تیتر امروز

تحلیف رئیسی، آخرین پرده روحانی؛ هر دو در یک قاب
گزارش ویژه دیدار از خانه ملت

تحلیف رئیسی، آخرین پرده روحانی؛ هر دو در یک قاب

امروز پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ سیزدهمین رییس جمهوری ایران در حضور مقامات لشکری و کشوری و مهمانان خارجی از حدود ۱۱۵ کشور، سوگند یاد کرد که پاسدار مذهب رسمی و نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی کشور...
رئیسی: دولت ما دولت وفاق ملی است
مراسم تحلیف رئیس جمهوری سیزدهم برگزار شد

رئیسی: دولت ما دولت وفاق ملی است

رئیس جمهوری گفت که تحریم‌ها علیه ملت ایران باید لغو گردد و از هر طرح دیپلماتیک که باعث انجام این امر شود استقبال می‌کند.
انجمن شاعران مرده ؛ ستایش زیبایی‌های هستی و دشواری انتخاب!
سینما با چاشنی تفکر ۲۱

انجمن شاعران مرده ؛ ستایش زیبایی‌های هستی و دشواری انتخاب!

سینما با چاشنی تفکر عنوان ستون ثابت ناصر ذاکری روزنامه‌نگار پیشکسوت و پژوهشگر اقتصادی در دیدار است. ذاکری در این ستون هر بار ضمن مرور یک فیلم سینمایی به نکات تامل برانگیز آن فیلم از منظر اقتصاد...

افزایش شاخه‌ای کرونا از استان‌های جنوبی به سمت بالای کشور/ پیک پنجم از اواخر تیر

دبیر کمیته علمی کشوری کووید-۱۹ گفت: روند افزایشی موارد بیماری کرونا به حالت شاخه‌ای از جنوب کشور به سمت بالا در حرکت است و از استان‌های هرمزگان، بوشهر و سیستان و بلوچستان در حرکت به سمت جنوب کرمان، یزد و... است.

کد خبر: ۹۷۸۰۴
۰۹:۱۷ - ۰۶ تير ۱۴۰۰

دکتر عاطفه عابدینی افزایش شاخه‌ای کرونا

دیدارنیوز ـ دکتر عاطفه عابدینی دبیر کمیته علمی کشوری کووید-۱۹ درباره وضعیت بیماری کرونا در کشور گفت: از اوایل خرداد آغاز کاهش بستری‌ها را در بسیاری از استان‌ها شاهد بودیم و خیلی از شهر‌ها از وضعیت قرمز خارج شدند و تعداد مبتلایان بیماری کاهش یافت، اما همیشه هشدار می‌دادیم که چند شهر از نواحی جنوبی کشور در حال افزایش هستند. در بازدید‌های میدانی هم شاهد افزایش موارد سرپایی و بستری بودیم.

عابدینی گفت: متاسفانه این روند به حالت شاخه‌ای از جنوب کشور به سمت بالا در حرکت است و از استان هرمزگان، بوشهر و سیستان و بلوچستان در حرکت به سمت جنوب کرمان، یزد و... است.

افزایش تدریجی بیماران سرپایی در تهران/ خطر بروز پیک پنجم از اواخر تیرماه

وی افزود: باید اقداماتی برای محدودیت حرکت از استان‌های نام برده داشته باشیم که البته کاری سخت و مستلزم تصمیمات کشوری است. از طرفی در شهر تهران نیز با شیبی خیلی آرام شاهد افزایش موارد سرپایی بیماری هستیم.

عابدینی گفت: نوع جهش ویروس در پیک پنجم، متفاوت از پیک چهارم است. در پیک چهارم بالای ۸۰ درصد موارد از نوع انگلیسی بودند و اکنون بیشتر موتاسیون‌ها نوع هندی ویروس است و اگر منوال به همین روند باشد، ممکن است در اواخر تیرماه بروز پیک پنجم را هم داشته باشیم، ولی امیدواریم با همکاری مردم در رعایت نکات بهداشتی چنین نشود.

تسریع شناسایی موارد مثبت کرونا

دبیر کمیته علمی کشوری کووید۱۹ درباره علت کاهش سرعت انتقال بیماری از نواحی جنوبی به قسمت میانی و شمالی کشور نسبت به پیک قبلی، اظهار کرد: در پیک چهارم در استان خوزستان به یکباره شاهد افزایش موارد بیماری بودیم. در واقع به دلیل تعطیلات نوروز و موج سفر‌ها شاهد افزایش آتش‌فشانی پیک چهارم بودیم و خوشبختانه در پیک پنجم این موضوع را نداریم. از طرفی سرعت روش‌های بیماریابی ما افزایش یافته است و بیماران را زودتر شناسایی می‌کنیم.

او افزود: این موضوعات در کنار افزایش آگاهی مردم برای مراجعه سریع‌تر به پزشک و رعایت پروتکل‌ها سبب شده تا آمار مرگ و میر کاهش یابد، اما این موضوع به معنای کنترل بیماری نیست. اکنون در استانی مانند سیستان و بلوچستان که پیش از این موارد سرپایی کمی داشته، موارد سرپایی و بستری خیلی افزایش یافته است.

علائم کرونای هندی

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: مبتلایان به نوع هندی چندان علائم خاص و جدایی از نوع ووهان ندارند، اما نوع هندی و انگلیسی سرعت پیشرفت بیشتری دارند و می‌توانند ظرف چند روز درگیری ریه و نارسایی تنفسی بدهند. برای همین آغاز سریع‌تر درمان از اولویت‌های ما است.

عابدینی افزود: میزان سرایت جهش انگلیسی و هندی از فردی به فرد دیگر بیشتر است؛ زیرا بار ویروس سنگین‌تر است و درگیری خانوادگی و خوشه‌ای در این افراد خیلی بیشتر است، ولی نمی‌توان گفت مرگ و میر را هم افزایش داده است. چون هم تعداد تخت‌های بستری و هم دارو‌های بیشتری در دسترس است.

عابدینی درباره وضعیت ابتلا به جهش آفریقای جنوبی در کشور نیز بیان کرد: برای اینکه نوع ابتلا مشخص شود، انتظار داریم ویروس به شکل کامل رمزگشایی شود تا ببینیم از چه نوعی است و البته این امکان نیست که همه موارد مشکوک را از نظر نوع جهش بررسی کنند، اما چند موردی که بررسی شد، مشخص کرد که نوع آفریقای جنوبی هم گزارش شده است.
تمایل جهش‌های کرونا به گروه‌های سنی جوان‌تر/ تمهیدات بهداشتی برای برگزاری کنکور

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره راه‌های مدیریت شرایط برای برگزاری ایمن کنکور سراسری تصریح کرد: سال قبل هم کنکور برگزار شد. در این مورد، چون از قبل برنامه‌ریزی و تمهیدات صورت می‌گیرد، شاید حتی از خیلی از اتفاقات دیگر حساب شده‌تر باشد.

عابدینی افزود: از طرفی گروه سنی داوطلبان کنکور ۱۸ سال به بالا است و همه رعایت‌ها در این گروه بیشتر است، اما چون تمایل موتاسیون‌ها برای درگیری گروه‌های سنی جوان بیشتر است، باید رعایت‌هایمان نسبت به سال قبل افزایش یابد، ولی چندان اتفاقات بدی را متصور نیستیم. چون تمهیدات بهداشتی به خوبی صورت خواهد گرفت.

هنوز واکسن قطعی برای کودکان در دنیا وجود ندارد

عابدینی درخصوص گمانه‌زنی‌هایی که از بازگشایی مدارس از مهرماه می‌شود و راهکار‌های جلوگیری از ابتلا در کودکان نیز تاکید کرد: واکسن‌هایی که در کل دنیا برای کودکان سنین مدرسه در نظر گرفته شده است، زیاد نیست. یک واکسن چینی برای سنین بالای ۳ سال در حال بررسی است، یا واکسن فایزر اجازه گرفته تا برای سنین بالای ۱۲ سال تزریق شود، اما هنوز واکسن قطعی برای کودکان نداریم؛ بنابراین برای دانش‌آموزان باید تصمیم ملی گرفته شود.

وی گفت: اثر واکسیناسیون وقتی مشهود می‌شود که حداقل ۷۰ درصد جمعیت یک کشور واکسینه شوند و هرچه بیشتر سطح امنیت جامعه را افزایش دهیم، گردش ویروس را کنترل کرده‌ایم و در آن صورت شاید دیگر لازم به واکسیناسیون قشر خاصی مثل دانش‌آموزان نباشد.

عابدینی گفت: هیچ وقت نمی‌توان گفت کرونا را کاملا تمام کردیم و دیگر وجود ندارد. دقیقا مانند اینکه نمی‌توانیم درباره آنفلوآنزا چنین صحبتی کنیم. وقتی می‌توان عوارض بیماری را کاهش داد و بر کنترل آن موفق بود که هم واکسیناسیون کامل شود و هم تا زمانی که حد قابل قبولی از مردم واکسینه نشدند، رعایت پروتکل‌ها را در اولویت قرار دهیم.

او افزود: مهم‌ترین موضوع در کنترل ویروس، انتقال از طریق هوا است که در محیط‌های بسته، شلوغ و بدون ماسک اتفاق می‌افتد و با رعایت این امر می‌توان بیماری را کنترل کرد.

منبع: ایسنا
برچسب ها: کرونا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: