تیتر امروز

دادگاهی در سوئد ممنوعیت فروش تجهیزات شبکه ۵ G ساخت شرکت هواوی در این کشور را تایید کرد.

کد خبر: ۹۷۲۹۹
۱۰:۴۳ - ۰۲ تير ۱۴۰۰

ممنوعیت فروش هواوی در سوئد

دیدارنیوز ـ رگولاتور مخابرات سوئد (پی تی اس) در اکتبر به شکل غیرمنتظره‌ای فروش تجهیزات شبکه ۵ G ساخت شرکت چینی هواوی به شرکت‌های مخابراتی سوئدی را به دلیل نگرانی‌های امنیتی که از سوی سرویس امنیتی سوئد مطرح شده بود، ممنوع کرد.

دادگاه سوئدی در بیانیه‌ای اعلام کرد امنیت سوئد اهمیت زیادی دارد و دادگاه این موضوع را به حساب آورده است که تنها پلیس امنیت و نیرو‌های نظامی تصویر کلی در خصوص وضعیت امنیتی و تهدیدات متوجه سوئد دارند.

هواوی اعلام کرد گزینه هایش را بررسی می‌کند. کنت فردریکسون، نایب رییس منطقه‌ای هواوی به رویترز گفت: این حکم بر مبنای این حقیقت که دادگاه بر اساس فرضیات مطرح شده توسط سرویس امنیتی سوئد نتیجه گیری می‌کند، دور از انتظار نبود. ما به مبارزه برای حقمان در بازار سوئد ادامه می‌دهیم.

دولت‌های اروپایی کنترل‌ها علیه شرکت‌های چینی که در ساخت شبکه‌های ۵ G مشارکت دارند را در پی فشار دیپلماتیک واشنگتن که مدعی است تجهیزات هواوی ممکن است از سوی پکن برای جاسوسی مورد استفاده قرار بگیرد، تشدید کرده اند. هواوی مکررا این اتهام که یک ریسک امنیت ملی به شمار می‌رود را تکذیب کرده است.

رومانی جدیدترین کشوری در اروپاست که ممنوعیت علیه مشارکت چین و هواوی در ساخت شبکه‌های مخابراتی ۵ G در این کشور را به اجرا درآورده است.

مشکلات هواوی نه تنها به شرکت‌هایی نظیر نوکیا و اریکسون کمک کرده است سهم بازار بیشتری در اروپا کسب کنند بلکه سامسونگ الکترونیکس هم با امضای قرارداد با گروه مخابراتی انگلیسی ودافون برای تامین تجهیزات ۵ G وارد این قاره شده است.

پکن به حکم اخیر دادگاه سوئدی هنوز واکنشی نشان نداده، اما پیش از این واکنش خشمگینانه‌ای به توصیف هواوی به عنوان تهدید امنیتی داشت و از سوئد خواسته بود اشتباه ممنوع کردن هواوی را فورا اصلاح کند و ماه جاری هشدار داد ممکن است به اقدام تلافی جویانه‌ای علیه اریکسون مبادرت کند.

سخنگوی اریسکون اعلام کرد تصمیم رگولاتور مخابراتی سوئد که از سوی دادگاه تایید شد، ممکن است پیامد منفی روی منافع اقتصادی سوئد و صنعت سوئد از جمله شرکت اریکسون داشته باشد.

اریکسون که حدود ۱۰ درصد از درآمدش از چین است، نسبت به ممنوعیت هواوی ابراز نگرانی کرده و به ریسک از دست دادن سهم بازار در چین اشاره کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا پنج شنبه گذشته به اتفاق آرا به طرحی برای ممنوعیت تایید تجهیزات شرکت‌های چینی نظیر هواوی و ZTE برای شبکه‌های مخابراتی آمریکا رای داد. دولت آمریکا در اوت سال ۲۰۲۰ خرید کالا یا خدمات از پنج شرکت چینی را برای سازمان‌های فدرال ممنوع کرد. آمریکا در سال ۲۰۱۹ هواوی، Hikvision و شرکت‌های چینی دیگر را در لیست سیاه اقتصادی قرار داد. کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا سال میلادی گذشته هواوی و ZTE را به عنوان تهدیدات امنیت ملی برای شبکه‌های ارتباطی مشخص کرد و برای شرکت‌های آمریکایی استفاده از اعتبار دولتی ۸.۳ میلیارد دلاری برای خرید تجهیزات از این شرکت‌ها را ممنوع اعلام کرد. /ایسنا

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: