پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

خلاصه این روز‌های مدارس: بلاتکلیفی، ناکارآمدی، نگرانی

بعد از حدود یک ماه که از بازگشایی مدارس می گذرد دیدار به سراغ فرهنگیان مختلفی رفته و روایت آنها از آموزش و پرورش در این دوره را جویا شده است. معلمان از بلاتکلیفی در پیشبرد سال تحصیلی می گویند، از ناکارآمدی شاد گله دارند و نسبت به سلامت خود و خانواده شان و همچنین دانش آموزان و خانواده آنها نگرانی دارند.
نگاهی به دفترچه آزمون استخدامی

آزمون استخدامی؛ حوزویان همه چیزدان

نکته مهم درباره دفترچه آزمون استخدامی که بیش از باقی موارد حاشیه ساز شد و چند انجمن و تشکل فرهنگی نیز نسبت به آن واکنش داشتند درباره حضور پررنگ حوزویان در برخی مشاغل درج شده در دفترچه بود. در این دفترچه استخدامی برای هر شغل شرایطی در نظر گرفته شده که بخشی از آن شرایط تحصیلی است. در برخی مشاغل سطح دو و سه حوزوی نیز به‌عنوان کسانی که می‌توانند در آن شغل ثبت‌نام کنند آمده است.
گفت‌وگوی "دیدار" با شیرین احمدنیا جامعه شناس؛

جامعه ایران دیگر زیر بار محتوای جنسیت‌زده‌ آموزشی نمی‌رود

شیرین احمدنیا دانشیار جامعه شناسی دانشگاه علامه طباطبایی و فعال در حوزه‌ مطالعات زنان می‌گوید: «دختران و پسرانی که در خانواده‌های نسل جدید شاهد رفتار‌های برابری خواهانه والدینشان هستند دیگر نمی‌توانند زیر بار این بروند که محتوای آموزشی حکایت از خانه نشینی زن در این جامعه داشته باشد».
دیدار هزینه‌های مالی شرکت داوطلبان در کنکور را بررسی می‌کند

کنکور؛ پول بدهید تا دانشمند شوید!

آمار‌ها در سال‌های گذشته خبر از این مساله می‌دهند که بخش بسیار کمی از رتبه‌های برتر در مدارس دولتی درس خوانده بودند. آمار‌های امسال نیز این خبر ناراحت کننده را تکرار می‌کند. در یک اینفوگرافیک که باشگاه خبرنگاران جوان منتشر کرده است فقط دو نفر از ۳۸ نفر رتبه‌های برتر کنکور ۹۹ در مدارس دولتی درس خوانده‌اند و باقی نفرات در مدارس سمپاد و غیردولتی بوده‌اند. در همین اینفوگرافیک درج شده است که ۳۲ نفر از کلاس‌های تقویتی کنکور و ۳۵ نفر از آزمون‌های آزمایشی و کتب تست استفاده کرده‌اند. اگر سازمان سنجش آمار رتبه‌های زیر هزار را هم در گروه‌های مختلف منتشر کند شاید بتوان دقیق‌تر در این‌باره صحبت کرد، ولی همین تعداد نیز پیام ویژه‌ای برای ساختار آموزشی و جامعه دارد.

پیش بینی از ادامه وضعیت آموزش و پرورش و ارائه راهکار‌ها

این ایام نیز سپری خواهد شد بنابراین با گزارش گیری‌های متعدد و تشکیل جلسات وقت استان‌ها و مناطق را نگیریم. چارچوب کلی را با بهره گیری از تجارب حاصل در این دو هفته و هفته آینده مجدداً به استان‌ها ابلاغ کرده و به ارزیابی و نظارت عمومی بپردازیم و با فرض اینکه اگر بیماری کرونا در سال تحصیلی آتی نیزتداوم پیدا کند چاره اندیشی کنیم.
پرونده ویژه دیدار در مورد کولبری

کول چندم: کولبر ۱۴ ساله در جستجوی شاد از کوه سقوط کرد

به صورت مشخص سیاستگذاری در زمینه ایجاد اشتغال و مقابله با رانت سیاسی اقتصادی که پشت پدیده کولبری وجود دارد می‌تواند بخش زیادی از مسائل این مناطق را ساماندهی کند. تا زمانی که این موارد به صورت عملی انجام نشود باز هم اخباری درباره کولبری و اتفاقات و فجایعی که در این حوزه رخ می‌دهد به گوش ما خواهد رسید. کول‌های زیادی وجود دارند که دولت، رسانه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد باید به دوش بکشند تا دیگر کولبر‌ها مجبور به دوش کشیدن آن‌ها نباشند.
پیشنهاد‌هایی به خانواده‌ها برای یادگیریِ مجازی یا آموزش در خانه
ترجمه اختصاصی دیدار

پیشنهاد‌هایی به خانواده‌ها برای یادگیریِ مجازی یا آموزش در خانه

در ادامه مطالبی که نگاهی به تجربه کشور‌های دیگر در آموزش و پرورش در دیدار منتشر شده است این بار به سراغ آموزش مجازی و آموزش در خانه در این دوره رفتیم. محمدرضا نیک‌نژاد این مطلب را از پایگاه مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا که زیر نظر وزارت بهداشت این کشور فعالیت می‌کند ترجمه کرده که بخشی از متن ترجمه شده و لینک متن کامل آن در ادامه آمده است.
استیضاح وزیر آموزش و پرورش در راه است؟
مصاحبه دیدار با دو عضو مجلس

استیضاح وزیر آموزش و پرورش در راه است؟

برخی نمایندگان مجلس به دنبال استیضاح وزیر آموزش و پرورش هستند. محسن حاجی میرزایی به کمیسیون آموزش و تحقیقات رفته و توضیحاتی ارائه کرده است. توضیحاتی که گویا اعضای کمیسیون را قانع کرده و سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات در گفت و گو با دیدار اعلام کرد که کمیسیون برنامه ای برای استیضاح ندارد. از طرفی دیگر اردشیر مطهری نماینده مردم گرمسار در گفت و گو با دیدار اعلام کرد باز هم نظارت و پیگیری بر عملکرد مدارس در دوره کرونا ادامه خواهد داشت. اما این مسیر به کجا ختم خواهد شد؟