعی موجود با اینکه ظرفیت بالایی دارند و می توانند انسان های مختلف با سبک زندگی و سلائق مختلف را راضی کنند اما نقاط ضعفی نیز دارند. این نقاط ضعف با ظهور نسل جدید شبکه های اجتماعی که رویکردی تخصصی تر دارند در حال پر شدن است. امین عطائی پژوهشگر ارتباطات دیجیتال در این گزارش به سراغ نسل جدید رسانه های دیجیتال رفته است.
حقوق متهم برای اجرای عدالت است نه فرار از آن

حقوق متهم برای اجرای عدالت است نه فرار از آن

بعد از صحبت‌های قاسم رضایی جانشین فرمانده نیروی انتظامی خطاب به همکاران خود درباره اینکه اگر فردی را با قمه دیدید «باید کاری کنید که قمه را بیاندازد. یعنی دست نداشته باشد» واکنش‌های زیادی به وجود آمد. برخی از منظر قانون و حقوق بشر و برخی دیگر از منظر نظم اجتماعی و برخورد با جرائم با این صحبت‌ها روبرو شدند. در این گزارش به سراغ برخی ابعاد حقوقی این ماجرا رفتیم و همچنین با مجتبی فرحبخش استاد دانشگاه و وکیل دادگستری گفت‌وگویی داشتیم.