تیتر امروز

نحوه‌ کمک به افراد آسیب‌پذیرِ اطرافمان در بحران کرونا
«دیدار؛ یاری متقابل» - قسمت دوم

نحوه‌ کمک به افراد آسیب‌پذیرِ اطرافمان در بحران کرونا

سلسله مطالب «دیدار؛ یاری متقابل» به مفهوم همیاری اجتماعی در دوران همه‌گیری کرونا می‌پردازد. در این قسمت به شیوه‌های مختلف کمک به افراد آسیب‌پذیری پرداخته شده است که در اطراف ما زندگی می‌کنند.
مصاحبه دیدار در مورد اعمال مکانیسم ماشه توسط آمریکا
کد خبر: ۷۱۷۷۶
۱۷:۲۴ - ۳۰ شهريور ۱۳۹۹

سعید لیلاز: فشنگی نمانده که با مکانیسم ماشه شلیک شود!

 

دیدارنیوز - سرویس اقتصادی: سعید لیلاز، کارشناس مسائل اقتصادی و فعال سیاسی اصلاح طلب، در گفتگو با خبرنگار اقتصادی دیدار در خصوص فعال شدن مکانیسم ماشه توسط ایالات متحده آمریکا، گفت: درباره مکانیسم ماشه باید بگویم این ماشه کاربردی ندارد، زیرا هر چه در تفنگ بوده، قبلا شلیک شده است و شلیک جدیدی در کار نیست. در واقع در این تفنگ، دیگر فشنگی باقی نمانده که با مکانیسم ماشه، شلیک شود! تحریم اقتصادی خاصی باقی نمانده که امریکا اجرا نکرده باشد. از سوی دیگر به نظر من تحریم تسلیحاتی ایران عملا لغو نمی‌شود. کشور‌های غربی که چه تحریم سازمان ملل باشیم و چه نباشیم به ایران سلاح نمی‌فروشند، کشور‌های شرقی هم که هر چه بخواهند به ما بدهند، یواشکی می‌دهند.


وی تاکید کرد: با فعال شدن مکانیسم ماشه، هیچ اتفاق خاصی نمی‌افتد. از نظر اقتصادی نه در جهت بهبود شرایط ایران، اتفاقی می‌افتد و نه در جهت خراب‌تر شدن اوضاع. البته ایران از نظر سیاسی و دیپلماتیک، پیروزی بزرگی به دست آورد. به نظر من برجام، حقانیت خودش را هم به داخل و هم به خارج ثابت کرد. نشان داد که اقای روحانی در مورد اهمیت برجام، کاملا محق بود. برجام در حال حاضر اثر عملیاتی ندارد، اما به لحاظ سیاسی باعث مفتضح شدن آمریکا شد. از نظر اقتصادی هم همان طور که گفتم مکانیسم ماشه، شرایط را برای ما بدتر نمی‌کند، چون آمریکا هر کاری می‌توانست تا کنون انجام داده است. همین الان هم هر کشوری به ایران کالا بفروشد یا از ایران چیزی بخرد، تحریم می‌شود. از نظر تحریم اقتصادی، هر اتفاقی قرار بود رخ بدهد تا الان داده است.


لیلاز در پاسخ به این پرسش که «تحریم‌ها تا کنون تحریم‌های یک جانبه آمریکا بود، اما از این به بعد به تحریم‌های سازمان ملل تبدیل می‌شود، آیا این برای ایران مشکل ساز نمی‌شود؟»، گفت: ببینید تا الان هم هر کس با ایران کار می‌کرد تحت تحریم‌های آمریکا قرار می‌گرفت. خب از این به بعد هم تحت تحریم قرار می‌گیرد! تفاوت خاصی با قبل ایجاد نمی‌شود. فقط عنوانش می‌شود تحریم بین‌المللی که البته هیچ بین المللی هم در کار نیست و اروپا و روسیه و چین نیز با آن مخالفند. در مورد تحریم خرید اسلحه و جنگ افزار هم همان طور که گفتم اروپا و آمریکا چه ما تحریم باشیم و چه نباشیم به ما سلاح نمی‌فروشند، ما هم الان اصلا پول خرید اسلحه نداریم. از روسیه و چین هم هر سلاحی از قبل می‌خریدیم، الان هم می‌خریم!


این تحلیلگر اقتصادی ادامه داد: اصلا معامله اسلحه که در دنیا علنی و رسمی نیست. برای خرید اسلحه که ال سی باز نمی‌کنند. خرید و فروش اسلحه بین ایران و چین و روسیه و کره شمالی و ونزوئلا و ... اکثرا مخفیانه انجام می‌شود. در این حوزه، اساسا مکانیسم ماشه کاربردی ندارد!


لیلاز با اشاره اقدامات تحریمی آمریکا از ابتدای سال ۱۳۹۷ اظهار داشت: آمریکایی آن موقع فکر نمی‌کردند که اقتصاد ایران این میزان تاب آوری داشته باشد. آمریکایی در سال ۱۳۹۷ فکر نمی‌کردند که ایران اینقدر دوام بیاورد که به سال ۱۳۹۹ و لغو تحریم‌های تسلیحاتی برسد. بزرگ‌ترین نقطه قوت این ماجرا در درجه اول قدرت نظامی ایران بود و در درجه دوم توان تاب آوری اقتصاد ایران بود. در مورد قدرت اقتصادی ایران هم باید بگویم که بخش غیر رسمی و زیر زمینی ایران بود که باعث تاب آوری شد. البته قطعا کرونا در ۶ ماهه نخست سال، برای اقتصاد کشور مشکل ایجاد کرد.


لیلاز با اشاره به عملکرد صدا و سیما در ماه اخیر، گفت: رفتار صدا و سیما در قبال دولت در ماه‌های اخیر ... شده است. در حال حاضر رفتار صدا و سیما در برخورد با دولت آقای روحانی فرق خاصی با رسانه‌های فارسی زبان خارج کشور ندارد! صدا سیما دائم تاکید دارد که طرفدار مقاومت و ایستادگی در مقابل آمریکا است، اما به لوازم آن پایبند نیست!

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: