تیتر امروز

روز احمدی نژاد و ادامه سردرگمی اصلاح‌طلبان
روز دوم ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری

روز احمدی نژاد و ادامه سردرگمی اصلاح‌طلبان

دومین روز ثبت نام نامزدهای انتخاباتی یک خبر بزرگ داشت و آن نامزدی محمود احمدی نژاد بود. سخنان بسیار تند احمدی‌نژاد فضای خبری را تحت الشعاع قرار داد. همزمان اردوگاه اصلاح‌طلبی سرگردان است...
گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ انتقاد از وضع موجود با صدای بلند!
«تنگنا»؛ برنامه چهارم ـ بخش دوم

گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ انتقاد از وضع موجود با صدای بلند!

«تنگنا» عنوان برنامه‌ای از مجموعه رسانه‌ای دیدار است که به گفتگوهای صریح با سیاستمداران ایرانی در مورد زندگی سیاسی آن‌ها اختصاص دارد. مصطفی تاجزاده میهمان چهارمین برنامه تنگنا بوده است.

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی مدعی استفاده ارتش سوریه از گاز کلر در شهر سراقب شد.

کد خبر: ۸۶۲۷۷
۱۴:۵۶ - ۲۴ فروردين ۱۴۰۰

سازمان منع تسلیحات شیمیایی دمشق را به استفاده از گاز کلر متهم کرد

دیدارنیوز - به نقل از سایت المیادین، سازمان منع تسلیحات شیمیایی در گزارشی ساختگی مدعی شد، در تحقیقات به این نتیجه رسیده "نیروی هوایی سوریه در جریان حملات به شهر سراقب واقع در جنوب حلب در تاریخ چهارم فوریه ۲۰۱۸ از گاز کلر استفاده کرده است"؛ اتهامی دمشق در همان زمان آن را رد کرد.
این سازمان در ادامه ادعاهای بی اساس خودا اعلام کرد، "دلایل منطقی وجود دارد که بالگرد سوریه شرق سراقب را با بشکه‌ای حاوی گاز کلر هدف گرفتکه موجب مصدومیت ۱۲ تن شد"!
سازمان بین المللی مذکور در ادامه مدعی شد، کارشناسان سازمان از ۳۰ شاهد بازجویی کرده و نمونه هایی که از شرق سراقب گرفته شده بود و نیز علائم قربانیان و کادر پزشکی را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.
این سازمان نخستین گزارش خود را یک سال پیش منتشر کرد و در آن مدعی شد، "نیروی هوایی سوریه بمب های حاوی گاز سارین و کلر در سال ۲۰۱۷ به شهرک اللطامنه در شمال سوریه پرتاب کرده است."
با وجود مخالفت های سوریه و متحدانش از جمله مسکو، اکثر کشورهای عضو سازمان منع سلاح های شیمیایی در سال ۲۰۱۸ به این سازمان اجازه دادند درباره طرفی که دست به این حمله زده تحقیق کند.
دولت سوریه دست داشتن در این حملات شیمیایی را رد و اعلام کرد، مطابق توافقنامه منعقد شده در سال ۲۰۱۳، انبارهای سلاح شیمیایی خود را تحت نظارت بین المللی تحویل داده است.
دمشق چند روز پیش درباره عواقب جدی در صورت تصویب قطعنامه سازمان منع سلاح های شیمیایی علیه خود هشدار داد.
بسام صباغ، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل اعلام کرد، پیش نویس قطعنامه فرانسوی - غربی که به کنفرانس سازمان منع سلاح های شیمیایی ارائه شده گواهی بر نیت‌های خصمانه برخی از کشورها علیه سوریه است.
وی از کشورهای عضو این سازمان خواست در راستای حفاظت از سازمان در برابر خطر تبدیل شدن از یک سازمان حرفه‌ای به تریبونی برای آمریکا و متحدانش جهت اعمال فشار و هدف قرار دادن کشور طرف توافق، -اقدامی که عواقب بدی بر آینده کار سازمان و همکاری با آن خواهد داشت- این پیش نویس را رد کنند. 
نماینده دائم روسیه در شورای امنیت هم اعلام کرد، اگر پیشنهاد کشورهای غربی درباره محدود کردن حقوق دمشق در سازمان منع سلاح های شیمیایی پذیرفته شود، سوریه ممکن است همکاری خود را با این سازمان متوقف کند.
فرانسه اخیرا به سازمان منع سلاح های شیمیایی پیشنهاد کرد، پیش نویس قطعنامه ای مبنی بر عدم پیروی سوریه از توافق سازمان را تصویب کند.


منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: