تیتر امروز

گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ کاوش در زندگی و عقاید سیاستمدار معترض
«تنگنا» برنامه چهارم ـ بخش اول

گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ کاوش در زندگی و عقاید سیاستمدار معترض

«تنگنا» عنوان برنامه‌ای از مجموعه رسانه‌ای دیدار است که به گفتگوهای صریح با سیاستمداران ایرانی در مورد زندگی سیاسی آن‌ها اختصاص دارد. مصطفی تاجزاده میهمان چهارمین برنامه تنگنا بوده است.

رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیرو‌های مسلح توضیحاتی را در مورد مدت دوره آموزش سربازی در شرایط کرونایی سال ۱۴۰۰ ارائه کرد.

کد خبر: ۸۸۴۸۷
۱۰:۵۷ - ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۰

آخرین وضعیت طول دوره آموزشی سربازی

دیدارنیوز ـ با شیوع کرونا در اواخر سال ۱۳۹۸ بود که با توجه به برخی نگرانی‌ها در مورد سلامت سربازان، ستادکل نیرو‌های مسلح بخشنامه‌هایی را برای سلامت سربازان صادر کرد. یکی از تصمیمات اتخاذ شده در این خصوص کاهش طول مدت دوره آموزشی سربازی به یک ماه بود. موضوعی که به طورکامل در سال ۱۳۹۹ اجرا شد، اما روند کاهشی شیوع کرونا در روز‌های پایانی سال ۹۹ احتمال لغو آن در سال ۱۴۰۰ را افزایش داد و همین موضوع نیز باعث شد تا مسئولان ستادکل نیرو‌های مسلح تصمیم گیری در مورد طول دوره آموزشی در سال ۱۴۰۰ را منوط به آغاز اولین دوره اعزام در سال جاری یعنی اردیبهشت ماه کنند.

با آغاز اردیبهشت ماه و اعزام اولین دوره از مشمولان سربازی به دوره آموزشی در سال جاری، شرایط شیوع کرونا دوباره به اوج خود رسید. در همین راستا آخرین تصمیمات در مورد طول دوره آموزشی را از رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیرو‌های مسلح پیگیری کردیم که در ادامه می خوانید:

امیر غلامرضا رحیمی پور درباره طول مدت آموزشی در سال ۱۴۰۰ گفت: نمی‌توان درباره طول مدت آموزشی در یک سال پیش رو به طور قطعی، مدتی را اعلام کرد و موضوع به وضعیت شیوع کرونا بستگی دارد. اما در حال حاضر و با وضعیت فعلی مدت زمان دوره آموزشی در مراکز و پادگان‌های آموزشی یک ماه است و این وضعیت تا خرداد ماه به همین شکل خواهد بود. درباره بعد از آن هم با توجه به وضعیت کرونا تصمیم گیری خواهد شد.

وی افزود: البته در برخی از مراکز آموزشی با احتساب تعطیلات ممکن است دوره آموزشی چند روزی بیشتر یک ماه طول بکشد. همچنین با توجه به نگرانی‌هایی که بابت سلامت سربازان و تردد آنان وجود دارد، تاکید شده که جز در موارد ضروری مرخصی به سربازان در دوره آموزشی داده نشود.

رحیمی پور درباره وضعیت سلامتی سربازان نیز گفت: مواردی نظیر تب سنجی و بررسی علائم در طول دوره آموزشی باید از سربازان طی چندین نوبت انجام شود. همچنین به فرماندهان تاکید شده تا موارد مشکوک را فورا به بهداری معرفی کنند. علاوه بر آن اقلام بهداشتی نیز در پادگان‌ها توزیع می‌شود و قبل از ورود نیز سلامت سربازان از نظر ابتلا به کرونا و علائم آن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

طول مدت سربازی تغییری نکرده است

رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو‌های مسلح درباره تعویق اعزام مشمولان مبتلا به کرونا نیز گفت: اگر مشمولی قبل از اعزام به دوره آموزشی به کرونا مبتلا شد با ارائه گواهی ابتلا به کرونا یا تست مربوط به آن به مراکز وظیفه عمومی می‌تواند اعزامش را به تاخیر بیاندازد.

رحیمی پور درباره اینکه آیا کاهش طول دوره آموزشی به یک ماه به معنای کاهش مدت خدمت سربازی است، گفت: برخی از مشمولان دچار این اشتباه شده‌اند که کاهش یک ماهه مدت آموزشی، سبب کاهش طول مدت خدمت سربازی آنان خواهد شد. در حالی که اینطور نیست و تنها طول دوره آموزشی به یک ماه کاهش یافته و طول مدت سربازی تغییری نکرده است.

منبع: ایسنا
برچسب ها: سربازی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: