تیتر امروز

کدخدایی: ما کار خود را می‌کنیم/ میز شورای نگهبان مدارک برخی ثبت‌نام کنندگان را تحویل نمی‌گیرد

کدخدایی: ما کار خود را می‌کنیم/ میز شورای نگهبان مدارک برخی ثبت‌نام کنندگان را تحویل نمی‌گیرد

به دنبال ابلاغیه شورای نگهبان که در آن شرایطی برای ثبت نام کنندگان در نظر گرفته بود و دولت و شخص رییس جمهوری با آن مخالفت کردند، خبرهایی به دیدارنیوز رسیده که میز شورای نگهبان مستقر در محل ثبت...
داستان‌های واکسیناسیون سالمندان؛ از بی برنامگی تا دریافت واکسن در خودرو
گزارش میدانی دیدار از واکسیناسیون سالمندان

داستان‌های واکسیناسیون سالمندان؛ از بی برنامگی تا دریافت واکسن در خودرو

ساعت حدود دو را نشان می‌داد؛ صدای وانتی‌هایی که تلاش می‌کردند با صدای بلند مردم را به خرید تشویق کنند در میان همهمه سالمندانی که برای دریافت واکسن به خانه سلامت فرمانفرمانیان آمده بودند، گم...

یک دیپلمات پیشین گفت: ممکن است هدف انتشاردهندگان فایل صوتی، به چالش کشیدن خود آقای ظریف و کسانی باشد که به دنبال آوردن ظریف به عنوان یک نامزد انتخاباتی بودند، اما آنان نظام سیاسی مستقر در کشور را دچار چالش کردند.

کد خبر: ۸۹۲۲۳
۱۱:۱۴ - ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰

فایل صوتی ظریف،

دیدارنیوز - غلامرضا انصاری درباره فایل منتشر شده وزیر امور خارجه و آثار آن بر سیاست داخلی در آستانه سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، اظهار داشت: یک اصل پذیرفته شده در دنیا این است که نیروهای امنیتی و نظامی به بازی‌های سیاسی ورود پیدا نکنند؛ تاکیدی که امام راحل بر عدم ورود نظامی‌ها به عرصه سیاسی داشتند که متاسفانه در عمل شاهدیم اینگونه پیش نمی‌رود.

وی افزود: تربیت کادرهای امنیتی و نظامی برای اعمال قدرت ، ابزار سخت؛ و سیاست، مسائل اجتماعی و فرهنگی ابزار نرم محسوب می‌شوند؛ طبیعی است که وقتی کنشگران سیاسی از جنس نیروهای پذیرفته شده سیاسی باشند، تعاملات و رقابت‌ها نیز از جنس سیاسی خواهد بود

وی با اشاره به مسئله نفوذ خاطر نشان کرد:‌ متاسفانه در سال‌های گذشته بحث نفوذ را به صورت جدی داشته‌ایم؛ حملاتی که به سایت‌های هسته‌ای ما انجام می‌شود، دزدی و دست‌بردی که به اسناد سری اتمی کشور زده شد و همچنین ترور‌های انجام شده در ادوار گذشته، نشان دهنده این است که توجه نیروهای امنیتی نظام تا حدودی معطوف به مسائل سیاسی داخلی شده و رسالت اصلی خودشان که حفظ امنیت و برخورد با عناصر مخل امنیت است، کاهش یافته است.

سفیر پیشین ایران با بیان اینکه اولین کار این است که مجموعه نظام تلاش کند که نیروهای امنیتی و سیاسی به جایگاه خودشان بازگردند تا در مقاطع لازم بتوانند وظایف قانونی خودشان را انجام دهند تا اثربخشی داشته و برای جامعه مفید باشند، گفت:‌ در پایان هر دوره در دولت یا سازمان‌ها و وزارتخانه‌‌ها،‌ هم خود مدیر و هم مجموعه آن ارگان به مستند کردن برخی از چالش‌ها و مشکلات دوره خودشان می‌پردازند که جنبه استراتژیک وکارگشا برای آینده سیستم را داشته و برای کسانی که در آینده در آن جایگاه حضور می‌یابند مفید خواهد بود.

وی تصریح کرد: مهم این است که در چنین شرایطی انتشار این اطلاعات نشان دهنده این است که اکثر وزرای کابینه فعلی این کار مثبت را انجام داد‌ه‌اند، اما اینکه در آستانه انتخابات در چنین شرایطی این نوار منتشر می‌شود باید علامت سوال جدی برای دستگاه‌های امنیتی و نظارتی ایجاد شود.

این نماینده پیشین مجلس با بیان اینکه طبیعی است که در این جا نه آقای ظریف بازنده است نه جریان حزبی که به دنبال ایشان است، گفت:‌ بازنده اصلی کشور است که در چنین شرایط حساسی که در میانه مذاکرات وین هستیم و در شرایطی که باید امنیت خودمان را حفظ کنیم، دچار چنین چالشی شویم.

انصاری ادامه داد: وقتی ما مجادلات سیاسی را در حد رقابت‌های سیاسی تقلیل می‌دهیم نتیجه این می‌شود که برای زدن رقیب هر کاری می کنند و به تعبیری برای یک دستمال قیصریه را به آتش می‌کشند.

وی گفت: ممکن است که هدف انتشاردهندگان این فایل، به چالش کشیدن خود آقای ظریف و کسانی باشد که به دنبال آوردن ظریف به عنوان یک نامزد انتخاباتی بودند، اما آنان نظام سیاسی مستقر کشور را دچار چالش کردند.

انصاری خاطرنشان کرد: انتشار این فایل در کوتاه مدت به ضرر ظریف نخواهد بود اما در دراز مدت صداقت و صراحت آقای ظریف برای آیندگان اثبات می‌گردد. با هوشمندی که در مردم سراغ داریم و قضاوتی که افکار عمومی خواهد داشت؛ مهمترین بازنده، عناصری هستند که افشا کننده این مطلب بوده‌اند و مهمتر از مطالب عنوان شده پرداختن به این قضیه است که این صوت توسط چه کسانی سرقت شده است.

وی ادامه داد: مهم‌ترین کارهایی که دستگاه امنیتی و نظارتی باید انجام دهند، این است که به دنبال عوامل نفوذی و دشمنانی باشند که چنین کاری را انجام داده‌اند.

این عضو سابق شورای شهر تهران، درباره اینکه این فایل صوتی چه اثری بر انتخابات ریاست جمهوری خواهد داشت، اظهار داشت قطعاً در انتخابات تاثیرگذار است اما برای اینکه بگویم تأثیر مثبت و منفی برای منتشرکنندگان یا آقای ظریف دارد، زود است و باید دید که روزهای آینده چه مواضع و کارهایی را دستگاه‌های امنیتی و مسئولان مربوطه انجام می‌دهند. اینکه اکنون چه تاثیری می‌تواند داشته باشد این است که برای فضای کلی کشور بسیار شوک آور بوده اما تاثیر در انتخابات را باید در روزها و هفته‌های آینده ببینیم.

منبع: ایلنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: