دیپلمات‌های اتحادیه اروپا اعلام کردند که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا به یک ویدئوکنفرانس با وزرای امور خارجه این اتحادیه دعوت شده، اما واشنگتن مشخص نکرده است که آیا وی در این ویدئوکنفرانس شرکت می‌کند یا نه.

کد خبر: ۸۲۲۹۷
۱۲:۲۴ - ۲۹ بهمن ۱۳۹۹

تیتر امروز

دعوت اتحادیه اروپا از بلینکن برای گفتگو؛ ایران در دستور کار

 

دیدارنیوز ـ به نقل از پولیتیکو، دو دیپلمات اروپایی یادآور شدند که چین، روسیه، ایران و ترکیه در دستور جلسه این ویدئوکنفرانس قرار دارند؛ بنابراین گزارش، چنانچه این مساله تایید شود، شرکت بلینکن در شورای امور خارجه اتحادیه اروپا، اولین حضور وی در چنین جلساتی با همتایان خود از کشور‌های عضو این اتحادیه است.

این گزارش می‌افزاید، جوبایدن رییس جمهوری آمریکا با سخنرانی در کنفرانس امنیتی مونیخ، روز جمعه در نشست مجازی سران گروه هفت شرکت می‌کند. دولت وی از کشور‌های عضو اتحادیه اروپا خواسته است به عنوان متحد آمریکا روی موضوعات بین المللی مهمی مانند مناسبات اقتصادی و ژئواستراتژیک با چین کار کنند.

کمیسیون اروپا یک طرح ترانس آتلانتیک را برای همکاری با دولت بایدن در زمینه موضوعات مختلفی، چون فناوری و تجارت ارائه داده است.

اتحادیه اروپا توافق تجاری با چین را در اولویت قرار داده و برخی کشور‌های عضو این اتحادیه درخواست بایدن برای تشکیل ائتلافی دمکراتیک علیه پکن را رد کرده اند.
 
منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: