تیتر امروز

بازگشت به برجام برای دولت بایدن حیاتی است
ترجمه اختصاصی دیدار از میزگرد رادیو ملی آمریکا

بازگشت به برجام برای دولت بایدن حیاتی است

رادیوی ملی آمریکا میزگرد کوتاهی در مورد رویکرد دولت باید به برجام برگزار کرده است. میزگردی که گزاره مشترک آن حیاتی بودن بازگشت به برجام برای استراتژی کلی سیاست خارجی دولت بایدن است.
دومینوی تروریسم اسرائیلی؛ صبر استراتژیک ایران

دومینوی تروریسم اسرائیلی؛ صبر استراتژیک ایران

اسرائیل دومینویی از اقدامات خرابکارانه و تروریستی علیه ایران را از مدت‌ها قبل کلید زده است. مذاکرات وین صهیونیست‌ها را نگران کرده و حالا با جدیت بیشتری سعی در ویران کردن روند احیای برجام دارند.

معاون گردشگری هشدار داد: اگر مهاجرت روستایی‌ها ادامه پیدا کند گردشگری روستایی از سبد صنعت گردشگری ایران حذف می‌شود.

کد خبر: ۷۲۷۵۴
۱۴:۵۳ - ۱۳ مهر ۱۳۹۹
 
دیدارنیوز ـ ولی تیموری ـ معاون گردشگری ـ در افتتاحیه جشنواره گردشگری پایدار روستایی بیان کرد: با توجه به شعار انتخابی سازمان جهانی گردشگری برای هفته گردشگری امسال که از ۲۷ سپتامبر آغاز شده است، به طور جدی حمایت از موضوع گردشگری را جزء اهدفمان قرار داده‌ایم و امیدواریم بخش مهمی از گردشگری روستایی به راهکار‌ها و ابتکار عمل‌های بهتری در این راستا دست پیدا کند.
 
او با بیان این‌که جامعه روستایی بیش از هر زمان دیگری نیاز به حمایت دارد، ادامه داد: نسل جوان ما در روستا‌ها مهاجرت به شهر‌ها را ترجیح می‌دهند که این آسیب بزرگی است و اگر این روند ادامه داشته باشد، گردشگری روستایی از سبد گردشگری کشور حذف خواهد شد. در آینده با برگزاری جلسات تکمیلی و تخصصی و مشارکت با جامعه دانشگاهی به شناسایی راهکار‌هایی برای این آسیب می‌پردازیم و برنامه‌ای را برای این مسیر برنامه‌ریزی می‌کنیم.
 
تیموری به برنامه‌های در حال انجام در حوزه گردشگری روستایی اشاره کرد و افزود: هم‌اکنون در حال آماده کردن سند توسعه بخش گردشگری روستایی هستیم که امسال تکمیل می‌شود و نقشه راهی برای این حوزه خواهد بود. همچنین در این سند به موضوع بوم‌گردی که جزء مهمی از گردشگری روستایی است، تاکید خواهد شد.
 
معاون گردشگری با اشاره به دسته‌بندی روستاها، گفت: قالبی را که برای شهر‌ها انجام دادیم در مورد روستا‌ها نیز اعمال خواهیم کرد و بر این اساس هیچ روستایی از فهرست روستا‌های هدف گردشگری حذف نخواهد شد، بلکه در یکی از چهار دسته دوستدار گردشگر، متعهد به توسعه گردشگری، روستای هدف و روستای مقصد گردشگری طبقه‌بندی می‌شود.
 
او درباره بسته حمایت گردشگری که در دولت در حال تدوین است، توضیح داد: در این بسته واحد‌های بوم‌گردی در قالب بنگاه دیده شده‌اند و ما در تلاش هستیم این فعالیت را به شکل یک کار رسمی و اشتغالزا معرفی کنیم که داشتن کد بیمه کارگاه و کد رسمی اشتغال برای کارکنان آن جزء ملزومات است.
 
تیموری درباره نامتناسب بودن کیفیت و کمیت در واحد‌های بوم‌گردی، اظهار کرد: در ابتدای کار ضوابط محکمی وجود نداشت و به همین دلیل مجوز‌های بسیاری داده شد و این واحد‌ها با سرعت رشد کردند. هم‌اکنون مجموعه مقررات و رتبه‌بندی اقامتگاه‌های بوم‌گردی نهایی شده و در حال آموزش ارزیابان هستیم.
 
معاون گردشگری درباره تعیین تعرفه و نرخ‌های واحد‌های بوم‌گردی نیز گفت: بر اساس بخشنامه‌ای که از سال گذشته تصویب و ابلاغ شده است، واحد‌های بوم‌گردی نرخ پیشنهادی خود را به تشکل اعلام کنند و پس از تایید و امضای استان و تشکل، نرخ‌گذاری نهایی انجام می‌شود و هر روندی غیر از این تخلف است.
 
او درباره نحوه تعیین نرخ‌های پیشنهادی تاکید کرد: نرخ‌ها با نگاه رقابت‌پذیری خدمات تعیین شود و این‌گونه نباشد که منطقه‌ای به دلیل نرخ‌گذاری بالا از مقصد گردشگری کشور خارج شود.
 
وی با اشاره به توافق با وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات، گفت: هر نقطه‌ای که از لحاظ زیرساخت فناوری دچار مشکل است اعلام و گزارش کنید. این قول صدد صد را از وزیر ارتباطات گرفته‌ایم که هر مشکلی در این راستا پیگیری و مرتفع خواهد شد.
 
تیموری در پاسخ به دغدغه‌ای مبنی بر اهمیت آموزش واحد‌های بوم‌گردی اظهار کرد: مجموعه‌ای در قالب آموزش‌های عمومی و تخصصی آماده شده است که بوم‌گردی‌ها را نیز شامل می‌شود و واحد‌ها ملزم به رعایت آن هستند.
 
او همچنین طرح سفر‌های «خانه به خانه» و سفر‌های خانوادگی را که از سوی این تشکل مطرح شد مفید دانست و گفت: با توجه به فضای کنونی این نوع سفر‌ها می‌تواند قابل دفاع و فرهنگساز باشند، اگر سفر را در مسیر تخصصی هدایت کنیم آسیب‌ها نیز کاهش پیدا می‌کند.
 
معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که در جمع هیات مدیره جامعه حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی کشور و رؤسای هیات مدیره انجمن‌های حرفه‌ای بوم‌گردی استان‌ها در اهمیت تشکل‌ها سخن می‌گفت، یادآور شد: تشکل‌های حرفه‌ای برای بهبود شرایط و اوضاع نقش مهمی می‌توانند ایفا کنند. جامعه حرفه‌ای بوم‌گردی متشکل از افراد متخصصی است که بر تمامی امور این حوزه اشراف کامل دارد و نگاه ما نیز به تشکل حرفه‌ای دقیقا چنین چیزی بود که شاهد هستیم.
 
تیموری با اشاره به اهمیت هم‌افزایی و مشارکت بخش خصوصی و دولت در کنار یکدیگر، افزود: معاونت گردشگری به عنوان بخشی از بدنه دولت از جایگاه سیاسی برخوردار است که برای ورود به برخی مسائل محدودیت‌هایی دارد. وظیفه تشکل‌ها این است که در چنین حوزه‌هایی وارد شوند.
 
در ادامه این نشست جشنواره گردشگری روستایی که در سه بخش عکس، فیلم و ایده تعریف شده است، آغاز به کار کرد. این جشنواره تا پایان آذرماه ادامه خواهد داشت.
 
«گردشگری خلاق و کسب‌وکار‌های بوم گردشگری»، «اقامتگاه‌های دوستدار محیط زیست، نمونه‌هایی از کسب‌وکار‌های پایدار»، «ارتباط خوراک‌های بومی با بوم گردشگری»، «احیای رویداد‌ها و مناسبت‌ها در بستر گردشگری»، «نقش اقامتگاه بوم‌گردی در معرفی و احیای میراث ناملموس» و «صنایع‌دستی و تولیدات بومی در ارتباط با توسعه گردشگری جامعه بنیاد» مهمترین سرفصل‌هایی هستند که برای این جشنواره تعریف شده‌اند.
 
همچنین برگزاری کارگاه‌های توان‌افزایی، و نشست‌های تخصصی با فعالان مرتبط به بوم‌گردی در استان‌ها از جمله برنامه‌های جانبی جشنواره است.
 
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: