تیتر امروز

سایت نمایشگاه مجازی کتاب تهران در نخستین روز برگزاری این رویداد با اختلالاتی که حتی مانع دسترسی کاربران به آن می‌شود، همراه است.

کد خبر: ۸۰۳۶۷
۱۴:۲۳ - ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
 
دیدارنیوز ـ نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران در حالی نخستین روز از برگزاری‌اش را سپری می‌کند که از همان ساعت‌های ابتدایی به دلیل مشکلات فنی گاهی مانع از ورود کاربران به سایت می‌شود.

این اتفاق در فضای مجازی نیز با واکنش کاربران همراه بوده است و آن‌ها بعضا تصاویری را هم از اختلالی که با آن مواجه شده‌اند به اشتراک گذاشته‌اند که در پی می‌آید:
 
اختلال در دسترسی به نمایشگاه مجازی کتاب
اختلال در دسترسی به نمایشگاه مجازی کتاب
 


هرچند که هربار این اختلال پس از مدتی کوتاه رفع می‌شود، اما هنوز به شکل مداوم با آن مواجه هستیم.

گفته می‌شود ارور ۵۰۲ یا Bad Gateway غالبا خطایی شبکه‌ای بین سرور‌های اینترنت است؛ یعنی این خطا ناشی از رایانه یا ارتباط اینترنتی کاربر نیست. این قبیل خطا‌ها به طور معمول به این علت است که وب‌سایت موردنظر خارج از کنترل کاربر است و یا برقراری ارتباط با آن سرور فاقد سرعت کافی است، در واقع سرویس‌دهنده (سرور) پاسخی به‌موقع را از سرویس‌دهنده دیگر که در تلاش برای بارگذاری صفحه وب یا تکمیل درخواست مرورگر است، دریافت نکرده است.

علاوه‌بر این اختلالات، سرعت پایین وب‌سایت نخستین نمایشگاه مجازی کتاب نیز واکنش مخاطبان آن را در پی داشته و در برخی موارد حتی موجب اظهارنظر‌هایی طنز شده است؛ کاربری پس از مواجهه با وضعیت سرعت سایت این رویداد نوشته است: «سایت نمایشگاه کتاب از حلزون قطع نخاعی که حامله است هم کندتره» یا دیگری در توییتی آورده است: «سایت نمایشگاه کتاب یه‌جوری نمیاد بالا که با هر کلیک یه چرت ۵ دقیقه‌ای می‌زنم» و ...!

ایسنا پیش‌تر با انجام برخی تست‌ها، در گزارشی که ساعاتی پیش از آغاز نخستین روز این رویداد منتشر کرد، به شرح علت این اتفاق که پیش‌بینی می‌شد رخ دهد، پرداخت که بخشی از آن چنین است: «نمایشگاه کتاب تهران که در فضای فیزیکی در هجوم جمعیت، گاهی با آب‌گرفتی و زمانی با ساخت و ساز نامناسب (مثلا برای ناشران کودک و نوجوان در آخرین دوره برگزاری) مواجه بود، حالا می‌تواند در بستر مجازی بدون مشکل پذیرای ورود مخاطبان و علاقه‌مندان باشد؟ این را تست‌های سرعت سایت مشخص می‌کنند و البته حتی حضوری کوتاه در پلتفرم این رویداد.

از میان ابزار‌های تست سرعت سایت به سراغ «گوگل پیج اسپید ("PageSpeed Insights")» می‌رویم، این ابزار یک‌بار رتبه مربوط به سرعت سایت را در محیط دسکتاپ (مثلا در لپ‌تاپ) و یک‌بار نمره مربوط به گوشی‌ها را ارائه می‌دهد (این ابزار دو بار کنش (Fetch) در سایت انجام می‌دهد)، بر اساس آنالیز این ابزار که البته از معتبرترین تست‌های سرعت سایت در جهان است، برای وب‌سایت اصلی نمایشگاه با نشانی https://tehranbookfair.ir/، اعداد ۱۱، ۱۲ و ۱۴ را در چندین تست در بازه‌های زمانی مختلف برای حالت موبایل و اعداد ۴۰ و ۴۱ را به همین شکل برای حالت دسکتاپ دریافت می‌کنیم!

اما همان‌طور که می‌بینیم اعداد به‌دست‌آمده در بازه ۴۹-۰ هستند و با رنگ قرمز به نمایش درآمده‌اند که این یعنی وب‌سایت آماده‌شده برای نمایشگاه مجازی کتاب از چندان سرعت مناسبی برخوردار یا اصطلاحا بهینه نیست!

البته چندان هم به این ابزار تخصصی نیازی نیست، کافی است وارد سایت شویم و بر روی یکی از گروه ناشران (برای مثال: عمومی) کلیک کنیم، چند ثانیه‌ای معطل می‌شویم تا این صفحه پدیدار شود، حالا می‌خواهیم اسکرول را به طرف پایین بکشیم تا اسامی دیگر ناشران عمومی را ببینیم، باز هم با چند ثانیه تاخیر مواجه می‌شویم و گویا این ماجرا ادامه دارد.»

این درحالی است که سرعت وب‌سایت نمایشگاه مجازی کتاب با وجود افزایش تعداد کاربران در زمان برگزاری نسبت به شب گذشته که هنوز آغاز به کار نکرده بود، در حالت دسکتاپ به عدد ۳۷ و در حالت موبایل به عدد ۱۱ کاهش داشته است.

انتظار می‌رود با رفع نقایص موجود، در روز‌های آتی شاهد مشکلات کمتری در برگزاری این رویداد مجازی باشیم.
 
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: