سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو در بیانیه‌ای طرفین درگیر در مناقشه قره‌باغ را به رعایت حقوق بین الملل بشر دوستانه فراخواند و هرگونه نقض حقوق مردم بی‌گناه و نیز نابودی و ایراد خسارت به اماکن، امکانات و دارایی‌های غیرنظامی را محکوم کرد.

کد خبر: ۷۲۷۶۰
۱۵:۲۸ - ۱۳ مهر ۱۳۹۹

دیدارنیوز ـ به گزارش سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو، بر اساس اعلام منابع رسمی جمهوری آذربایجان از جمله دفتر دادستان کل این کشور، از زمان شروع موج جدید درگیری‌های طرفین آذربایجانی و ارمنی در منطقه قره‌باغ و ۷ شهر پیرامونی آن، تعداد زیادی از شهروندان عادی جمهوری آذربایجان شامل زنان و کودکان کشته و زخمی و بسیاری از اماکن، امکانات و مراکز غیر نظامی نابود شده است.
 
دفتر دادستان کل جمهوری آذربایجان خبر داده است که بامداد روز ۳ اکتبر تعداد ۱۹ نفر از مردم بی‌گناه کشته و ۶۳ نفر زخمی و ۴۴ اماکن و امکانات غیر نظامی و ۱۸۱ خانه ویران شده است.
 
سفارت جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان در این بیانیه بر لزوم رعایت حقوق بشر و حقوق بین الملل بشر دوستانه تاکید کرده و با یادآوری عرف، هنجار‌ها و اصول و قواعد بین المللی حاکم بر مخاصمات مسلحانه از جمله کنوانسیون‌های ژنو (۱۹۴۹) و پروتکل‌های الحاقی آن (۱۹۷۷) و به ویژه کنوانسیون چهارم ژنو در مورد حمایت از غیرنظامیان، هرگونه نقض حقوق مردم بی‌گناه و کشتن و وارد آوردن جراحت بر آنان و نیز نابودی و ایراد خسارت به اماکن، امکانات و دارایی‌های غیرنظامی را به شدت محکوم و به خانواده‌های داغدار تسلیت گفت.
 
 طی روز‌های اخیر تنش‌ها بر سر منطقه قره باغ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است. آذربایجان در این مناقشه با تکیه بر اصل حفظ تمامیت ارضی کشور‌ها خواستار پایان اشغالگری ارمنستان شده و از سوی دیگر طرف ارمنی با استناد به اصل "حق تعیین سرنوشت" خواستار به رسمیت شناخته شدن حقوق ارامنه شده است. گروه مینسک که با هدف میانجیگری بین دو طرف شکل گرفته است در مدت بیش از دو دهه فعالیت خود کارکرد موثری نداشته است. جمهوری اسلامی ایران که با هر دو طرف مناقشه روابط حسنه‌ای دارد، بار‌ها برای کاهش تنش بین دو طرف اعلام آمادگی کرده است.
 
منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: