تیتر امروز

انتشار تصاویر سربازان زن اوکراینی در حال تمرین برای یک رژه نظامی با کفش‌های پاشنه بلند واکنش‌های زیادی را در پی داشت.

کد خبر: ۹۸۹۴۵
۱۴:۴۳ - ۱۳ تير ۱۴۰۰

رژه نظامی زنان اوکراینی با کفش‌های پاشنه بلند

دیدارنیوز ـ در تصاویر دانشجویان دختر یک دانشکده نظامی با کفش‌های پاشنه بلند سیاه دیده می‌شود. خود این دانشجویان اعتراف می‌کنند تمرین با این کفش‌ها سخت است.

ایوانا مدوید، به خبرگزاری وزارت دفاع اوکراین گفت: «امروز ما برای نخستین بار با کفش‌های پاشنه بلند آموزش می‌بینیم. کمی دشوارتر از چکمه‌های جنگی است، اما تمام تلاش خود را می‌کنیم.»

این موضوع باعث خشم بسیاری از شهروندان اوکراین و اعتراض در پارلمان این کشور شد.

اینا سوون، یکی از نمایندگان پارلمان در واکنش به این موضوع، آن را «یک ایده احمقانه» توصیف کرد که شامل «کلیشه‌های مربوط به نقش زن به‌عنوان یک عروسک زیبا» می‌شود.

اولنا کندراوتیوک، معاون رئیس پارلمان از مقامات اوکراینی خواست به‌خاطر تحقیر زنانی که «با اسلحه در دست از استقلال اوکراین دفاع می‌کنند» به‌طور علنی عذرخواهی کنند.

ویتالی پورتنیکوف، خبرنگار اوکراینی در فیس‌بوک با استدلال اینکه برخی از مقامات اوکراین ذهنیت «قرون وسطایی» دارند، گفت: «داستان رژه با پاشنه بلند یک شرم واقعی است.»

هدف از رژه ارتش باید نشان دادن نقاط قوت این نهاد باشد، اما سربازی که پاشنه بلند می‌پوشد فقط ناتوانی را نشان می‌دهد

همزمان ماریا برلینسکا، یک کنشگر در حوزه برابری جنسیتی در ارتش گفت: «هدف از رژه ارتش باید نشان دادن نقاط قوت این نهاد باشد، اما سربازی که پاشنه بلند می‌پوشد فقط ناتوانی را نشان می‌دهد.»

رژه نظامی زنان اوکراینی با کفش‌های پاشنه بلند

وی در مطلبی در صفحه فیس بوک خود افزود: «زنان مانند مردان با چکمه‌های جنگی می‌جنگند. در طول جنگ بسیاری از دختران ما با لباس نظامی کشته شدند.»

با افزایش واکنش‌ها وزارت دفاع اوکراین روز شنبه گفت، آندری تاران، وزیر دفاع با گروهی از زنان دانشجو ملاقات کرد و به مسائل آن‌ها گوش و قول داد که مدل جدیدی از کفش نظامی طراحی شود. وی گفته است که کفش‌های جدید باید بهتر، ارگونومیک‌تر و در کمترین زمان تولید شوند.

بیانیه وزارت دفاع شامل عذرخواهی نبود و در عین حال این نهاد پررنگ شدن این موضوع را سیاسی توصیف و ابراز تاسف کرد.

این تمرین نظامی به مناسبت سی‌امین سالگرد استقلال اوکراین که در تاریخ ۲۴ اوت برگزار می‌شود انجام شد. زنان از سال ۱۹۹۳ مجاز به خدمت در نیرو‌های مسلح اوکراین هستند.

رژه نظامی زنان اوکراینی با کفش پاشنه بلند

پوشش زنان سرباز پاکستانی در رژه نظامی

 

رژه نظامی زنان اوکراینی با کفش‌های پاشنه بلند

رژه نظامی زنان پلیس در لبنان

 

رژه نظامی زنان اوکراینی با کفش‌های پاشنه بلند

رژه نظامی زنان هندی

تقریبا ۳۱ هزار زن در نیرو‌های مسلح اوکراین خدمت می‌کنند که بیش از ۴۱۰۰ نفر آن‌ها از افسران نظامی هستند. بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ زن اوکراینی از زمان آغاز درگیری‌های مسلحانه مرگبار هفت سال پیش در شرق کشور علیه جدایی‌طلبان طرفدار روسیه جنگیده‌اند.

در اوایل سالجاری شماری از سربازان زن اوکراینی درباره مشکلات خود در ارتش تحت سلطه مردان از جمله جنسیت‌زدگی، زن ستیزی و همچنین آزار جنسی با یورونیوز صحبت کردند.

آناستازیا یکی از سربازان است که به یورونیوز گفت: «مواردی وجود دارد که به زنان اجازه انجام آن را نمی‌دهند مانند حضور در خط مقدم. همه زنان مجاز به رفتن به آنجا نیستند، زیرا بسیاری از مردان این کار را دوست ندارند.»

هانا هریتسنکو، محقق مستقل که درباره نقش زنان در ارتش تحقیق می‌کند گفت که نقش‌های سنتی جنسیتی هنوز وجود دارد. وی اضافه کرد: «مردم به زندگی خاصی عادت کرده‌اند و نمی‌بینند که باید تغییر کنند.»

برچسب ها: اوکراین
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: