تیتر امروز

ایران ۱ ـ آمریکا ۲؛ مبارزه به جای مذاکره!
المپیک توکیو (۱۱)، روز شکست‌های بزرگ

ایران ۱ ـ آمریکا ۲؛ مبارزه به جای مذاکره!

در ششمین روز از بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو، بخت از ورزشکاران ایرانی روگردان شد و تقریبا هیچ یک از شرکت‌کنندگان ما نتوانستند در حد انتظار به موفقیتی دست پیدا کنند.
سرنوشت برجام در دولت رئیسی؛ چشم‌اندازی در مه!

سرنوشت برجام در دولت رئیسی؛ چشم‌اندازی در مه!

مذاکرات برای احیای برجام در دولت رئیسی ادامه می‌یابد. رحمن قهرمان‌پور تحلیلگر مسائل سیاسی در مورد سرنوشت برجام می‌گوید ایران و آمریکا هر خواهان توافق هستند اما رسیدن به توافق تنها با با خواست...

آمادگی برای مقابله با وخامت اوضاع در مرز افغانستان

سازمان پیمان امنیت جمعی، متشکل از شش کشور تحت سلطه روسیه برای مهار بحران احتمالی در مرز بین افغانستان و تاجیکستان اعلام آمادگی کرد.

کد خبر: ۹۹۶۱۶
۱۰:۴۴ - ۱۸ تير ۱۴۰۰

 

آمادگی برای مقابله با وخامت اوضاع در مرز افغانستان

دیدارنیوز: ائتلاف نظامی موسوم به سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) که تحت رهبری روسیه است، روز پنجشنبه برای بسیج ظرفیت کامل خود در صورتی که اوضاع در مرز تاجیکستان با افغانستان وخیم‌تر شود، اعلام آمادگی کرد. این در حالی است که هیئتی از طالبان که به روسیه سفر کرده است، به این کشور اعلام کرد تهدیدی برای منطقه نیست. نیرو‌های خارجی، از جمله آمریکا، در حال خروج از افغانستان پس از تقریبا ۲۰ سال جنگ هستند. این اقدام به طالبان جرات بخشیده است در افغانستان پیشروی کند.

این مسئله باعث شده است صد‌ها نیروی امنیتی افغان و پناهجویان به تاجیکستان، همسایه افغانستان، بگریزند و نگرانی‌هایی در مسکو و دیگر پایتخت‌ها به وجود آمده که ممکن است افراط گرایان به آسیای میانه نفوذ کنند، منطقه‌ای که روسیه آن را حیاط خلوت خود قلمداد می‌کند. براساس گزارش خبرگزاری اینترفاکس Interfax, سازمان پیمان امنیت جمعی که متشکل از شش کشور تحت سلطه روسیه است، روز پنجشنبه اعلام کرد در صورت لزوم برای مهار بحران احتمالی در مرز بین افغانستان و تاجیکستان، آماده است از همه منابع خود استفاده کند.

یک دیپلمات سابق روس و دو تحلیل گر به رویترز اعلام کردند خروج آمریکا از افغانستان مایه دردسر مسکو است. این کشور نگران است تشدید درگیری‌ها باعث هجوم آوارگان به سمت آسیای میانه شود، تهدید اسلام گرایان را به وجود بیاورد و حتی به جنگ داخلی در یکی از جمهوری‌های سابق شوروی دامن بزند. روسیه بزرگ‌ترین پایگاه نظامی خارجی خود را در تاجیکستان نزدیک مرز افغانستان دارد و مسکو وعده داده است در صورت لزوم، حاضر است به دوشنبه کمک کند. اینترفاکس در عین حال به نقل از بیانیه سازمان پیمان امنیت جمعی اعلام کرد هنوز به نیرو‌های نظامی دیگر کشور‌های عضو این سازمان در منطقه نیازی نیست.

بیانیه سازمان پیمان امنیت جمعی در شرایطی منتشر شده است که هیئتی از طالبان در مسکو با مقامات روسیه گفتگو و تلاش کرد به میزبانان خود اطمینان خاطر دهد که این گروه به مرز تاجیکستان حمله نخواهد کرد یا از افغانستان به منزله سکویی در آینده برای انجام حملات علیه روسیه استفاده نخواهد کرد. وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد به هیئت طالبان خاطر نشان کرده که نگران تشدید تنش‌ها در شمال افغانستان است و نمی‌خواهد درگیری‌ها به دیگر کشور‌ها کشیده شود. این وزارتخانه افزود تضمین‌هایی از طالبان دریافت کرده که این گروه مرز دیگر کشور‌های منطقه را نقض نخواهد کرد و این که طالبان امنیت دفاتر دیپلماتیک خارجی را داخل افغانستان تضمین کرده است. روسیه اعلام کرد طالبان همچنین وعده داده است با تهدید داعش در افغانستان مقابله و تولید مواد مخدر را ریشه کن خواهد کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
تبلیغ شرکت هفت الماس
آکادمی دیدار
واحد بازرگانی دیدار