تیتر امروز

سرگیجه‌ای به نام انتخابات ۱۴۰۰

سرگیجه‌ای به نام انتخابات ۱۴۰۰

در اتمسفر انتخابات اصلاح‌طلبانی سردرگم، اصولگرایانی مغرور، امیران بی‌لشگر، نزاع‌های درونی و سرگیجه عمومی را شاهدیم. صدا‌هایی ضعیف می‌کوشند گفتمانی را نمایندگی کنند و تک چهره‌هایی جسارت دارند.
مجلسی بر یاد عید

مجلسی بر یاد عید

صبح اولین روز شوال مردم به جماعت در برابر پروردگار جهانیان به شکرانه یک ماه عبادت سر بر آستانش می‌سایند.

گفته‌های من در کلاب‌هاوس در پاسخ به سؤالی درباره این که چرا کنار دریای ما نباید مانند اروپا باشد، درست منتقل نشد و برخی شیطنت کردند. حجاب در کشور ما در مجموع وضع مطلوبی دارد و مسئله کشور نیست، بعضی به آن دامن می‌زنند. اکثریت قاطع خانم‌ها و آقایان از روی اعتقاد رعایت می‌کنند، آن‌هایی هم که به طور کامل رعایت نمی‌کنند، حکومت کاری به آن‌ها ندارد. ممکن است عده بسیار قلیلی باشند که معتقدند باید اینجا مثل اروپا شود که افراد بتوانند نیمه عریان در جامعه ظاهر شوند. بدیهی است که دولت اسلامی چنین اجازه‌ای نمی‌دهد.

کد خبر: ۸۸۱۵۶
۱۲:۵۴ - ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۰

مطهری

دیدارنیوز - روزنامه همدلی نوشت: علی مطهری خیلی وقت است تأکید دارد نه اصلاح‌طلب است و نه اصول‌گرا. البته در گذشته او به اصول‌گرایی در فضای سیاست شناخته می‌شد، ما مواضع منتقدانه او در عرصه سیاست بخصوص درباره حوادث ۸۸ باعث شد مورد خشم و کینه اصول‌گرایان قرار بگیرد و عملا از این جریان سیاسی فاصله معناداری پیدا کند. اختلافات سیاسی او با اصول‌گرایان در مجلس هم تشدید شد و حتی به آنجا رسید که سخنانش باعث شد شورای نگهبان او را برای مجلس یازدهم تأیید صلاحیت نکند. اما علی مطهری به عنوان فرزند شهید مرتضی مطهری یکی از تئوریسین‌های انقلاب اسلامی، همیشه مواضع فرهنگی داشته که به اصول‌گرایان خیلی نزدیک‌تر بوده است. مواضع فرهنگی او خیلی وقت‌ها هم جنجال‌ساز شده و هم مورد انتقاد فضای عمومی جامعه قرار گرفته است. با این حال مطهری با افکار خاص خود حالا به میان میدان آمده است.

 

ارتباط تشکیلاتی نه با اصول‌گرایان دارد و نه با اصلاح‌طلبان. بر اساس پایگاه اجتماعی سیاسی خود تصمیم گرفته کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شود. تأکید دارد هم از میان اصلاح‌طلبان و هم از میان اصول‌گرایان طرفدارانی دارد، اما از زمانی که برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کاندیداتوری کرده تنها مواضع فرهنگی او مورد توجه قرار گرفته و البته دستمایه نقد و بحث در شبکه‌های اجتماعی شده است. همدلی در گفت‌وگویی با علی مطهری تلاش می‌کند تا نظرات او را درباره طرح جوانی جمعیت و مسائل مربوط به حق سقط جنین، گشت ارشاد و مسائل مربوط به زنان و همچنین وقایع اعتراضی جامعه در آبان ماه ۹۸ و مشارکت انتخاباتی او با جناح‌های سیاسی بپرسد که در ادامه درباره آن می‌خوانید.  

  خیلی‌ها پیش‌بینی کرده‌اند انتخابات سردی به لحاظ مشارکت مردمی شاهد خواهیم بود. اگر این‌طور باشد فکر می‌کنید رای بیاورید؟
به نظر من مشارکت قابل قبولی در انتخابات آینده خواهیم داشت، چون مردم به تأثیر آن بر آینده اقتصادی و سیاسی کشور توجه دارند. خصوصاً اگر مذاکرات وین به نتیجه برسد مردم بیشتر شرکت خواهند کرد. پیش‌بینی رأی آوردن یا نیاوردن کار مشکلی است.

کدام عملکردتان در مجلس دهم مثبت بوده و از آن دفاع می‌کنید؟ چرا مردم از این مجلس ناراضی بودند؟
از همه عملکردم در مجلس دهم دفاع می‌کنم چه به عنوان نایب‌رئیسی و چه از نظر وظایف یک نماینده. مثلاً قانون اداره و نظارت بر صداوسیما را تدوین کردیم و در نوبت صحن قرار گرفت و در مجلس یازدهم پیگیری می‌شود. موضوع استیضاح وزیر کشور به خاطر حوادث آبان۹۸ را تا روز آخر دنبال کردیم، ولی اجازه داده نشد. بسیاری از مسائل حقوق شهروندی و آزادی بیان را پیگیری کردیم و مؤثر بود. معلوم نیست مردم از این مجلس ناراضی بودند. آن‌هایی که شرایط را درک می‌کردند ناراضی نبودند. دست مجلس در مواردی بسته بود. شورای اقتصادی سران قوا تشکیل شده بود که گاهی مجلس را دور می‌زد. نمونه آن تصمیم درباره قیمت بنزین بود. ضمن این‌که این مجلس در دوره فشار حداکثری ترامپ و سختی طاقت‌فرسای معیشتی مردم بود و طبعاً بسیاری از مردم به کل حکومت انتقاد داشتند نه فقط به مجلس.

  یکی از مهم‌ترین چالش‌ها و سوال‌ها عملکرد مجلس در مقابل وقایع اعتراضی سال ۹۸ بوده است. شما چقدر پیگیر این موضوع بودید؟ چه اقدام عملی انجام دادید؟ چرا در مورد ارقام کشته‌شدگان شفاف‌سازی نشد؟
من شخصاً استیضاح وزیر کشور به عنوان مسئول مستقیم اجرای تصمیم بنزینی را طراحی کردم و در نهایت ۲۴ نفر پای امضای خود ایستادند، اما تا روز آخر مجلس دهم اجازه این کار را ندادند به این بهانه که پیغامی به دست ما رسیده که این کار به صلاح کشور نیست، در حالی که از نظر ما به صلاح بود و می‌خواستیم حرف مردم از درون حکومت بازگو شود. ارقام کشته‌شدگان هم البته با تأخیر اعلام شد.

 گفته‌های شما در کلاب هاوس درباره مسائل مربوط به زنان اخیرا خیلی در خبر‌ها مطرح شد. اگر رئیس جمهور شوید در مورد حجاب چه برنامه‌ای دارید؟ علاوه بر این برنامه دیگری هم دارید؟  
بله، گفته‌های من در کلاب‌هاوس در پاسخ به سؤالی درباره این که چرا کنار دریای ما نباید مانند اروپا باشد، درست منتقل نشد و برخی شیطنت کردند. حجاب در کشور ما در مجموع وضع مطلوبی دارد و مسئله کشور نیست، بعضی به آن دامن می‌زنند. اکثریت قاطع خانم‌ها و آقایان از روی اعتقاد رعایت می‌کنند، آن‌هایی هم که به طور کامل رعایت نمی‌کنند، حکومت کاری به آن‌ها ندارد. ممکن است عده بسیار قلیلی باشند که معتقدند باید اینجا مثل اروپا شود که افراد بتوانند نیمه عریان در جامعه ظاهر شوند. بدیهی است که دولت اسلامی چنین اجازه‌ای نمی‌دهد.

  آیا گشت ارشاد‌ها را تقویت می‌کنید؟
در مورد گشت ارشاد، من مدت زیادی است که گشت ارشاد نمی‌بینم، ولی به طور کلی نباید به موارد جزئی بپردازند و سخت‌گیری کنند.

  نظرتان درباره طرح جوانی جمعیت چیست؟ برخی که قائل به حق سقط جنین هستند با این طرح مخالفت کرده‌اند. نظر شما چیست؟
طرح جوانی جمعیت، در این حدود که مثلاً تسهیلاتی برای فرزند سوم قائل شده است خوب است، ولی این که بخواهیم فرزندآوری را با مشوق‌های مالی تقویت کنیم بعید می‌دانم که مؤثر باشد. فرزندآوری میل طبیعی و فطری انسان‌ها است. اگر وضع اقتصادی مردم خوب شود فرزند هم خواهند آورد، نیازی به قانون ندارد. حق سقط جنین را اسلام در شرایطی در نظر گرفته است؛ طبیعی است که باید مطابق حکم اسلام عمل شود.

  نسبت شما در این انتخابات با جریان اصلاحات و اصول‌گرایی چیست؟ انتظار دارید از شما دفاع کنند؟ آیا با آن‌ها مذاکره کرده‌اید تا به عنوان گزینه ریاست جمهوری این جریان معرفی شوید؟
 من در میان هردو گروه اصلاح‌طلب و اصول‌گرا حامیانی دارم. هرکدام که از من حمایت کنند استقبال می‌کنم. اما به طور کلی مستقل وارد شده‌ام. برخی از آن‌ها صحبت‌هایی با من کرده‌اند.

  در حوزه اقتصادی فکر می‌کنید قدرت مهار تورم را دارید؟ به هرحال ما تقریبا در هر دوره ریاست جمهوری یک‌بار تورم بالا را تجربه کرده‌ایم.
اگر کار‌ها به متخصصان سپرده شود پیشرفت خواهیم داشت. عوامل تورم امروز مشخص است. بخشی از آن به کارکرد بانک‌ها و افزایش نقدینگی برمی‌گردد که با کنترل بیشتر بانک مرکزی و وزارت اقتصاد قابل اصلاح است. بخش دیگر به تحریم‌های شدید سه سال اخیر مربوط است که ممکن است با احیای برجام بسیار کاهش پیدا کند. به هرحال دو حالت دارد. در صورت ادامه شرایط فعلی یک برنامه داریم و در صورت تغییر شرایط و احیای برجام برنامه دیگری داریم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: