تیتر امروز

سرگیجه‌ای به نام انتخابات ۱۴۰۰

سرگیجه‌ای به نام انتخابات ۱۴۰۰

در اتمسفر انتخابات اصلاح‌طلبانی سردرگم، اصولگرایانی مغرور، امیران بی‌لشگر، نزاع‌های درونی و سرگیجه عمومی را شاهدیم. صدا‌هایی ضعیف می‌کوشند گفتمانی را نمایندگی کنند و تک چهره‌هایی جسارت دارند.
مجلسی بر یاد عید

مجلسی بر یاد عید

صبح اولین روز شوال مردم به جماعت در برابر پروردگار جهانیان به شکرانه یک ماه عبادت سر بر آستانش می‌سایند.

سعید آگنجی، روزنامه‌نگار ساکن فنلاند نیز مدعی شد که این فایل از طریق نزدیکان محمود احمدی‌نژاد به دستش رسیده است. پیش از این کانال‌های نزدیک به محمود احمدی‌نژاد خبر داده‌بودند که مخاطبان تا قبل از انتخابات منتظر یک بمب خبری باشند.

کد خبر: ۸۸۸۹۷
۱۲:۱۳ - ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۰

فایل صوتی ظریف

دیدارنیوز - از ایران تا امریکا تحت‌تاثیر فایل صوتی است که از محمدجواد ظریف منتشر شده است و البته اگر نگوییم پای جان کری، وزیر امور خارجه امریکای دوران اوباما در واشنگتن بیشتر از ظریف در تهران به این داستان باز شده، نمی‌توان منکر آن شد که افشای فایل صوتی ظریف برای کری پس‌لرزه‌ای به همراه و هیچ تاثیری هم بر روی زندگی سیاسی‌اش نداشته است. اما مخالفان داخلی همچنان و به رویه سال‌های اخیر مشغول حمله و هجمه و تهدید و درحال تعمیق دوگانه «دیپلماسی- میدان» یا «ظریف - سلیمانی» هستند. همراهان و موافقان هم مدام تکرار می‌کنند که حرف تازه‌ای در کار نبوده و البته بیش از محتوای اظهارات بر فرم انتشار و چرایی درز آن به خارج از کشور می‌پردازند. هنوز رد و نشان ماجرا از اتاق‌های کلاب‌هاوسی تا تیتر اول رسانه‌ها به چشم می‌خورد و بعید به نظر می‌رسد که به این زودی فروکش کند؛ چرا که هم باید منتظر توضیحات محمدجواد ظریف ماند که در سفر عراق به سر می‌برد و به جز انتشار جمله‌ای مبهم که ظاهرا چندثانیه پایانی همین فایل صوتی جنجالی بوده، عملا سیاست سکوت پیش گرفته و هم باید دید که آیا ۴ ساعت دیگری از این مصاحبه ۷ ساعته منتشر خواهد شد یا نه؟

فایل  صوتی  سرقتی  است

ظهر روز دوشنبه، اندکی بیش از ۲۴ ساعت پس از انتشار فایل مصاحبه ظریف بالاخره سخنگوی دولت نسبت به آن واکنش نشان داد. او که همیشه موضع‌گیری‌های رسمی دولت را در مقدمه اولیه مطرح می‌کند، مفصل به موضوع فایل صوتی ظریف پرداخت و پس از آن به دو پرسش در این مورد نیز پاسخ داد. علی ربیعی شبکه ماهواره‌ای «ایران اینترنشنال» را رسانه «پترو دلاری» و «طرفدار تحریم‌ها» توصیف کرد و گفت که رییس‌جمهوری به وزارت اطلاعات دستور پیگیری داده است. او تاکید کرد که این فایل ۳ ساعته تنها برشی از گفت‌وگویی بسیار طولانی‌تر و بخشی از پروژه «آن سوی دولت» بوده که با موضوع گزارش و روایت خدمات، اقدامات، چالش‌ها و دستاورد‌های دولت‌های یازدهم و دوازدهم زیرنظر مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری، مصاحبه‌هایی با وزیران و معاونان رییس‌جمهوری در چارچوب تاریخ شفاهی ۸ساله دولت‌های یازدهم و دوازدهم انجام شده است. آن‌طور که سخنگوی دولت گفت بنا بوده فایل کامل نسخه صوتی، تصویری و مکتوب گفتگو‌ها در دفتر هیات دولت با درجه طبقه‌بندی آرشیو شود و یک نسخه گزیده از هر گفتگو با توافق مصاحبه‌شونده، در یک نهاد ملی مطالعاتی آرشیو و سپس منتشر و در دسترس عموم قرار گیرد. علی ربیعی البته اذعان کرد که این فایل از سوی کسانی که هویت آن‌ها در حال بررسی است به سرقت رفته و منتشر شده است. ربیعی در ادامه تاکید کرد که هدف صرفا نگاه آسیب‌شناسانه در چارچوب‌های نوآورانه بوده که بدیهی است در جریان آسیب‌شناسی جنبه نقد بیشتر دیده می‌شود ولی این نافی همکاری و همدلی‌ها بین مسوولان و دستگاه‌های اجرایی در عرصه عمل نیست. ربیعی بر طبیعی بودن تضارب آرا و تعارض دیدگاه‌ها در زمینه دیپلماسی نیز تاکید کرد و گفت حتی بنیانگذار انقلاب از این اختلافات به عنوان «مباحث طلبگی» یاد می‌کردند. حمله اول امریکا به عراق، حمله صدام به کویت، ۱۱ سپتامبر هم از جمله مثال‌های ربیعی برای تاکید بر تضارب آرا بود. سخنگوی دولت در ادامه گفت: «انتشار این صوت هم نشان می‌دهد تبعیت از مقام معظم رهبری در بین همه تصمیم‌گیران و مجریان به رغم همه اختلافات بین آن‌ها سرمشق همیشگی مسوولان ما بوده است.» ربیعی همچنین از سیاست‌های منطقه‌ای، سیاست‌های دوران جنگ، نهاد‌های نظامی، سردار سلیمانی تمجید و تاکید کرد روسیه همسایه استراتژیک و مهمی برای ایران است که همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ما به نفع صلح و امنیت و به نفع دو ملت بوده است. ربیعی البته تاکید کرد که نسخه مورد تایید این گفتگو‌ها به زودی به صورت عمومی منتشر خواهد شد. در ادامه ربیعی به شائبه‌هایی ایجاد شده مبنی بر انتشار این فایل ازسوی دولت با مقاصد انتخاباتی نیز واکنش نشان و توضیحاتی ارائه داد. او یادآور شد که با دستور ریاست‌جمهوری، نهاد‌های مسوول در حال بررسی چگونگی انتشار و انتخاب گزینشی آن برای پخش هستند. او البته این ادعا را «خنده‌دار» توصیف و تاکید کرد که بیشترین لطمه در این خصوص و موارد پیش آمده، شامل دولت شده و اتفاقا هدف دولت که انتخابات پرشور است. ربیعی بار دیگر تاکید کرد که هدف دولت این نیست تا از جریان خاصی حمایت کند تا با این حمایت از مردم رای بگیرد، بلکه دولت با هر کسی که از صندوق رای بیرون بیاید با کمال میل همکاری خواهد کرد و برای تداوم دولت خود هیچ برنامه‌ای نداشته است و این  ادعای بسیار  غلطی  است.

پیش از اظهارات علی ربیعی بود که محمدجواد ظریف بخش پایانی فایل صوتی را در اینستاگرامش منتشر کرد و نوشت: «کاری برای تاریخ نکنید؛ نگران تاریخ نباشید. نگران خدا  و مردم  باشید!»

