تیتر امروز

حجازی، پس از ۴۵ سال در المپیک!
المپیک توکیو (۱۲)

حجازی، پس از ۴۵ سال در المپیک!

شنیدن نام حجازی در بازی فوتبال مصر ـ برزیل در بازی‌های توکیو ۲۰۲۰ یادآور خاطرات آخرین تیم ایران در بازی‌های المپیک ۱۹۷۶ مونترال بود.
کرونا و دولت دوازدهم؛ هزار وعده خوبان....

کرونا و دولت دوازدهم؛ هزار وعده خوبان....

حسن روحانی و وزیر بهداشت پرحاشیه‌اش از ابتدای پاندمی کرونا چه وعده‌هایی دادند و آیا دولت توانست در مهار و مدیریت این فاجعه بزرگ موفق عمل کند؟ گزارش نسرین نیکنام نگاهی دارد به این ماجرا....

اعلام آمادگی شیر هرات برای مقابله با طالبان

محمد اسماعیل خان، فرمانده برجسته مخالف طالبان اعلام کرد با شبه نظامیان خود به نیرو‌های افغان در جنگ با ستیزه جویان طالبان کمک خواهد کرد.

کد خبر: ۹۹۶۳۰
۱۲:۲۲ - ۱۸ تير ۱۴۰۰

شیر هرات

دیدارنیوز - شماری از فرماندهان ارشد گروه‌های شبه نظامی در افغانستان از نیرو‌های ارتش این کشور در جنگ با طالبان حمایت می‌کنند.

مقامات محلی افغانستان روز جمعه گفتند، یک فرمانده برجسته مخالف طالبان با شبه نظامیان شخصی خود به نیرو‌های افغان در جنگ با ستیزه جویان طالبان کمک خواهد کرد تا کنترل بخش‌هایی از غرب افغانستان از جمله گذرگاه مرزی با ایران را باز پس بگیرند.

نیرو‌های این گروه شورشی مسلمان سنی تندرو (طالبان) به عنوان بخشی از راهبرد خود برای بیرون راندن نیرو‌های افغان و کنترل شهر‌های مرزی و مسیر‌های تجاری، روز پنجشنبه بخش مهمی در ولایت هرات، محل زندگی ده‌ها هزار اقلیت شیعه هزاره، را تصرف کردند.

محمد اسماعیل خان، وزیر پیشین و بازمانده یکی از حملات طالبان در سال ۲۰۰۹، عضو کلیدی ائتلاف شمال بود که در سال ۲۰۰۱ شبه نظامیانش به نیرو‌های آمریکایی در سرنگونی طالبان کمک کردند.

یک مقام افغان گفت وی که یک فرمانده کهنه کار تاجیک است و به شیر هرات معروف است، قرار است به منظور آماده سازی نیروهایش برای جنگ با طالبان و دفاع از پایگاه قدرتش در هرات یک گردهمایی برگزار کند.

وی افزود شماری از فرماندهان ضد طالبان دیگر نیز برای دفاع از مرز‌ها در غرب و شمال کشور از نیرو‌های افغان حمایت می‌کنند.

نمایندگان سیاسی طالبان که در مسکو به سر می‌برند به مقامات روس اطمینان دادند که اجازه می‌دهند سفارتخانه‌های خارجی و گروه‌های امداد حتی پس از خروج نهایی نیرو‌های خارجی از افغانستان در این کشور فعالیت کنند.

با حضور رسمی طالبان در عرصه سیاسی قدرت در پی امضای توافق نامه با آمریکا، وضعیت شیعیان افغانستان دچار چالش اساسی خواهد شد. هر چند رهبران طالبان مطرح کرده اند که با شیعیان افغانستان برادر دینی هستند، اما زمانی که پای قدرت در میان باشد، طالبان جایگاه چندانی برای شیعیان قائل نمی‌شود، چنانچه طالبان در جلسات گفتگو‌های بین الافغانی در دوحه اعلام کردند که چنانچه اختلافی میان طرفین مذاکره در خصوص موضوعات مختلف پیش آید، ملاک، مذهب حنفی خواهد بود و نه فقه جعفری.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: