تیتر امروز

سخنگوی صنعت برق با اشاره به خاموشی‌های شب گذشته، از مردم بابت بروز این مشکل عذرخواهی کرد.

کد خبر: ۹۹۰۷۷
۱۱:۵۷ - ۱۴ تير ۱۴۰۰

سخنگوی صنعت برق احتمال وقوع خاموشی‌های گسترده در کشور

دیدارنیوز ـ به نقل از شرکت مادرتخصصی تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر)، مصطفی رجبی‌مشهدی درباره دلایل خاموشی‌های خارج از برنامه شب گذشته افزود: به منظور حفظ پایداری شبکه، رله‌های فرکانسی به‌کار گرفته شده است و هنگامی که تراز تولید و مصرف از حد استاندارد فراتر رود و امکان کنترل مصرف وجود نداشته باشد، این رله‌ها به صورت خودکار به‌کار افتاده و برق تعدادی از مشترکان را قطع می‌کند.

وی با عذرخواهی از مشترکان به دلیل بروز این‌گونه خاموشی‌های خارج از برنامه، ادامه‌داد: در صورتی که رله‌های فرکانسی به درستی عمل نکنند، شاهد خاموشی گسترده‌ای در کشور خواهیم بود و به همین دلیل به این رله‌ها برای حفظ پایداری شبکه برق کل کشور نیازمندیم.

سخنگوی صنعت برق با بیان این‌که سه روز بسیار گرم را پیش رو داریم، اظهار کرد: دیروز نیاز مصرف برق به ۶۵ هزار و ۹۰۰ مگاوات رسید که تاکنون در صنعت برق سابقه نداشته است، اما با توجه به گرمای پیش رو احتمال اینکه این میزان حتی از ۶۶ هزار مگاوات نیز فراتر رود، وجود دارد.

رجبی‌مشهدی با اشاره به این که نیروگاه‌های کشور توان تولید بیش از ۵۵ هزار مگاوات را ندارند، خاطرنشان کرد: هم اکنون شاهد فاصله ۱۱ هزار مگاواتی تولید و مصرف برق هستیم که این میزان فاصله تولید و مصرف را باید با فعالیت‌ها و برنامه‌های جابه‌جایی بار صنایع و مشترکان عمده پر کنیم و اگر امکان‌پذیر نباشد، ناچار از اعمال خاموشی خواهیم شد.

وی در عین حال تاثیر راهکار‌های مدیریت مصرف را در جلوگیری از بروز خاموشی بسیار مهم عنوان کرد و گفت: در صورتی که مشترکان از سایه‌بان برای کولر‌های آبی استفاده و از دور کند این نوع کولر‌ها بهره بگیرند، شاهد کاهش ۲ هزار مگاواتی مصرف برق خواهیم بود.

سخنگوی صنعت برق همچنین خاطرنشان‌کرد: اگر دمای کولر‌های گازی در کشور به جای ۱۸ روی ۲۵ درجه تنظیم شود، شاهد کاهش پنج‌هزار مگاواتی مصرف برق خواهیم بود.

وی گفت: با هر یک درجه افزایش درجه ترموستات کولر گازی، سه‌درصد از مصرف برق این نوع کولر‌ها کم می‌شود.

برچسب ها: قطعی برق
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۴
0
0
عجیب نیست ما برق رو صادر می کنیم ولی خودمون تابستون برق نداریم گاز رو صادر می کنیم و زمستون گاز نداریم این مسئله یه جاش بو داره چرا مصرف کننده زیاد باید برقش با مصرف کننده کم قطع بشه طرف هر اتاقیش یه کولر گازی داره ولی خانواری هم با پنکه خودش رو خنک میکنه همه رو با یک چوب میرونید یا خدا