 از درخواست استعفا تا تهدید به استیضاح

از  صبح سه‌شنبه، درست پس از آنکه ۲۴ ساعتی می‌شد که فایل صوتی ظریف منتشر شده بود، رسانه‌های جناح راست و البته کنشگران منتسب به این جریان سیاسی، کار خود را با درخواست استعفا یا تهدید به استیضاح آغاز کردند. حسین حق‌وردی، نماینده اصولگرای شهریار با خبرگزاری فارس که خط رسانه‌ای استعفا و استیضاح را پی گرفته بود، گفتگو و تاکید کرد که ظریف در این ۸ سال نه تنها دستاوردی نداشته، بلکه هزینه زیادی هم به نظام وارد کرده و بهتر است استعفا دهد؛ چرا که صلاحیت وزیر خارجه بودن را از دست داده است. مجتبی ذوالنوری، نماینده نزدیک به جبهه پایداری قم و رییس کمیسیون امنیت ملی نیز به همین خبرگزاری گفت که اظهارات ظریف خلاف مصالح ملی است و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهاراتش را با حضور شخص وزیر مورد رسیدگی قرار می‌دهد. حسینعلی شهریاری، نماینده زاهدان در مجلس نیز از دیگر نمایندگانی بود که در گفتگو با خبرگزاری فارس تلویحا تاکید کرد که ظریف دیگر قابل اطمینان نیست و گفت: «مردم به تیم کاری این دولت اعتماد نمی‌کنند.» محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و کاندیدای انتخابات پیش‌رو نیز در یک رشته‌توییت بخشی از اظهارات ظریف در این فایل صوتی را که به بحث مذاکرات شهید سلیمانی و پوتین مربوط بود، تکذیب کرد و نوشت: «آنچه از آقای ظریف نقل شده، با واقعیت انطباق ندارد.» روزنامه «کیهان» به عنوان تریبون غیررسمی جریان تندروی درون حاکمیت با تبارشناسی «ایران‌اینترنشنال» و البته سردبیر آن یعنی، علی‌اصغر رمضان‌پور، او را «وطن‌فروش» توصیف کرد و با طرح این موضوع که او معاون وزیر ارشاد در دولت خاتمی و سردبیر «روزنامه زنجیره‌ای آفتاب امروز» بوده، این اقدام را هم به نوعی به اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان مرتبط دانست. این روزنامه البته در بخش دیگری نوشت: «آقای ظریف در این بازی شوم در آستانه انتخابات، مثل یک مُهره پیاده، قربانی بازی مشترک اتاق عملیات رسانه‌ای دشمن شده است». روزنامه «جوان» نیز در مورد توصیف ظریف نوشت: «ظریف در پازلی تعریف شده به عنوان یک عنصر دست به اقدام انتحاری زده» و وطن امروز هم مثل همیشه در راس مخالفان تندروی دولت با تیتر «حقیر» و «صبح نو»، روزنامه نزدیک به محمدباقر قالیباف هم با انتخاب تیتر «غروب ظریف» نتوانست خوشحالی خود را از شرایط پیش آمده برای وزیر خارجه و تاثیر آن بر رقابت‌های انتخاباتی پنهان کند. پیش از این رییس مجلس در توییتی بدون اشاره به فایل صوتی منتشر شده، نوشته‌بود: «حالا که حاج قاسم نیست، نخواهیم گذاشت با فرصت‌طلبی برای رسیدن به مقاصد سیاسی خود به او جفا کنند و نقش تاریخی شهید سلیمانی را وارونه جلوه دهند.» اظهاراتی که شاید نشان از بستن شمشیر از روی مجلس برای وزیر دولت دوازدهم باشد. «رسالت»، روزنامه نزدیک به بخش سنتی‌تر اصولگرایان نیز از تیتر «نارفیق» برای اظهارات ظریف استفاده کرد که به نسبت تیتر دیگر روزنامه‌های اصولگرا معتدل‌تر به نظر می‌رسید. «جام‌جم» ارگان رسانه‌ای صداوسیما هم با انتخاب تیتر «مستند گاندو» سعی کرد اظهارات دولتی‌ها درمورد این سریال را  تلافی  کند.

چه کسی  مصاحبه  را  دزدید؟

حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی که یکی از اعضای آن مسوول انجام مصاحبه با ظریف بوده پیش از نشست خبری سخنگوی دولت در گفتگو با پایگاه خبری- تحلیلی انتخاب درمورد پروژه «آن‌سوی دولت» توضیحاتی ارائه کرد. او گفت سیستمی که آشنا برای جمع‌آوری این گفتگو‌ها پیاده کرد، سیستم امنی نبوده؛ چرا که وزرا به یک استودیو در باغ کتاب تهران می‌رفتند و ناگفته‌های دولت‌شان را آنجا مطرح می‌کردند که کار پرریسکی بوده و ناخودآگاه دسترسی برخی را به این فایل‌ها تسهیل می‌کرده است. همچنین به گفته او، سعید لیلاز و محمد فاضلی مصاحبه‌کننده بودند و فقط مصاحبه وزیر اطلاعات در وزارتخانه و توسط کارمندان آن مجموعه انجام شده است. مرعشی همچنین گفته که تنها اسحاق جهانگیری و محمود واعظی این گفتگو‌ها را انجام ندادند. البته علی ربیعی در نشست دولت گفته که ۳۳ نفر از اعضای هیات دولت این گفتگو‌ها را انجام داده‌اند. ساعاتی بعد خبرگزاری اصولگرای تسنیم در گزارشی مدعی شد که نگهداری از فایل‌های صوتی مصاحبه با اعضای دولت ازجمله ظریف توسط نهاد زیرمجموعه آشنا به نحوی بوده که فایل صوتی چندی بعد، میان بعضی سیاسیون حزبی اصلاح‌طلب دست به دست می‌شده است. این خبرگزاری همچنین از حضور یک فرد میان اعضای پروژه خبر داده که چندی پیش از امریکا تقاضای پناهندگی کرده است و نهاد‌های امنیتی نیز درباره این پروژه، عوامل مشغول در آن و همچنین مخاطراتی که ممکن است به بیرون درز دادن این صحبت‌ها ایجاد کند به دولت تذکر داده‌اند. این خبرگزاری اصولگرا نوشت: «مشخصا به آقای واعظی رییس‌دفتر رییس‌جمهوری تذکر داده شده است. با این حال آقای واعظی صرفا به امتناع شخص خودش از مصاحبه در این پروژه اکتفا می‌کند، اما دولت مانع ادامه یا اصلاح این پروژه توسط حسام‌الدین آشنا نمی‌شود.» همزمان با انتشار مصاحبه مشخص شد این فایل برای بسیاری از خبرنگاران خارج از کشور فرستاده شده است. سعید آگنجی، روزنامه‌نگار ساکن فنلاند نیز مدعی شد که این فایل از طریق نزدیکان محمود احمدی‌نژاد به دستش رسیده است. پیش از این کانال‌های نزدیک به محمود احمدی‌نژاد خبر داده‌بودند که مخاطبان تا قبل از انتخابات منتظر  یک  بمب  خبری  باشند.

همه چیز گفته  شده  بود

سمت دیگر داستان مصاحبه ظریف بخشی از اصلاح‌طلبان و حامیان دولتی ایستاده‌اند که سعی در مطالبه به مقصود داشتند. آن‌ها با تاکید مدام بر اینکه اظهارات ظریف چیز جدیدی نیست و باعث محبوبیت او می‌شود و البته پرداختن به اینکه چرا این مصاحبه سر از «ایران اینترنشنال» درآورده، تلاش می‌کنند سمت‌وسوی افکار عمومی را از متن و بطن این گفتگو دور کنند. محمد عطریانفر، از اعضای حزب کارگزاران در همین مورد پایگاه خبری- تحلیلی خبرآنلاین گفته: «هجوم به منافع ملی و تخریب روانی جامعه از اهداف منتشرکنندگان فایل صوتی ظریف است» و «نقش نفوذ را در انتشار فایل صوتی ظریف نباید از نظر دور داشت». صادق خرازی هم در مورد اظهارات ظریف سکوت و تاکید کرده او از ارادتمندان قاسم سلیمانی بوده است. جواد امام، مدیرعامل بنیاد باران نیز با انتشار تکذیبیه‌ای، برگزاری جلسه در این بنیاد در مورد مساله کاندیداتوری ظریف در انتخابات ریاست‌جمهوری را تکذیب کرده است.

منبع: اعتماد
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
3
1
باید دید چه شده است که همه گروههای مثلا رقیب و درگیر سیاسی مملکت از آمدن احمدی نژاد متوحش شده اند و با اتحاد همراه با رقابت با همدیگر، کمر به حذف احمدی نژاد از دایره سیاست و قدرت و مخصوصا انتخابات ریاست جمهوری پیش رو بسته اند!؟؟؟؟ آیا رقابت های ظاهری در رسانه ها و سر یک سفره نشستن آنها به خطر افتاده است!؟ آیا اربابان خارجی و پشت پرده های مزدور داخلی آنها ترسیده اند؟! چطور است که لیلاز و ظریف و روحانی پس از افشای آنچه منویات قلبی و تفکرات سیاسی خود بوده است دچار سرگیجه و تشویش شده اند !؟با این حد از دورویی و نفاق و تزویر همراه با فساد و نکبت و بدبختی که برای ملت به ارمغان آورده اند!!! آیا وقت آن نرسیده است تا با رای قاطبه ملت یکبار و برای همیشه این جماعت مردم فریب مردم گریز از سپهر سیاست و دایره قدرت و حاکمیت جمهوری اسلامی پاکسازی شوند؟!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
0
1
مسئله مهم این است که چرا از گفتن حقیقت می ترسیم . آیا تا به حال دروغ گفته ایم . چرا امثال ذوالنوری خوشحالند ؟ جواب اینها رو باید در تاریخ جستجو کرد .
ن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
0
0
این افشاگری ها که واقعیت هم دارن هیچ دردی از این جامعه دوا نمی کند این افشاگریها فقط بازی سیاسی هستش جهت ماندن در کرسی قدرت ولی مردم دیگر از این حرکات و قدرت طلبی ها و منافع طلبی و یهم خواهی دولتنردان خسته شده اند و مردم میدانند که قدرت اصلی کشور در دست افراد میدانی هستش و دیپلماتها جهت ماندن در قدرت دست به اینگونه افشاگریها میزنن ولی هیچ کدام سودی به حال این ملت فقیر و گرسنه در سرزمین ثروتمند و زرخیز ایران ندارد
محمد رضاکیوانفر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
0
0
سلام وارادت همیشه ونزدیک انتخابات های ریاست جمهوری ها در دور گذشته از این شیرین کاریها بچشم می خورد این بار کنی زودتر اگر ظریف قصد کاندیداتوری داشته باشد این موضوع بنفع ااوست دوستانی که بیاد دارن در دور اول ماندیداتوری محمد خاتمی هم شب نامه ومصادیقی نسبت هلی اخلاقی وو منتشر شد حال وهوای جامعه ی اپوزسیون بدنبال این جور آکتورهاست اگر کسی به قصد تخریب این کار کرده کاملا اشتزاه کرده وضع روانی نردم با توجه به مشگلات موجود اماده ی پذیرش نواهای مخالفدهست میگویند هیتلر در زمان‌کاندیداتوری خویش گروه های تخریبی را استخدام نموده بود کهدبه او نا سزا میگفتند وبر در ودیوار می نوشتند
از قضا سر کنگبین سودا نمود روغن بادام سفتی می فزود مولانا یادمان نرود اصولا تهریب دیگران راه درستی برای عرضه ی خویش نیست اما بعضی اشخاص مثل دکتر احمدی نژاد با بگم بگم بگم همیسه سعی در طرح وخرب خویش دارد البته این بع معنی دفاع بنده از گفتار نا بعنگام جناب دکتر ظریف نیست اصولا ماها نباید غذا وخوراک مطبوعاتی برای رسانه های بیگانه فراهم کنیم. کشور عزیز ما در وضعیت بسیار حساسی هست ما باد مواظب همه گفتارهای خودمان باشیم مخصوصا صدور صدور امروزعه شبکه های جهانی درمانده از قدرت راهبردی ومدیریت درست رهبری ایران مستآصل هستند‌ودرمانده کیج عدم درک درست‌موضع مقاومتی متطقه ای وجهانی ما هستند ما نباید چاقو تیز کن انها بشویم
با احترام محمد رضا کیوانفر 8//2//1400
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
0
0
فقط یک جاهل میتواند چنین نظری را داشته باشه