گوگل، اینستاگرام و حتی شبکه‌های ماهواره‌ای به محل سهل الوصولی برای فروش دارو‌های بعضا تقلبی تبدیل شده است، دارو‌هایی که مستقیم جان انسان‌ها را نشانه گرفته است.

کد خبر: ۷۹۱۰۹
۰۹:۴۵ - ۲۱ دی ۱۳۹۹

تیتر امروز

بایدن سوگند خورد؛ جشن پیروزی اتحاد رنگارنگ

بایدن سوگند خورد؛ جشن پیروزی اتحاد رنگارنگ

در مراسم تحلیف بایدن و جشن پیروزی حزب دموکرات حضور رنگین‌پوستان، هنرمندان و زنان بسیار برجسته بود. نیروهایی که به دموکرات‌ها کمک کردند که موقتا از کابوس ترامپ و ترامپیسم خلاصی یابند.
تو بازار مکاره، جان انسان می‌فروشنددیدارنیوزـنسرین نیکنام: شاید توزیع دارو‌های تقلبی موضوع جدیدی برای مخاطبان نباشد، ولی وقتی پای جان و سلامتی فرد یا افرادی در میان باشد موضوع حائز اهمیت می‌شود؛ در این گزارش درباره دارو‌های لاغری که این روز‌ها خواهان زیادی دارد صحبت شده که برخی از استفاده کنندگان را تا پای مرگ کشانده است.

بیشتر افرادی که احساس می‌کنند اضافه وزن دارند یا به اصطلاح چاق هستند اولین چیزی که به ذهنشان می‌رسد این است که از دارو‌های لاغری که این روز‌ها مانند نقل و نبات و بدون نظارت جدی در همه جا در دسترس است استفاده کنند؛ دارو‌هایی که هیچ آگاهی و اطمینانی از استاندارد بودن آن ندارند و فقط با اطمینان به صحبت‌های دوست و فامیل به سراغ آن می‌روند.

اگر این افراد در کنار سرچ این دارو‌ها عوارض و خطراتی که استفاده از آن را نیز می‌خواندند شاید هیچ وقت ریسک نمی‌کردند و استفاده از رژیم‌های مرسوم و تحت نظر پزشک را به جان خریدن چنین خطری ترجیح می‌دادند؛ در ادامه روایتی را می‌خوانید که تائیدی بر نکات گفته شده است.

 

به صحبت‌های معلم پسرم اطمینان کردم

سمیه به توصیه معلم فرزندش از یک پیج اینستاگرامی دو بسته داروی لاغری می‌خرد که به گفته مبلغان در طول یک ماه می‌تواند ۶ کیلو وزن کم کند. ماجرا را از زبان خود سمیه بشنوید.
 

بیشتر بخوانید: بارداری زیر ۲۰ سال؛ نقش مسائل روحی و فکری و اجتماعی کجاست؟«چند روز پیش وقتی با معلم پسرم درباره لاغری صحبت می‌کردم او به نقل از خواهرش گفت که او دارویی را از یکی از پیج‌های اینستاگرام خریده و توانسته در مدت یک ماه ۶ کیلو وزن کم کند؛ همین ماجرا مرا وسوسه کرد که من هم این دارو را امتحان کردم.
آدرس پیج اینستاگرام را گرفتم و به ادمین آن پیام و در مدت کوتاهی دارو را سفارش دادم و هزینه آن را برای هر بسته ۳۶۰ تومان بود پرداخت کردم و وقتی دارو به دستم رسید طبق بروشور آن شروع به مصرف کردم.

در بروشور نوشته شده بود بعد از مصرف یک دوره کامل دارو یک ماه فاصله بیاندازید و دوباره مصرف را شروع کنید همین نکته این موضوع را در ذهن من تداعی کرد که می‌توان به آن اطمینان کرد و شروع کردم به مصرف دارو.

در مدت دو روز که دو قرص را مصرف کردم یک کیلو کم کردم البته این را هم بگویم که در مدتی که دارو را مصرف کردم فقط دو ساعت خوابیده بودم و اشتهایم را به کل از دست داده بودم.

اما روز سوم اتفاق بدی افتاد؛ از صبح همان روز احساس کردم که حالم خوب نیست بی خوابی‌های دو شب گذشته سیستم بدنی مرا بهم ریخته بود، عصر همان روز احساس کردم که باید کمی بخوابم هنوز نیم ساعت نگذشته بود که با درد دست از خواب بیدار شدم و بعد هم احساس کردم از صورتم آتش بیرون می‌زند و احساس تب داشتم.

با تب سنج تبم را اندازه گرفتم، اما تب نداشتم کم کم احساس بیحالی شدیدی به من دست داد و دیگر چیزی متوجه نشدم تا ساعت دو شب که وقتی چشمم را باز کردم متوجه شدم در بیمارستانم.

از همراهانم علت را پرسیدم و فهمیدم که نزدیک به ۷ ساعت اصلا متوجه اتفاق‌های اطرافم نبودم و هیچ کس را نمی‌شناختم حتی همسر و فرزندانم را. این ماجرا شوک بزرگی را به من و اعضای خانواده وارد کرد و حالا بعد از گذشت ۴۸ ساعت از ماجرا به قول معروف هنوز حالم جا نیامده است.»
 
 
تو بازار مکاره، جان انسان می‌فروشند

بیشتر بخوانید: مجوز سفر با طعم کرونا!

 

پلیس "فتا" پای کار

چهاردهم تیرماه ۱۳۹۹ در پی شکایت خانمی ۳۱ ساله ساکن غرب تهران مبنی بر فروش داروی تقلبی لاغری در شبکه اجتماعی اینستاگرام موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت. شاکی در تحقیقات صورت گرفته بیان داشت که پس از خرید دارو و مصرف آن دچار بیماری شدید شده به طوری که چندین روز در بیمارستان بستری بوده است. با توجه به اظهارات شاکی، ماموران از طریق انجام اقدامات فنی و مهندسی به هویت متهم و گرداننده آن پی بردند و پس از انجام هماهنگی با مرجع قضایی وی را دستگیر کردند.

سرهنگ گودرزی رئیس پلیس فتا تهران بزرگ در این باره گفته بود که همشهریان مد نظر داشته باشند هرگونه فروش اقلام دارویی در فضای مجازی ممنوع بوده و با متخلفان برخورد قضایی صورت خواهد گرفت.

این مقام انتظامی افزوده بود: هم اکنون مجرمان در برخی از شبکه‌های اجتماعی اقدام به فروش و یا تبلیغ اقلام پزشکی و دارویی مختلفی می‌کنند که اکثر آن‌ها یا کلاهبرداری بوده و یا در شرایط ناسالمی نگهداری می‌شوند و بعضا هم تقلبی هستند، لذا از هموطنان خواهشمندیم که فریب این مجرمان را نخورده و اقلام دارویی خود را صرفا از داروخانه‌ها و مراکزی که مورد تائید سازمان غذا و دارو است تهیه کنند و چنانچه موارد مجرمانه از این دست را مشاهده کردند حتما از طریق مرکز فوریت‌های سایبری به نشانی www.cyberpolice.ir پلیس را در جریان قرار دهند.

صحبت‌های پلیس و کسانی که ناخواسته و از روی عدم آگاهی گرفتار چنین اتفاقاتی شدند، زنگ خطر جدی برای افرادی است که علیرغم شنیدن چنین اتفاق‌هایی باز هم به تبلیغ‌های بی پایه و اساس می‌روند یا به پیج‌های اینستاگرام اعتماد می‌کنند.

دارو‌های لاغری و عوارض مختلف آن

از آنجایی که دارو‌های لاغری در چند دسته تولید می‌شوند از این رو اثرات و عوارض آن روی افراد هم متفاوت است، اما پزشکان افزایش فشار خون و ضربان قلب، بی خوابی، اضطراب، بی قراری، استفراغ، سردرد، یبوست، بی خوابی، دهان خشک، اسهال، لرزش و مزه غیرعادی را از مهمترین عوارض این دارو‌ها می‌دانند.

دکتر عباسیان، متخصص طب ایرانی و معاون تعالی دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت درباره دارو‌های لاغری گفته است: دارو‌های گیاهی لاغری مانند بقیه دارو‌ها باید توسط پزشک تجویز شوند، زیرا ما انواع مختلف چاقی و انواع مختلف لاغری داریم. پس، چون علل چاقی و لاغری مختلف است یک داروی خاص نمی‌تواند درمان چند علت باشد.

او اضافه کرده: مثلا از جمله علل مختلف چاقی می‌توان به اشتهای زیاد، سوخت و ساز بدن پایین، تحرک کم و یبوست و ... اشاره کرد؛ بنابراین برای هر کدام از علل مذکور و بسیاری از دلایل دیگر چاقی، دستورات و دارو‌های متفاوتی تجویز می‌شود. حتی بعضی وقت‌ها دارو‌های لاغری یک فرد چاق برای انواع دیگری از چاقی مضر است و باعث بدتر شدن چاقی فرد دیگر می‌شود.
 
 
 
 
 
 

 

به دارو‌های تبلیغاتی نامعتبر اعتماد نکنید

"یکی از ایراد‌های بزرگی که به ما وارده این است که بدون تجربه و آگاهی به سراغ دارو‌های گیاهی یا دارو‌های گیاهی می‌رویم و از مضرات آن‌ها خبر نداریم" این جمله را محمود خدادوست معاون اسبق طب سنتی وزارت بهداشت در گفتگو با دیدار مطرح کرد و گفت: کسانیکه از طب سنتی استفاده می‌کنند تصورشان این است که دارو گیاهی و سنتی فراورده طبیعی دارد یعنی عارضه ندارد در صورتیکه اینطور نیست، دغدغه سازمان بهداشت جهانی هم همین است که مردم فکر می‌کنند داروی سنتی را می‌توان به راحتی استفاده کرد و می‌گویند اگر این دارو‌ها خوب هم نباشد بد هم نیست و این کاملا اشتباه است اتفاقا هر گیاه دارویی و هر فراروده طبیعی، گیاهی و سنتی علاوه بر داشتن اثربخشی عارضه هم دارد.

او با اشاره به اینکه دارو مضاد طبیعت یعنی ضد طبیعت بدن است، افرود: بنابراین دارو در هر صورت عارضه دارد و خطر آفرین است مگر اینکه توسط پزشکی آگاه استفاده از این ارزیابی شده باشد و و منفعت آن بر ضررش غلبه کند.

او تاکید کرد: ما در استفاده از ظرفیت طب سنتی و گیاهان دارویی باید به سراغ مراکزی برویم که مجوز دارند مانند سلامتکده‌ها که متخصص طب سنتی و مسئول فنی دارند یا یک سری پزشکانی که مجوز دارند یعنی هم دوره عمومی و هم دوره کوتاه مدت درباره استفاده از دارو‌های گیاهی یا گیاهان دارویی دیدند و دارای مجوز از انجمن علمی طب سنتی هستند که با گیاهان دارویی آشنایی دارند؛ تداخل‌ها را می‌دانند.

خدا دوست گفت: برخی از افراد که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند و ممکن است از آن آگاه نباشند استفاده از دارو‌های گیاهی یا گیاهان دارویی همراه با دارو‌های شیمیایی برایشان مشکل ایجاد می‌کند و لازم است کسی که داروی سنتی تجویز می‌کند تداخل‌ها را مورد توجه قرار دهد.

معاون اسبق طب سنتی وزارت بهداشت تاکید کرد: اینکه ما خودمان خودسرانه دارو استفاده کنیم و یا به عطاری برویم و دارو بگیرم اساسا ممکن است عارضه دار و خطرآفرین باشد از این رو باید اگر یک داروی سنتی و طبیعی یا گیاه دارویی و داروی گیاهی استفاده می‌شود باید از طریق دانشکده طب سنتی یا سازمان غذا و دارو مجوز داشته باشد.

او افزود: اگر از دارو‌ها با تبلیغ‌های کاذب ضد لاغری و چاقی بدون مجور استفاده شود باید منتظر عواقب آن باشیم، توصیه می‌کنم  داروی ترکیبی بدون مجوز از عطاری نگیرید و استفاده نکنید.

خدادوست، با اشاره به تحقیقاتی که چند سال قبل در مرکز تحقیقات علوم پزشکی انجام شد گفت: در این تحقیق برخی از دارو‌ها که به عنوان لاغری، چاقی و ترک اعتیاد که مجوز نداشتند آنالیز و مشخص شد در این دارو‌ها برای چاق کردن از کورتن برای لاغری از آمفتامین و برای ترک اعتیاد هم از نوع دیگر مواد مخدر استفاده شده و تنها کاری که کردند این بوده که این مواد را با یک سری گیاه مانند زردچوبه و آویشن ترکیب کرده و به مردم فروخته بودند.

به گفته این متخصص برای استفاده از دارو‌های گیاهی باید به سراغ عطاری‌های معتبری برویم که سال‌ها در این زمینه تجربه دارند گیاهان دارویی را می‌شناسند و داروی ترکیبی اشتباه به افراد نمی‌فروشند.

او درباره اعتماد مردم به فضا‌های مجازی برای تامین دارو نیز گفت: کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند به دنبال پر کردن جیب خود هستند و معمولا هم محصولات خود را با بزرگنمایی و تبلیغات کاذب به فروش می‌رسانند، از این رو مردم نباید به آنان اعتماد کنند.
 
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: