تیتر امروز

دومینوی تروریسم اسرائیلی؛ صبر استراتژیک ایران

دومینوی تروریسم اسرائیلی؛ صبر استراتژیک ایران

اسرائیل دومینویی از اقدامات خرابکارانه و تروریستی علیه ایران را از مدت‌ها قبل کلید زده است. مذاکرات وین صهیونیست‌ها را نگران کرده و حالا با جدیت بیشتری سعی در ویران کردن روند احیای برجام دارند.

محمدرضا خباز، عضو حزب اعتمادملی می‌گوید: اگر به دنبال موفقیت در انتخابات ۱۴۰۰ هستیم باید هرچه سریعتر یک کاندیدا به همراه برنامه اجرایی به مردم ارائه دهیم.

کد خبر: ۷۲۶۱۹
۱۲:۵۳ - ۱۱ مهر ۱۳۹۹
خباز: اصلاح طلبان ۲ کاندیدا معرفی کنند؛ یک رئیس جمهور یک معاون اول
 
دیدارنیوز - به هر میزان که به انتخابات سال ۱۴۰۰ نزدیک می‌شویم شاهد تحرک بیشتری از اصلاح طلبان برای حضور جدی تر در عرصه رقابت هستیم. بیانیه اخیر آیت الله موسوی خوئینی‌ها و تحرک جدی انتخاباتی حزب کارگزاران سازندگی موید این موضوع است که اصلاح طلبان نیز برای فتح مجدد پاستور خیز برداشته‌اند. حتی برخی گمانه‌زنی ها حکایت از آن دارد که چهره‌های سیاسی شاخصی همچون اسحاق جهانگیری، محمدرضا عارف، محمدجواد ظریف، محسن هاشمی، سورنا ستاری و... شاید نیم نگاهی به جایگاه ریاست جمهوری داشته باشند.


دیدارهای اخیر برخی از چهره‌های اصلاح طلب با شیخ مهدی کروبی شاید نشانه‌های اولیه ایجاد گشایش بیشتر برای اصلاح طلبان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال آینده باشد. البته تغییرات قوانین انتخابات ریاست جمهوری که در دستورکار مجلس یازدهم قرار گرفته و همچنین نوع نگاه و شاید مصلحت اندیشی شورای نگهبان را نیز باید جزو عوامل تأثیرگذار در امکان حضور جدی اصلاح طلبان در عرصه انتخابات ۱۴۰۰ به شمار آورد.

محمدرضا خباز به عنوان یک سیاستمدار اصلاح طلب گشایش ایجاد شده برای برخی محصورین را قدمی مثبت می‌داند. او معتقد است زمان را نباید از دست داد و تا دیر نشده اجازه حضور چهره‌های شاخص اصلاح طلب در عرصه خدمت‌رسانی به مردم در انتخابات ۱۴۰۰ را صادر کرد.

نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با هشدار به اصلاح طلبان نیز می‌گوید: دیگر زمانی برای فکر کردن باقی نمانده و اصلاح طلبان باید هرچه زودتر با محوریت سیدمحمد خاتمی یک کاندیدای اصلی و همچنین یک معاون اول را برای انتخابات ۱۴۰۰ به مردم معرفی کنند.

آنچه در ادامه از نظر می‌گذرانید گپ و گفت با محمدرضا خبار، عضو حزب اعتماد ملی، نماینده ادوار و استاندار سابق دولت روحانی است؛

***
* آقای خباز! به نظر می‌رسد بخشی از اردوگاه اصلاحات فعالیت خود را برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ آغاز کرده است. آیا می‌توان امیدوار بود تحرک شکل گرفته به تمامی بخش‌های جریان اصلاحات تسری پیدا کند؟
اصلاح طلبان به عنوان یک مجموعه قوی و با سابقه که دغدغه پیروی از خط امام راحل (ره) را دارند نباید در سال ۱۴۰۰ به عنوان یک تماشاچی صرف در عرصه انتخابات حاضر باشند و بهتر است که به عنوان یک جریان تأثیرگذار سیاسی به ایفای نقش جدی بپردازند.

بنده تصور می‌کنم زمان زیادی را اصلاح طلبان از دست داده‌اند و حالا که شخصیتی همانند آیت الله موسوی خوئینی‌ها همت کرده و اصلاح طلبان را برای ورود به عرصه فرا خوانده‌اند، باید سایر شخصیت‌ها و احزاب این جناح سیاسی نیز خود را برای ورود جدی به عرصه آماده کنند.

* از هم اکنون اسامی مختلفی همچون آقایان محمدجواد ظریف، اسحاق جهانگیری، سورنا ستاری، محسن هاشمی، علی مطهری و... به عنوان کاندیدای احتمالی اصلاح طلبان برای سال ۱۴۰۰ مطرح است. به نظر شما حضور این افراد تا چه حد جدی است و فکر می‌کنید کدامیک از اصلاح طلبان قدرت اجماع رأی را برای سال آینده داشته باشد؟
مطرح شدن این دست از اسامی تنها یک گمانه‌زنی است که بیشتر کارکرد رسانه‌ای دارد و شاید برای جریان اصلاحات آسیب زا نیز باشد. بنده معتقدم ابتدا باید اصلاح طلبان با انسجام گرد هم جمع شوند و در وهله نخست به تدوین یک مانیفست و برنامه اجرایی جهت ارائه به مردم همت گمارند و سپس شخصیتی را که قابلیت پیش برد سیاست‌ها و برنامه‌های ایشان را دارد به عنوان کاندیدای اصلی خود معرفی کنند.
 
* فکر می‌کنید کدام شخصیت و یا حتی نهاد سیاسی درون اصلاح طلبان باید به عنوان محور، این انسجام اولیه را ایجاد کند؟
تلاش‌های اخیر آیت الله موسوی خوئینی‌ها بسیار قابل ستایش است، در واقع تلاش‌های ایشان برای جریان اصلاحات و انقلاب اسلامی غیرقابل انکار است، اما بنده معتقدم تنها فردی که در جریان اصلاحات در شرایط کنونی قدرت ایجاد اجماع را دارد، شخص آقای سید محمد خاتمی است. البته تصور بنده این است که اطلاعیه اخیر آیت الله موسوی خوئینی‌ها طی هماهنگی با آقای خاتمی نگارش شده باشد. 

بنده تصور می‌کنم اعضای مجمع روحانیون مبارز می‌توانند با محوریت قرار دادن آقای خاتمی بخشی از جریان اصلاحات را جهت ایجاد انسجام در این جریان، گرد هم بیاورند. نباید فراموش کنیم آقای خاتمی علاوه بر اصلاح طلبان در میان مردم نیز دارای محبوبیت زیادی است، زیرا عملکرد مثبت دولت ایشان در حوزه‌های مختلف داخلی و خارجی و رفتار شخصی آقای خاتمی هنوز به عنوان یک نمونه یادآوری می‌شود.

* فکر می‌کنید در آستانه انتخابات سال ۱۴۰۰ بخش‌هایی از حاکمیت و البته شورای نگهبان دست به ایجاد برخی گشایش‌های سیاسی در قبال اصلاح طلبان بزند؟
بنده برداشته شدن برخی از محدودیت‌ها برای آقای کروبی را یک گام مثبت ارزیابی می‌کنم اما معتقدم که این اقدامات کافی نیست. متاسفانه در طی ۱۰ سال قبل با محصور شدن برخی از چهره‌های سیاسی، کشور از خدمات ایشان محروم شد و امیدوارم در آینده گشایش بیشتری در قبال اصلاح طلبان رخ دهد.

متاسفانه در کشور ما جرایم سیاسی را با جرم امنیتی یکی می‌کنند. جریان اصولگرا با همین بهانه افرادی همانند آقایان کروبی و موسوی و همچنین خانم رهنورد را به حاشیه رانده‌اند که امیدواریم تا زمان باقی است محدودیت‌های این سه نفر به صورت کامل برداشته شده تا ایشان نیز بتوانند در عرصه سیاسی کشور منشأ خدمت شوند.

* در شرایطی که اصولگرایان با تعدد کاندیدای ریاست جمهوری مواجه هستند، فکر می‌کنید اصلاح طلبان بهتر نیست با کاندیدای واحد وارد عرصه شوند؟
در جناح مقابل (اصولگرایان) هر فردی زودتر از خواب بیدار شود انگیزه خدمت و کاندیداتوری برای انتخابات ریاست جمهوری پیدا می‌کند. متاسفانه بخشی از مشکلات کشور بر گردن اصولگرایان است و جز درصد اندکی از ایشان، الباقی به خاطر حمایت از برخی افراد در به وجود آمدن خسارت‌های متعدد عذرخواهی نکرده‌اند.

باید توجه کنیم فردی در قامت ریاست جمهوری قرار است پس از مقام معظم رهبری به عنوان شخص دوم کشور کارها به پیش ببرد، به همین دلیل نباید تعدد کاندیدا از یک جناح را حسن دانست، بلکه باید تنها افراد کارآمد وارد عرصه شوند. در جناح اصلاحات نیز بنده معتقدم از هم اکنون دونفر به عنوان شخصیت اصلی و البته معاون اول به مردم جهت انتخابات ۱۴۰۰ معرفی شوند.

* فکر می‌کنید اگر تعدد حضور کاندیداها در انتخابات ۱۴۰۰ رخ دهد، جریان انتخابات وارد مرحله دوم نیز شود؟
بنده پیش از پاسخگویی به این سوال امیدوارم مجلس قوانین مرتبط با انتخابات را به گونه‌ای تغییر دهد که در ایام ثبت نام هر فردی به خود اجازه ندهد تا ادعای کاندیداتوری برای جایگاه ریاست جمهوری کند. متاسفانه این موضوع موجب وهن شده است. باید فضای سیاسی کشور به گونه‌ای در امر انتخابات شکل بگیرد که افراد از دریچه احزاب خود را وارد عرصه رقابت کنند، زیرا در آن زمان دیگر افراد بدون تخصص نمی‌توانند برای ثبت نام مراجعه کنند.

در خصوص احتمال کشیده انتخابات سال ۱۴۰۰ به دور دوم نیز باید منتظر ماند و جریان مناظره‌های انتخاباتی و آرایش سیاسی جناح‌های مختلف را رصد کرد تا از آن طریق یک پیش بینی درست ارائه داد.

* تا چه میزان موافق حضور بانوان در قامت کاندیداتوری انتخابات ۱۴۰۰ هستید؟
بنده معتقدم زنان فعال در عرصه‌های مختلف اجرایی کشور اگر برتری نسبت به مردان نداشته باشند، قطعا هیچ کاستی نسبت به ایشان ندارند. امیداورم شورای نگهبان مفهوم رجل سیاسی را به عنوان فرد سیاسی مورد بررسی قرار دهد و از طریق آن اجازه حضور زنان را نیز برای کاندیداتوری انتخابات ۱۴۰۰ صادر کند.

کشور ما پیش از این شاهد حضور یک وزیر خانم بود که ایشان عملکرد بسیار مثبتی از خود به جا گذاشتند و امروز نیز بسیاری از زنان در این کشور حضور دارند که به دلیل همین تفسیر غلط از عبارت «رجل سیاسی» پا به عرصه خدمت نمی‌گذارند.

* آیا در میان بانوان فعال در عالم سیاست، فردی وجود دارد که قابلیت اداره قوه مجریه را داشته باشد؟
بنده به صورت مصداقی به هیچکدام از بانوان اشاره نمی‌کنم، اما با اطمینان می‌گویم که بانوان لایق پست ریاست جمهوری در کشور کم نیستند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
معین
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
0
1
با سلام ، یکی از اشکالات اساسی ثبت اختراعات نخبگان کشور از سال ۱۳۹۲ تا کنون :
اینجانب نیز در این روند مشکل داوری اختراعات را دارم یعنی زمانی که طرح اینجانب نو و جدید است ولی مراجع و داوران پس از گرفتن هزینه های بالا طرح را تایید نمی کنند و در پاسخ می گویند دوست داریم طرح شما را رد کنیم برو پیش هرکسی که دوست داری بگو این مرجع را قبول ندارم اداره نیز می گوید ما طبق قانون مجبور هستیم طرح شما را رد کنیم . برخی از مراجع نیز می گویند داور متخصص ندارند !
در این خصوص به کارشناس اداره اختراعات متن زیر را ارسال کردم :
کارشناس محترم با سلام ، اینجانب به شخصه اعتقادی به روند مارکسیستی و وارداتی اداره اختراعات که با قانون اساسی کشور در تضاد می باشد ندارم . بر فرض مثال متقاضی پرونده خود را به حداقل ۵۰ مرجع ارسال کند و پرونده ۳ ماه در هر مرجع توقف کند تا یکی از این مراجع داور متخصص داشته باشند و طرح را درست مورد داوری قرار دهند ، این یعنی اتلاف وقت چیزی حدود ۸ سال و پرداخت هزینه چیزی حدود ۳۰ ملیون تومان . در حال حاضر ۱۱ مرجع در پرونده های قبلی اعلام کرده اند داور متخصص ندارند! . اولا بعد از ۸ سال پرونده به چه درد متقاضی می خورد ؟ ، دوم اینکه اگر اینجانب بخواهم ۲۰ اظهارنامه با این روند ثبت کنم یه چیزی حدود ۶۰۰ ملیون باید هزینه کنم ( بنظر شما امکان ثبت اختراع به صورت غیر مستقیم از اینجانب سلب نشده است ؟ ) ، ایا بعد از اینکه سند را دریافت کردم همین دولت این هزینه را می تواند طی فرآیندی به اینجانب برگرداند ( به قول دوستمون خود سند اختراع ۵ کیلو روغن نباتی ارزش داره ؟ ) ، یا قرار است متقاضی در جامعه رها شود ؟ . در اداره شما مردم دو دسته هستند برخی با سرمایه های خود اختراع ثبت می کنند برخی با دارایی های خود. اشخاصی که با دارایی خود اختراع ثبت می کنند مثل اعضا هیات علمی ، اشخاصی که به بدنه آزمایشگاه و پژوهشگاه ها متصل هستند ، این افراد هر هزینه ای بابت اختراع انجام می دهند دولت طی فرآیندی این هزینه را به آن ها برگشت میدهد یا از طریق گرنت دانشگاهی یا از طریق پژوهش تولید . یعنی این وسط فقط پول جابجا می شود و کسی ضرر نمی کند. دسته دوم کسانی هستند که با سرمایه های خود اختراع انجام میدهند مثل افراد که مدارک عالیه دانشگاهی دارند مشغول کار هستند اما به بدنه دولت وصل نیستند ، این افراد تحت هر شرایطی اگر نتوانند اظهارنامه خود را به ثبت برسانند آن ها هم سرمایه خود را از دست داده اند و هم دارایی خود را که همان اختراع می باشد . چون این افراد مجبور هستند نسبت به افراد اول یک مرحله بیشتر برای فرایند ثبت انرژی صرف کنند ، این روند به صورتی طراحی شده که به مرور زمان قشر متوسط جامعه منحل خواهد شد . و جامعه دو قطبی می شود یعنی دو قشر بالا و پایین که در این صورت کاپیتالیسم رخ می دهد و …
https://www.farsnews.ir/news/13990415000143/
http://ipm.ssaa.ir/ENQ/List