تیتر امروز

بحران آب خوزستان را نمی توان با هندسه و ریاضی حل کرد!
رئیس دانشکده علوم آب دانشگاه شهید چمران اهواز:

بحران آب خوزستان را نمی توان با هندسه و ریاضی حل کرد!

دکتر مهدی قمیشی رئیس دانشکده آب دانشگاه شهید چمران اهواز مشکل آب در خوزستان را نه ناشی از سدها که ناشی از نگاه کلان مدیران کشور به مقوله آب می‌داند. نگاهی که او به هندسه و ریاضی تشبیه می‌کند!

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: تمامی واکسن‌هایی که تاکنون در ایران به افراد مختلف تزریق شده، بین ۶۰ تا ۹۵ درصد اثربخشی داشته است.

کد خبر: ۹۸۴۷۱
۱۶:۱۵ - ۰۹ تير ۱۴۰۰

اثربخشی واکسن‌های کرونا در ایران

دیدارنیوز ـ دکتر مصطفی جوانیان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل با بیان اینکه تزریق هر نوع واکسن کرونا از مرگ جلوگیری می‌کند، افزود: شرط جلوگیری از مرگ در زمان همه گیری بیماری‌های واگیر این است که اولا هر دو دوز واکسن تزریق شود و ثانیا دو هفته از تزریق دوز دوم گذشته باشد.

وی با اظهار این که شهروندان نباید به هیچ وجه گزینه عدم تزریق واکسن کرونا را انتخاب کنند، توصیه کرد: تزریق واکسن کرونا به طور جدی به شهروندان توصیه می‌شود. چون تنها تزریق واکسن است که می‌تواند پاندمی را کنترل و به بازگشت فعالیت مردم به روال عادی کمک کند.


بیشتر بخوانید: آغاز تزریق محدود واکسن کرونای برکت در کشور


دکتر جوانیان، نگرانی درباره عوارض واکسن کرونا را بی‌مورد دانست و توضیح داد: برای برخی افراد ممکن است حتی خوردن غذا یا دارو‌هایی هم عوارضی را نشان دهد. در مورد واکسن کرونا هم عمده عوارضی که در بدن ایجاد می‌شود، ناشی از تحریک سیستم ایمنی بدن است که می‌تواند در قالب کوفتگی بدن و احساس ضعف بروز پیدا کند، ولی خللی در روند زندگی فرد ایجاد نمی‌کند.

وی با بیان این که ممکن است در موارد استثنایی عوارض پس از تزریق واکسن کرونا شدیدتر باشد و فرد نتواند کار عادی خود را انجام دهد یا حتی به بستری شدنش در بیمارستان بینجامد، گفت: یک سری نکات باید قبل و پس از تزریق واکسن مد نظر قرار گیرد تا عوارض آن کاهش یابد که از جمله آن خوردن غذای سبک قبل از تزریق واکسن است تا فرد در زمان تزریق دچار ضعف نشود.

معاون دانشگاه علوم پزشکی بابل افزود: بعضی از عوارض واکسن کرونا حفیف است مانند سردرد خفیف، بدن‌درد، کوفتگی و تب که احتیاج به مراقبت‌های خاص ندارد و با استراحت و مصرف مسکن‌های معمولی برطرف خواهد شد.

وی اضافه کرد: چنانچه عوارض تب بالا تا ۷۴ ساعت به طول انجامد، فرد باید به پزشک مراجعه کند و یا موضوع را با مراکز بهداشتی در میان بگذارد تا عوارض واکسن ثبت شود.

جوانیان عوارض شدید بعد از تزریق واکسن کرونا را نادر توصیف کرد و گفت: عوارضی متوسط و شدید تزریق واکسن کرونا که به بستری فرد منتهی شود و یا فرد نیاز به مراقبت‌های ویژه داشته باشد، در زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی بسیار اندک گزارش شده است.

وی با اظهار این که تزریق واکسن چیز جدیدی نیست، افزود: تزریق واکسن سال هاست که علیه بیماری‌های واگیردار انجام می‌شود. همچنین به نوزادان و اطفال طی چند مرحله واکسن تزریق می‌شود که نتیجه آن کنترل و مهار بیماری‌های واگیری همچون فلج اطفال، سرخک، سرخجه و بیماری‌های سیاه سرفه و حتی کزار است.

جوانیان درباره طول مدت اثر بخشی واکسن کرونا نیز اظهار داشت: از آنجا که از زمان استفاده از واکسن کرونا هنوز یک سال سپری نشده است، نمی‌توان به طور قطعی نظر داد، ولی تا اینجای کار اثربخشی ۶ ماهه آن کامل بوده است.

منبع: ایرنا
برچسب ها: واکسن کرونا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: