تیتر امروز

سرگیجه‌ای به نام انتخابات ۱۴۰۰

سرگیجه‌ای به نام انتخابات ۱۴۰۰

در اتمسفر انتخابات اصلاح‌طلبانی سردرگم، اصولگرایانی مغرور، امیران بی‌لشگر، نزاع‌های درونی و سرگیجه عمومی را شاهدیم. صدا‌هایی ضعیف می‌کوشند گفتمانی را نمایندگی کنند و تک چهره‌هایی جسارت دارند.
مجلسی بر یاد عید

مجلسی بر یاد عید

صبح اولین روز شوال مردم به جماعت در برابر پروردگار جهانیان به شکرانه یک ماه عبادت سر بر آستانش می‌سایند.
رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تشریح کرد

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به گسترش ویروس کرونای هندی در دنیا، گفت: به هرمیزان که عملکرد کشور‌ها در برابر کرونا، غیرعلمی تر، آزادانه‌تر و ضعیف‌تر باشد، به همان میزان هم ویژگی‌های جدید ویروس بیشتر جولان خواهند داد.

کد خبر: ۸۸۴۲۶
۱۶:۳۸ - ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۰

ویروس هندی کرونا

دیدارنیوز ـ دکتر علیرضا ناجی با اشاره به این که ویروس جهش یافته هندی خطرناک‌تر و کشنده‌تر از سایر گونه‌های دیگر کروناست، اظهار کرد: همانطور که از نام این ویروس مشخص است خاستگاه اولیه آن هندوستان است.

وی با بیان این که در ویروس جهش یافته هندی برای اولین بار، دو موتاسیون همزمان شناسایی شده اند افزود: قبل از این هم سابقه ترکیب موتاسیون‌ها وجود داشته، ولی هیچ وقت به طور همزمان یک ویروس در یک ویروس ادغام نشده بود.

هندوستان؛ کشوری مدفون زیر بار اپیدمی کرونا

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، عضو هیئت علمی دانشگاه شرایط اپیدمی کووید ۱۹ در هندوستان را بحرانی و خطرناک توصیف کرد و افزود: این اصطلاح که هندوستان زیر بار اپیدمی کرونا مدفون شده توصیف بی راهی نیست.

وی از گسترش وسیع جغرافیای کرونای هندی در دنیا خبرداد و افزود: این گونه در بیشتر قاره‌های جهان به راحتی در حال تبدیل شدن به اکثریت جمعیت مبتلایان به کروناست.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ادامه داد: بیش از ۶۰ درصد مبتلایان به کرونا در هندوستان به گونه جهش یافته ویروس مبتلا شده اند.

ناجی با اشاره به ویژگی‌های نوع جهش یافته کرونای هندی خاطرنشان کرد: این نوع جهش یافته که از نوامبر ۲۰۲۰ منتشر شد، می‌تواند به سرعت به سویه غالب در کشور‌های مختلف تبدیل شده و مقاومت در برابر آنتی بادی‌ها را ایجاد کند.

رییس مرکز ویروس شناسی دانشگاه تاکید کرد: بررسی‌ها بر نگرانی‌ها درباره کاهش مقاومت سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس جهش یافته کرونا دامن می‌زند.

وی گفت: در ویروس جهش یافته هندی با نوعی از بیماری روبه رو هستیم که سرایت پذیری بسیار بالایی دارد و در عین حال ممکن است روند واکسیناسیون و یا موارد ابتلای مجدد به بیماری در این نوع جدید را شاهد باشیم.

ناجی ادامه داد: در اطلاعات اولیه‌ای که از ویروس جهش یافته هندی منتشر شده مشخص شد، میزان سرایت پذیری و تلفات در ویروس جهش یافته هندی به مراتب بیشتر از سایر ویروس‌های جهش یافته کروناست.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان این که به نظر می‌رسد سویه‌های جهش یافته هندی روند واکسیناسیون را نیز تحت الشعاع قرار می‌دهد خاطرنشان کرد: این گونه جدید ممکن است مقاومت بدن در برابر عفونت‌های طبیعی و یا ایمنی در برابر واکسن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.

رییس مرکز ویروس شناسی دانشگاه نحوه پیدایش ویروس‌های جهش یافته کرونا را مورد توجه قرار داد و افزود: کرونا از قانون ویروس‌ها تبعیت می‌کند، قانون مبارزه با کرونا قانونی است که در کشور‌های پیشرفته‌ای همانند کره جنوبی، چین، نیوزلند، تایوان و ویتنام اجرا می‌شود.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: گونه‌های جهش یافته کرونا معمولا در کشور‌هایی ایجاد می‌شود که ویروس کرونا به صورت لجام گسیخته در حال گردش است.

ناجی گفت: به طور مثال کانون ایجاد واریانت برزیلی و یا آفریقایی در کشور‌هایی ایجاد شد که در بسیاری از نقاط گردش ویروس کاملا از کنترل خارج شده بود.

وی در مورد جهش‌های ویروس در انگلستان نیز توضیح داد: انتشار این گونه جهش یافته نیز حاصل تفکر اشتباه انگلستان مبنی بر ایجاد ایمنی گروهی بود که تلفات جبران ناپذیری به دنبال داشت.

رییس مرکز ویروس شناسی دانشگاه ادامه داد: به هرمیزان که عملکرد کشور‌ها در برابر مقابله با کرونا، غیرعلمی تر، آزادانه‌تر و ضعیف‌تر باشد به همان میزان هم سویه‌های جدید ویروس بیشتر جولان خواهند داد.

ناجی سرعت بخشیدن به روند واکسیناسیون در برابر کرونا را خواستار شد و ادامه داد: باید واکسیناسیون به عنوان دستورالعملی درست و علمی در دستور کار باشد؛ چرا که ممکن است واکسن‌ها در برابر سویه‌های جدید ویروس‌ها ضعیف‌تر عمل کنند، ولی واکسن‌ها می‌توانند از بیماری زایی شدید و یا مرگ بر اثر کووید پیشگیری کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه اقدام قطعی برای کنترل کرونا از سوی دولت‌ها را واکسیناسیون عمومی دانست و عنوان کرد: رعایت بهداشت، شناسایی و درمان مناسب موارد ابتلا به کرونا می‌تواند به این بحران جهانی پایان دهد.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ناجی در پایان کنترل کرونا را موضوعی جهانی دانست و تاکید کرد: کرونا همانند کشتی بزرگی است که تمامی کشور‌ها را تحت تاثیر قرار داده بنابراین تمام کشور‌های دنیا باید به این دیدگاه کلی برسند که در کنار یکدیگر می‌توان به کرونا خاتمه داد.

منبع: ایسنا
برچسب ها: کرونای هندی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: