تیتر امروز

قلب زاگرس در آتش؛ تنها اشک‌ باقی مانده است!
آتش سوزی سریالی جنگل‌های ایران ادامه دارد

قلب زاگرس در آتش؛ تنها اشک‌ باقی مانده است!

این گزارش تکراری است. زاگرس در آتش است و صدها تن با دست خالی برای خاموش کردن آن می‌کوشند. زاگرس در آتش است و گویی برای زاگرس هم مانند همه ما تنها اشک باقی مانده است.

محققان می‌گویند، قرار گرفتن هواپیما‌ها در ارتفاعات می‌تواند مکانی خطرناک برای انسان‌ها باشد.

کد خبر: ۹۲۷۰۶
۱۸:۰۵ - ۰۳ خرداد ۱۴۰۰

هواپیما‌های مسافربری و خطر تشعشع کیهانی

دیدارنیوز ـ به نقل از آی ای، یک مطالعه جدید منتشر شده در مجله Eos نشان می‌دهد که مردم برای قرار گرفتن در معرض سطوح خطرناکی از تابش کیهانی، لازم نیست حتما جو زمین را ترک کنند، بلکه هوای خطرناک فضایی می‌تواند حتی هنگام پرواز با هواپیما‌های مسافربری نیز آن‌ها را در معرض خطر قرار دهد.

محققان تأثیر تابش کیهانی را در سفر هوایی شبیه‌سازی کردند و تمرکز اصلی آن‌ها بر مسیر‌های شلوغ اقیانوس اطلس شمالی بود. شبیه‌سازی آن‌ها مسیر‌های واقعی را دنبال می‌کند که هواپیما‌ها در آن‌ها پرواز می‌کنند و تخمین زدند که دوز‌های تابشی که در صورت برخورد با طوفان شدید تشعشع جوی روی هواپیما تجمع می‌یابد، بسیار زیاد است.

محققان می‌گویند: این شبیه‌سازی مقالات قبلی را تأیید می‌کند و نشان می‌دهد که طوفان‌های شدید تشعشعی می‌توانند مسافران و خدمه هواپیما را در معرض دوز‌های تشعشع بالاتر از حد توافق شده و مجاز بین‌المللی قرار دهند.

محققان این طوفان‌های کیهانی را ذرات انرژی خورشیدی خواندند و دریافتند که طی این طوفان‌ها، مسافران در معرض تابش کیهانی خطرناک قرار می‌گیرند.

ذکر این نکته لازم است که بدن انسان هر روز اشعه‌های مختلف را به خود جذب می‌کند، اما با این حال، هنگام مسافرت در ارتفاعات، انسان در معرض سطح بالاتری از اشعه قرار می‌گیرد، چرا که جو نمی‌تواند آن را مسدود کند. البته تا زمانی که رویداد شدید آب و هوایی و طوفان خورشیدی شدیدی وجود نداشته باشد، احتمالا قرار گرفتن در معرض آن ناچیز است.

با این حال این مطالعه یک فاکتور مهم را برای توسعه‌دهندگان هواپیما‌ها و جت‌ها در هنگام مهندسی هواپیما‌های خود برجسته می‌کند تا برای اطمینان از ایمنی مسافران و تجهیزات الکترونیکی در حوادث شدید آب و هوایی اقدامات لازم را انجام دهند.

منبع: ایسنا
برچسب ها: علم و فناوری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: