پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

بلاتکلیفی داوطلبان ادامه دارد؛ گره کور «کنکورونا»!

بلاتکلیفی داوطلبان ادامه دارد؛ گره کور «کنکورونا»!
ماجراهای کنکور و کرونا تمامی ندارد. گروهی به درستی نگران وضعیت سلامتی خود هستند و گروهی از این وضعیت بلاتکلیف خسته شده اند. سیاست های دولت در مقابله با کرونا هم اعتماد افکار عمومی را جلب نکرده و این نگرانی وجود دارد که افراد بیشتری درگیر این ویروس شوند و مشکلات ویژه ای برای کشور به وجود بیاید. در شرایطی که دولت قصدی برای تعطیلی و محدودیت های جدی ندارد و تقریبا اکثر مسائل در کشور روال عادی خود را طی می کند در مواجهه با کرونا چه باید کرد؟ آیا می توان کنکور را باز هم به تعویق انداخت؟ در رابطه با سال آینده تحصیلی باید چه کرد؟ کنکور تا چه سلامت داوطلبان را در خطر می اندازد و چه کارهایی برای حفظ سلامتی آنها می توان انجام داد؟

کرونا و سال تحصیلی آینده؛ یک معما و چند سناریو

کرونا و سال تحصیلی آینده؛ یک معما و چند سناریو
کرونا و سال آینده تحصیلی دغدغه بخش زیادی از جامعه شده و مسئولان مربوطه در تعطیلات تابستان این فرصت را دارند تا پیش بینی‌های لازم در این راستا را انجام دهند بلکه در سال تحصیلی به فرآیند تعلیم و تربیت دانش آموزان خللی وارد نشود. نظرات مختلفی در این باره وجود دارد و اکثر کارشناسان بر این نظر هستند که باید سناریو‌های متعددی را در نظر گرفت و با مدرسه محوری می‌توان اکثر مسائل را مدیریت کرد. در همین راستا با علی زرافشان که در گذشته معاونت متوسطه وزارت آموزش و پرورش را برعهده داشته گفت و گویی داشتیم.

تفرقه بیانداز و کنکور برگزار کن: وقتی دولت داوطلبان را مقابل هم می‌گذارد!

ماجرا‌های کنکور تمامی ندارد و این بار در دوره کرونا بحران ساز شده است. عده‌ای به دنبال آن هستند که هر چه زودتر کنکور برگزار شود و گروهی به دنبال تعویق کنکور هستند. هر دو گروه دغدغه سلامتی دارند، اما مقابل هم قرار گرفته اند. سازمان سنجش و دولت هم خیال داوطلبان را راحت نمی‌کند و هر چند وقت یکبار خبری مبنی بر تغییر زمان کنکور می‌آید. داوطلبان علاوه بر ترس از بیماری و استرس ذاتی کنکور دچار یک تعلیق و بلاتکلیفی نیز شده اند. اما ماجرا از چه قرار است و چه کار‌هایی می‌توان کرد؟

زندگی با ویروس کرونا: کنکور برگزار می‌شود!

زندگی با ویروس کرونا: کنکور برگزار می‌شود!
کرونا همه چیز را تغییر داده است. از زندگی روزمره تا مسائل کاری و تحصیلی. هر چند که مسئولین و بخشی از مردم آن را جدی نمی‌گیرند و همه چیز را در حالتی عادی پیش می‌برند، اما این مساله همچنان زندگی بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است. برگزاری امتحانات نهایی مدارس و کنکور سراسری و تحصیلات تکمیلی نیز پدیده‌ای است که از کرونا متاثر شد. امتحانات نهایی برگزار شد، ولی در برگزاری کنکور ۹۹ در موعد اعلام شده شبهاتی مطرح شده است. دیدارنیوز به سراغ این سوال رفته است که چرا باید کنکور ۹۹ به تعویق بیافتد؟

افزایش ۶۵ درصدی حقوق معلمان؛ آیا وزیر راست می‌گوید؟

وزیر آموزش و پرورش از افزایش حقوق معلمان سخن می‌گوید، ولی فرهنگیان حرف دیگری می‌زنند. فارغ از اینکه افزایش حقوق معلمان هیچ نسبتی با تورم و افزایش هزینه‌های زندگی آن‌ها ندارد اصل ادعای محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش از افزایش ۶۵ درصدی حقوق فرهنگیان نیز محل بحث است. نیک نژاد از معلمان با سابقه و از فعالین صنفی فرهنگیان در این یادداشت با اشاره به وضعیت دریافتی خودش به ادعا‌های وزیر آموزش و پرورش پرداخته است.

سریال درام رتبه‌بندی معلمان؛ این قسمت: تصویب مجدد در هیئت دولت!

سریال درام رتبه‌بندی معلمان؛ این قسمت: تصویب مجدد در هیئت دولت!
قصه رتبه‌بندی معلمان شبیه به یک سریال چند قسمتی خسته‌کننده شده که مخاطبان آن مجبور هستند آن را دنبال کنند. این سریال نه تنها قصه خوبی ندارد بلکه بازیگران آن نیز هم خوب بازی نمی‌کنند. محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه از ابتدای امسال داشت نقش قهرمان این سریال را بازی می‌کرد که در نهایت او هم دارد از بازی خارج می‌شود و این سریال گره جدیدی پیدا کرده است. گرهی که به دست بازیگر‌های دیگر آن یعنی سازمان اداری استخدامی و وزارت آموزش و پرورش باید باز شود. آیا این سریال خسته‌کننده پایان خوشی دارد؟

بازگشایی مدارس: مانوری برای زندگی با ویروس سمج

بازگشایی مدارس: مانوری برای زندگی با ویروس سمج
دولت و آموزش و پرورش به این جمع بندی رسیده‌اند که ماجرای کرونا ادامه‌دار است و با طرح حضور داوطلبانه دانش آموزان در مدرسه، به صورت آزمایشی خود را برای سال جدید آماده می‌کنند. پیگیری‌های دیدارنیوز نشان می‌دهد که مدارس غیر دولتی تقریبا از امکانات بهداشتی خوبی برخوردار هستند، ولی کمبود امکانات بهداشتی مانند شوینده‌ها و ماسک و دستکش به باقی مشکلات مدارس دولتی اضافه شده است که باید برای آن فکری کرد.

تکلیف سال تحصیلی روشن شد

تکلیف سال تحصیلی روشن شد
با اعلام حضور اختیاری دانش آموزان در مدارس می‌توان تکلیف سال تحصیلی ۹۸-۹۹ را روشن دانست. دانش آموزانی که نیاز به رفع اشکال دارند می‌توانند در مدرسه حضور داشته باشند و آن‌هایی که با شیوه مجازی مشکلی نداشتند همان مسیر را ادامه می‌دهند. در رابطه با امتحانات نهایی پایه دوازدهم هم با تاکیدی که حمیدی داشت برگزار خواهد شد. معلمان و خانواده‌ها باید متوجه شرایط خاص این روز‌ها باشند و با رعایت تمام تدابیری بهداشتی از فرزندان کشور محافظت کنند. شاید طولانی شدن این دوره خیلی‌ها را خسته کرده باشد و در رعایت موارد بهداشتی کم کاری کنند. اما همه کارشناسان در سطح جهان هشدار‌هایی مبنی بر طولانی بودن این دوره می‌دهند که بدون رعایت مسائل بهداشتی جامعه هزینه‌های جانی و مالی زیادی را باید متقبل شود.

به جای زندان فرش قرمز پیش پای معلمان بیاندازید

علیرضا هاشمی: تمام معلمان ما که امروز در زندان هستند فعالیت صنفی و حرفه‌ای کردند، ولی تعبیر سیاسی و امنیتی شده است. متاسفانه آموزش و پرورش که باید متولی باشد و از کادر خود حمایت کند در مقابل آن‌ها قرار می‌گیرد. در این احکامی که اخیرا برای همکاران ما صادر شده و خصوصا بحث اخراج که در این شرایط سخت اقتصادی مشکلات عدیده‌ای برای خانواده آن‌ها ایجاد می‌کند خود آموزش و پرورش هم متضرر خواهد شد. این احکام اجحاف و بی انصافی است و یک ظلم آشکار است. مسئولین در آموزش و پرورش باید دست معلمان را بگیرند نه اینکه جلوی پای آن‌ها سنگ بیاندازند.

اعتراض معلمان به دستمزدشان: روایت فَرق و فقر

اعتراض معلمان به دستمزدشان: روایت فَرق و فقر
سخنی در افواه در مورد حقوق معلمان تکرار می‌شود. اینکه میزان حقوقی که به معلمان پرداخت می‌شود بر اساس کار آن‌ها منطقی است و اعتراضات معلمان بیجا است. برخی حتی سیستم نابسامان تعلیم و تربیت را هم گردن معلم‌ها می‌اندازند و می‌گویند با چنین وضعیتی مبلغی که معلم‌ها می‌گیرند زیاد هم هست.  در ادامه توضیح خواهیم داد که چرا  مبالغ دریافتی معلمان در کشورمان واقعا اندک است و تجربه جهان در این راستا به ما چه می‌گوید.
گفت و گوی دیدارنیوز با محمدرضا نیک نژاد فعال صنفی فرهنگیان

«شاد» در سایه فشار و تهدید

«شاد» در سایه فشار و تهدید
نیک نژاد: من جزو افرادی هستم که درباره نصب این برنامه مقاومت کرده‌ام. چون پیش از این نرم افزار‌های مختلفی که فیلتر هم نیستند مانند واتس اپ و اسکایپ و ... را استفاده کردیم و جواب گرفتیم. من در مدارس دولتی خوبی مشغول به کار هستم و کار پیش رفته است. مسئولین مدرسه با من تماس گرفته‌اند که تو فقط «شاد» را نصب کن و وارد شو و اسم تو در این نرم افزار بیاید و وقتی شما بروی، چند نفر دیگر هم می‌ببینند که نیک نژاد عضو شده و آن‌ها هم عضو می‌شوند. دانش‌آموزان نیز به همین منوال. با فشار و تهدید و ترساندن خانواده و با بمباران تبلیغاتی و ارسال پیامک‌های گروهی عضو گرفته‌اند. مدارس تعطیل است و نمی‌دانم که بخشنامه‌ای آمده یا نه، ولی فشار‌ها زیاد است که نصب کنید. برای آن‌ها فقط تعداد عضو مهم است.

دردسرهای اپلیکیشنِ نا«شاد»

دردسرهای اپلیکیشنِ نا«شاد»
تجربه معلم‌ها، اولیا و دانش آموزان نشان می‌دهد که دولت و وزارت آموزش و پرورش در مدیریت امر آموزش مجازی و آنلاین در طول شیوع کرونا چندان موفق عمل نکرده و تدبیر مناسبی نیندیشیده‌اند. به نظر می‌رسد تمرکز توجه دولت و وزارت آموزش و پرورش بر اپلیکیشن «شاد» و آموزش از طریق گوشی‌های هوشمند، باعث غفلت مسئولان از دانش آموزان گروه‌های کم‌درآمد و مناطق محروم شده است. گوشی هوشمند ممکن است برای بسیاری از گروه‌های اجتماعی یا مناطق کشور در دسترس باشد، اما هستند و فراوان هم هستند گروه‌های اجتماعی و مناطق محرومی که از این امکان بی‌بهره یا کم‌بهره‌اند. مساله دیگر هدر دادن منابع مالی کشور برای طرحی اپلیکشن‌های ضعیف داخلی است. متاسفانه این عدم موفقیت و ایجاد مشکلات مضاعف در موارد دیگر هم تکرار شده است، اما دولت گویی بنا ندارد این ضعف را برطرف کند. به مردم حکم می‌کند که از نرم افزار‌های خارجی استفاده نکنند در حالی که نمونه‌های داخلی حتی ۱۰ درصد هم کارایی ندارند.  

رده بندی دانشگاه‌های برتر جهان در سال ۲۰۲۰/ ایرانی‌ها از ۵۰۰ به بعد!

رده بندی دانشگاه‌های برتر جهان در سال ۲۰۲۰/ ایرانی‌ها از ۵۰۰ به بعد!
رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی بر اساس مدل موسسه تایمز در سال ۲۰۱۹، به تهیه جدولی با حضور ۱۲۵۰ دانشگاه منجر شد که آن را به بزرگترین جدول رده بندی بین المللی دانشگاه‌ها تا به امروز تبدیل کرده است. به نظر، این تنها جدولی است که بر اساس بررسی و قضاوت عملکرد دقیق دانشگاه‌های پر تحرک جهان تنظیم شده و مأموریت‌ها و شاخص‌های اصلی آن عبارت است از: تدریس، تحقیق، انتقال دانش و چشم انداز بین المللی. این نهاد از ۱۳ شاخص عملکرد که برای ارائه جامع‌ترین و متعادل‌ترین مقایسه‌ها کالیبره شده بهره می‌برد که مورد اعتماد دانشجویان، دانشگاهیان، مدیران دانشگاه ها، صنعت و حتی دولت‌ها بوده است. امسال در صدر فهرست بهترین دانشگاه‌های جهان، دانشگاه آکسفورد و دانشگاه کمبریج برای دومین سال پیاپی قرار دارند. در عین حال ۸۶ کشور جهان از جمله عراق، جامائیکا، نپال، تانزانیا و قزاقستان برای اولین بار نماینده‌ای در این فهرست دارند. نکته جالب اینجاست که از جمع دانشگاه‌های ایران نیز چند تایی در رتبه‌های بین ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ وجود دارند.

راهکار تشکل‌های دانشجویی برای ترم جاری تحصیلی چیست؟

راهکار تشکل‌های دانشجویی برای ترم جاری تحصیلی چیست؟
در حالی که برخی دانشجویان، حذف ترم را گزینه مناسبی می‌دانند، اما مسئولان وزارت علوم معتقدند حذف ترم، ایده خوبی نیست. آنان استدلال می‌کنند که ضرر حذف ترم از منفعت آن بیشتر است. در این بین، برخی از دانشگاه‌ها همچون دانشگاه آزاد، دانشگاه‌های غیر انتفاعی و دیگر دانشگاه‌های پولی که بابت ترم تحصیلی جاری، مقادیر هنگفتی شهریه از خانواده‌های دانشجویان دریافت کرده اند پاسخ مناسبی به مطالبه دانشجویان نمی‌دهند. دانیال اسلامی‌پناه عضو شورای مرکزی و قائم‌مقام دبیرکل اتحادیه تشکل‌های دانشجویان دانشگاه‌های آزاد اسلامی سراسر کشور به دیدارنیوز گفت:دانشگاه آزاد اسلامی، تمام درآمد خود را از دانشجویان تامین می‌کند و در ازای این درآمد مالی، تعهدات تحصیلی، امکانات رفاهی و... را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد؛ بنابراین وقتی در این ایام، کلاس‌ها به صورت حضوری برگزار نمی‌شوند و دانشگاه‌ها به منظور عقب نماندن از سرفصل‌ها در رشته‌های مختلف، اقدام به برگزاری کلاس‌های مجازی کرده اند، عملا دانشجویان از امکانات زمان حضور از قبیل کلاس، هزینه‌های رفاهی، اینترنت، ایاب و ذهاب و... استفاده‌ای نمی‌برند، اما شهریه کامل از ایشان دریافت می‌شود.
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم