تیتر امروز

قلب زاگرس در آتش؛ تنها اشک‌ باقی مانده است!
آتش سوزی سریالی جنگل‌های ایران ادامه دارد

قلب زاگرس در آتش؛ تنها اشک‌ باقی مانده است!

این گزارش تکراری است. زاگرس در آتش است و صدها تن با دست خالی برای خاموش کردن آن می‌کوشند. زاگرس در آتش است و گویی برای زاگرس هم مانند همه ما تنها اشک باقی مانده است.
وزیر بهداشت عنوان کرد؛

وزیر بهداشت با اشاره به نابرابری ها در دسترسی به واکسن‌ کرونا، گفت: در حالی که ۵۷ درصد از کشورها با درآمد بالا واکسینه شده اند، تنها کمتر از یک درصد از کشورهای کم درآمد واکسن گرفته اند.

کد خبر: ۹۴۴۳۰
۰۸:۴۶ - ۱۴ خرداد ۱۴۰۰

دسترسی نابرابر کشور‌ها به واکسن کرونا/ یک درصد سهم کم درآمد‌ها

دیدارنیوز: سعید نمکی، در نشست مجازی وزرای بهداشت اکو، اظهار داشت: مراتب تشکر و قدردانی خود را به خاطر اعتماد به بنده و شرکت در چهارمین نشست مجازی وزرای بهداشت کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی (اکو) اعلام کرده و از دبیرخانه اکو، دفتر نمایندگی دائم کشورهای عضو اکو خصوصاً دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در ژنو، دبیرخانه سازمان جهانی بهداشت برای انجام هماهنگی‌های مناسب برای برگزاری این جلسه مهم قدردانی می‌کنم.

وی افزود: سازمان همکاری اقتصادی یک نهاد بین دولتی منطقه‌ای است که قلمروی بیش از ۸ میلیون کیلومتر مربع داشته و ۴۴۰ میلیون نفر در آن سکونت دارند. حد مرزی آن در اروپا، چین، روسیه و خلیج فارس است. سازمان همکاری اقتصادی (اکو) از طریق تلاش‌های مشترک، ایجاد روابط فرهنگی نزدیک در میان کشورهای عضو، تاریخچه مشترک در گذشته و برای برنامه‌های مشترک در آینده، توانسته به موفقیت‌های چشمگیری نائل آید.

وزیر بهداشت تاکید کرد: همه گیری کووید ۱۹ اثبات کرد که برای تجارت، حمل و نقل و کسب و کار روزمره، باید همکاری عملی وجود داشته باشد و زیرساخت‌های بهداشتی، به ویژه در میان کشورهای عضو با ایجاد پروتکل‌های بین مرزی منحصر به فرد و امکان پذیر را تقویت کنیم. در ۱۷ ماه گذشته، بیماری همه گیر کووید ۱۹ جهان را به شدت فرا گرفت و درس‌هایی را در سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی به ما داد که جوامع جهانی در مقابله با این بیماری همه گیر آمادگی لازم را ندارند. این ویروس آشکار کرد که جهان بیش از هر زمان دیگر به همکاری بین کشوری نیاز داشته و این همه گیری یک مشکل جهانی با یک راه حل جهانی است.

وی افزود: امروز می‌بینیم که عبارت "هیچکس در امان نیست تا همه درامان باشند " تنها در پشت درهای بسته جلسات و کنفرانس‌ها باقی مانده است و در شرایط فعلی مصداقی ندارد. این وضعیت عملاً معنای نابرابری را نشان می‌دهد، جایی که ۵۷ درصد از کشورها با درآمد بالا واکسینه شده‌اند، در حالی که تنها کمتر از یک درصد از کشورهای کم درآمد در برابر کووید ۱۹ ایمن سازی شده‌اند. با توجه به هزاران کیلومتر مرز مشترک، کشورهای اکو ظرفیت‌های قابل توجهی برای همکاری دارند. در میان بسیاری از عوامل، با توجه به وضعیت کووید ۱۹، پروتکل‌های مرزی در حمل و نقل، ملاحظات فنی در کووید ۱۹، تشخیص سریع، کنترل هوشمند و پایش جابجایی جمعیت در بین مرزها برای جلوگیری از هرگونه افزایش گونه جدید کووید ۱۹ در اولویت قرار می‌گیرد.

نمکی تصریح کرد: مایلم توجه شما را به زمینه‌های همکاری بین کشورهای عضو اکو که در برنامه اجرایی مشترک اکو برای سال‌های ۲۰۲۱-۲۰۲۱ قید شده مانند به اشتراک گذاری داده‌ها، انتقال فن آوری، توجه به مکانیزم‌های روان و مالکیت معنوی، ساخت و تولید واکسن و دارو و همکاری در زمینه تجهیزات پزشکی و مواد مصرفی در منطقه اکو جلب کنم.

وزیر بهداشت یادآور شد: علاوه بر اولویت جهانی و منطقه‌ای برای شناسایی به موقع، تشخیص و به اشتراک گذاری داده‌ها و هشدار زود هنگام بیماری‌های غیر واگیر، اهداف توسعه پایدار، پوشش همگانی سلامت و عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت باید مدنظر قرار گیرد که از اهداف تعیین شده برای بهبود مردم کشورهای عضو، به ویژه در دوران پس از کووید ۱۹ هستند.

وی گفت: من به شدت کشورهای عضو را تشویق می‌کنم و از وزرای بهداشت، مدیران منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت، رؤسای هیأت‌ها درخواست دارم که از برنامه اجرای اکو و بیانیه این اجلاس حمایت کرده و همچنان جلسات منظم و مداوم برای به حداکثر رساندن همکاری را برگزار کنند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: مفتخرم اعلام کنم که جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای همکاری سازنده با کشورهای عضو اکو اعلام داشته تا ابزارها و سازوکارهای عملی برای پاسخگویی به همه گیری های آینده و چالش‌های مربوط به سلامت را طراحی کند.

نمکی ادامه داد: اخیراً برنامه ارزیابی منطقه‌ای از عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت با ابتکار مدیر منطقه مدیترانه شرقی انجام گرفت و به عنوان برنامه انجام کارهای منصفانه‌تر برای بررسی و دستیابی برابری در سلامت در منطقه مدیترانه شرقی در ماه گذشته گزارش شده این تجربه می‌تواند یک کار مثال زدنی در منطقه اکو باشد. زیرا انجام چنین ارزیابی‌هایی می‌تواند نابرابری در حوزه سلامت در کشورهای عضو اکو و همچنین منطقه مدیترانه شرقی را کاهش دهد.

وزیر بهداشت گفت: در این همه گیری، مشخص شد که رهبری سازمان جهانی بهداشت در شرایط دشوار چقدر حیاتی است. به عنوان یک درس آموخته شده باید موفقیت سازمان جهانی بهداشت را در مواجهه با چالش‌های سلامت، به ویژه در برابر بیماری‌های همه گیر احتمالی در آینده تقویت کنیم. معاهده بین المللی برای مواجهه با همه گیری آینده تنها می‌تواند از نظر عملکردی کارآمد باشد، اگر مفاد آن در چارچوب مقررات بین المللی سلامت (۲۰۰۵) و تحت نظارت سازمان جهانی بهداشت باشد.

منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
تبلیغ شرکت هفت الماس
آکادمی دیدار
بی بی جی
واحد بازرگانی دیدار