تیتر امروز

اسحاق جهانگیری؛ مهاجمی که بد دفاع می‌کند
دیدار ۱۴۰۰؛ گفت‌وگو با رسول بابایی متخصص کمپین‌های انتخاباتی و برندینگ سیاسی

اسحاق جهانگیری؛ مهاجمی که بد دفاع می‌کند

در سلسله برنامه‌های دیدار ۱۴۰۰ رسول شکوهی در گفتگو با رسول بابایی متخصص برندینگ و کمپین سیاسی، هر بار به یک نامزد احتمالی می‌پردازند. برنامه سوم به اسحاق جهانگیری پرداخته است.
کدخدایی: ما کار خود را می‌کنیم/ میز شورای نگهبان مدارک برخی ثبت‌نام کنندگان را تحویل نمی‌گیرد

کدخدایی: ما کار خود را می‌کنیم/ میز شورای نگهبان مدارک برخی ثبت‌نام کنندگان را تحویل نمی‌گیرد

به دنبال ابلاغیه شورای نگهبان که در آن شرایطی برای ثبت نام کنندگان در نظر گرفته بود و دولت و شخص رییس جمهوری با آن مخالفت کردند، خبرهایی به دیدارنیوز رسیده که میز شورای نگهبان مستقر در محل ثبت...

محققان هشدار دادند که تعداد قابل توجهی از مردم در معرض خطر سیل ناشی از طغیان دریاچه‌های یخچالی قرار دارند.

کد خبر: ۸۹۷۰۲
۱۵:۳۷ - ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰

طغیان دریاچه‌های یخچالی

دیدارنیوز ـ محققان اظهار داشتند: گرم شدن کره زمین و ذوب شدن یخچال‌های طبیعی موجب انباشته شدن آب و تشکیل دریاچه شده است. از سال ۱۹۹۰، حجم، محدوده و تعداد این دریاچه‌های یخچالی در سراسر جهان ۵۰ درصد افزایش داشته است. زمانیکه گنجایش این دریاچه‌ها پر شود خطر طغیان و سرریز شدن آن‌ها وجود دارد.

به گفته محققان، برخی از دریاچه‌ها خطرناک‌تر از سایر دریاچه‌ها هستند و احتمالا به آنچه طغیان دریاچه یخچالی (GLOF) شناخته می‌شود، منجر خواهد شد. همچنین مواردی که بیشتر نگران کننده هستند دره‌های کوهستانی بسیار شیب دار در مناطق آند و هیمالیاست.

ارتباط بین افزایش دما و طغیان دریاچه یخچالی پیچیده است. در حالیکه تشکیل دریاچه یخچالی را می‌توان از تغییرات آب و هوایی ناشی از فعالیت بشر دانست؛ اما عواملی که می‌توانند باعث طغیان فاجعه بار شوند اغلب شامل عوامل غیر اقلیمی مانند وقوع زمین لرزه، سقوط یخ یا سنگ در دریاچه یا بارندگی شدید می‌شود.

به نقل از روزنامه گاردین، بررسی انجام شده در سال ۲۰۱۶ نشان داده که تاکنون در سراسر جهان حدود ۱۳۴۸ مورد طغیان دریاچه‌های یخچالی رخ داده و با بیش از ۱۲ هزار مورد مرگ و میر همراه بوده است.

منبع: ایسنا
برچسب ها: محیط‌زیست
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: