تیتر امروز

ظریفیان: مرگ مهسا امینی، زوایای پنهان دارد/ گشت ارشاد ناکارآمد بود
گفت‌وگوی دیدار در برنامه اصل ۲۷ با استاد دانشگاه و فعال سیاسی اصلاح‌طلب

ظریفیان: مرگ مهسا امینی، زوایای پنهان دارد/ گشت ارشاد ناکارآمد بود

با آغاز سال ۱۴۰۲ و پررنگ شدن موضوع حجاب در کشور، دیدارنیوز بر آن شد در فصل جدید برنامه اصل ۲۷، سراغ این موضوع برود و در گفت‌وگو با صاحب نظران، چالش‌های فراروی جامعه را بررسی کند.
جواد امام: تفکر مصباح، انتقام خود را از امام و جمهوریت گرفت
دبیرکل مجمع ایثارگران در یازدهمین برنامه رکن سه (قسمت اول)

جواد امام: تفکر مصباح، انتقام خود را از امام و جمهوریت گرفت

جواد امام دبیرکل حزب مجمع ایثارگران مهمان دیدارنیوز و یازدهمین برنامه رکن سه بود. این فعال اصلاح‌طلب در قسمت اول این گفت‌وگو به جایگاه احزاب و جمهوریت در نظام و نقشی که اقتدارگرایان در قهر مردم...
تاریخ به روایت موتلفه اسلامی
برنامه هفدهم تنگنا در گفت‌و‌گو با اسدالله بادامچیان (قسمت اول)

تاریخ به روایت موتلفه اسلامی

در نخستین بخش از برنامه تنگنا در گفت‌وگو با دبیر کل حزب موتلفه اسلامی، روایتی از آغاز به کار این حزب در دهه ۱۳۴۰ را از زبان اسدالله بادامچیان خواهید شنید که پر از جزئیات جالب و مهم است.
مکاتبه بانک با جنیدی؛

اعلام متناقض مناطق آزاد برای ترانزیت خودرو آمریکایی/ کار به ریاست جمهوری کشید

گرچه مسئولان در مناطق آزاد اعلام کردند که نه شورای عالی مناطق آزاد و نه مناطق هیچ درخواستی برای ترانزیت خودروی آمریکایی فی مابین مناطق نداشته اند، اما مستندات، نشان می‌دهد قبل از آن، شورای عالی مناطق آزاد طی مکاتبه‌ای با معاونت حقوقی ریاست جمهور برای ترانزیت خودرو‌های آمریکایی و رفع موانع ایجاد شده از سوی گمرک ایران رایزنی کرده است.

کد خبر: ۸۰۱۵۵
۱۱:۵۷ - ۲۹ دی ۱۳۹۹

اعلام متناقض مناطق آزاد برای ترانزیت خودرو آمریکایی/ کار به ریاست جمهوری کشید

 

دیدارنیوز ـ مکاتبات صورت گرفته از شهریورماه امسال بین شورایعالی مناطق آزاد و گمرک ایران از این حکایت داشت که مناطق به استناد تفاهم نامه منعقده در آبان ماه سال گذشته با پلیس راهور ناجا خواستار ترانزیت خودرو بین خود هستند، ولی ظاهرا با موانعی از سوی گمرک مواجه و درخواست حل و فصل موضوع را مطرح کردند.

این در حالی است که در تفاهم نامه مذکور اعلام شده که "در خصوص نقل و انتقال خودرو‌های بین مناطق آزاد در صورت موافقت سازمان‌های متبوعه با رعایت شرایط و ضوابط مرتبط با شماره‌گذاری اقدام لازم انجام شود. ".

اما ارونقی - معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران - در سال جاری بخشنامه‌ای صادر و ترانزیت خودرو را به رعایت پنج مورد مشروط می‌کند که در یکی از آن‌ها نقل و انتقال خودرو‌های لوکس و آمریکایی را ممنوع کرد؛ به طوری که تاکید شد "انتقال خودرو با برند‌های لامبورگینی، فراری، پورشه، هامر، مازراتی و بوگاتی همچنین سایر خودرو‌های دارای برند آمریکایی، ساخت یا با مبدا آمریکا امکان پذیر نیست. "
 
 

در شرایطی که به نظر می‌رسید اختلاف نظری بین مناطق آزاد و گمرک ایران در مورد ترانزیت خودرو‌های آمریکایی یا لوکس وجود داشته و مناطق در جابجایی این خودرو‌ها به مشکل خورده باشند، پیگیری موضوع از شورای عالی مناطق آزاد در دی ماه سال جاری با این اعلام همراه بود که "نه دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و نه سازمان‌های مناطق درخواستی برای جابجایی خودرو آمریکایی بین مناطق آزاد ارائه نکرده اند، " حتی در مورد اینکه آیا اشخاص درخواستی برای جابجایی خودرو آمریکایی بین مناطق داشته اند هم تصریح شد که "اصولا موضوع ترانزیت، ارتباطی با دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد ندارد و توافق سازمان‌های دو منطقه مقصد و مبدا برای جابجایی شرط اصلی است؛ با این حال تاکنون درخواستی برای جابجایی خودرو‌های آمریکایی از یک منطقه به منطقه دیگر به دبیرخانه شورای عالی واصل نشده است. "

مکاتبه بانک باجنیدی: گمرک مجری است نه سیاست گذار
اما بررسی‌های ایسنا نشان می‌دهد در آذرماه امسال، مرتضی بانک - رئیس شورای عالی مناطق ویژه و آزاد - طی مکاتبه‌ای با جنیدی - معاون حقوقی رئیس جمهور - موضوع ترانزیت خودرو بین مناطق آزاد و عملکرد گمرک دراین رابطه را مطرح کرده و به طور خاص بر رفع مشکل نقل و انتقال خودرو‌های آمریکایی تاکید داشته است.

بانک در نامه خود به تفاهم نامه منعقده بین دبیرخانه و پلیس راهور ناجا و دستورالعمل نقل و انتقال خودرو بین مناطق آزاد اشاره کرده و گفته که "اما گمرک ایران به عنوان نهاد مجری و نه سیاستگذار، با صدور بخشنامه‌ای ترانزیت خودرو بین مناطق را با محدودیت‌هایی مواجه کرده است. "

خودرو‌های آمریکایی قبلا وارد شده و الان فقط ترانزیت مطرح است
وی در این مکاتبه به بند (۳) بخشنامه معاون گمرک ایران یعنی بند مربوط به ممنوعیت ترانزیت خودرو‌های لوکس و آمریکایی اشاره داشته و گفته که " توجیه گمرک در ایجاد این محدودیت نامه آن معاونت (معاونت حقوقی رئیس جمهور) مبنی بر ممنوعیت واردات خودرو‌های برند آمریکایی، ساخت آمریکا یا با مبدا اولیه آمریکا به کشور است، در حالی که خودرو‌های مورد بحث در مناطق در سنوات قبل و در دوره قبل از اعمال ممنوعیت وارد شده و اکنون صرفا از یک منطقه به منطقه دیگر منتقل می‌شوند. "

درخواست جابجایی خودرو آمریکایی اشخاص
اعلام رئیس شورایعالی مناطق آزاد درباره ارسال تصویر نامه یکی از متقاضیان ترانزیت خودرو بین مناطق نیز نشان دهنده، درخواست جابجایی خودروی آمریکایی شخصی از منطقه آزاد اروند به منطقه آزاد انزلی است.

دستور رسیدگی و سکوت گمرک
بانک، از معاونت حقوقی رئیس جمهور خواسته نسبت به بررسی کارشناسی موضوع اقدام شود که به دنبال آن، این معاونت به سازمان‌های ذیربط دستور بررسی موضوع و اعلام نتیجه را داده است.

جریان ترانزیت خودرو بین مناطق آزاد در حالی با ابهاماتی دراین رابطه پیش می‌رود و حتی گلایه از عملکرد گمرک ایران در این رابطه به معاونت حقوقی رئیس جمهور کشیده شده که این سازمان تاکنون، موضع خود درباره چرایی ممنوعیت نقل و انتقال این خودرو‌ها و البته سایر خودرو‌های لوکس را اعلام نکرده و دلیل صدور این بخشنامه مشخص نیست.
 
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی