فرهنگسرای رسانه شب دوشنبه و در مراسم رونمایی  از کتاب کشکول قلدران عشق، پذیرای تعدادی از چهره‌های ادبی و علمی و فرهنگی کشور بود.

کد خبر: ۸۱۷۶۹
۱۵:۳۵ - ۲۰ بهمن ۱۳۹۹

تیتر امروز

دیدارنیوز - در این مراسم پرفسور حسن امین با اشاره به روند تحولی فلسفه در ایران گفت: در طول سده‌های گذشته چهره‌های درخشانی از حکمت وفلسفه در ایران ظهور کرده اند و آثار گرانسگی هم تولید کرده اند.

بوعلی و ابوریحان بیرونی و شیخ اشراق جریان‌های مهمی از فلسفه را بوجود آوردند که پاسخ گوی نیاز‌های عصر خود و نسل‌های بعدی بودنند، اما این روند پس از عصر صفوی و بعد از ظهور ملاصدرا متوقف شد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در قرون اخیر ایران، هیچ فیلسوف بزرگی را که در قامت جهانی باشد به دنیا عرضه نکرد، در حالی در دنیای غرب گام‌های بلندی در عرصه مباحث عقلی برداشته شده است و این جاماندگی از تحولات جای پرسش جدی دارد!

پروفسور امین تاکید کرد: مباحث فلسفی در ایران ارتباط معنا داری با جهان و انسان مدرن برقرار نمی‌کند و این به معنای آنست که حوزه فلسفی ما دچار افول شده است 

وی خاطر نشان کرد:  پرسش اصلی فلسفه آنست که مسائل و دغدغه‌های آدمی را  بشناسد و پس از مجادلات عقلانی به مسائل پاسخ دهد ونه آنکه در مفاهیم انتزاعی متوقف بماند. این شرایط مخاطره آمیز به ما هشدار میدهد که فلسفه کلاسیک در ایران کار کرد و کارآمدی خودش را تا حدود زیادی از دست داده و سترون شده است.  

امین خاطر نشان کرد: متاسفانه دیدگاه خطایی در فرهنگ ایرانیان شکل گرفته است که مانع پرسشگری و خلاقیت شده  تا آنجا که میگویند ما ایرانیان سعادت داریم که از دستاورد‌های تکنولژی غرب به راحتی بهره‌مند میشویم، در حالی که آنان با سختی  علم وفن آوری را بدست می‌آورند!  

وی ادامه داد: بزرگان فکری ایران  در قرون سوم  تا عصر صفوی، میراث ارزشمندی را برجا گذاشتند که مایه افتخار ایرانیان است. ولی امروزه با تاسف باید قبول کرد که فلسفه اسلامی ارتباط چندانی با انسان مدرن و چالش‌های آن برقرار نمیکند و به نحوی با نیاز هایش بیگانه شده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: