وقوع آتش‌سوزی، اردوگاه پناهجویان «موریا» واقع در جزیره لسبوس یونان که بزرگترین اردوگاه پناهجویان در این کشور به شمار می‌رود را بطور کامل از بین برد.

کد خبر: ۷۰۹۳۸
۱۳:۰۳ - ۱۹ شهريور ۱۳۹۹

دیدارنیوز ـ شبکه خبری بی. بی. سی با انتشار این خبر افزود: اردوگاه موریا محل اقامت نزدیک به ۱۳ هزار نفر است که چهار برابر بیش از ظرفیت خود پناهجو پذیرفته بود.
 
«آریس هاتزیک» (Aris Hatzik) معاون فرماندار جزیره لسبوس دراین باره گفت که این اردوگاه بطور کامل ویران شده است.
 
«کراکاس میتسوتاکیس» نخست وزیر یونان نیز درپی آتش سوزی در بزرگترین اردوگاه پناهجویان یک نشست فوق العاده برگزار کرد.
 
این شبکه خبری افزود: هفته گذشته پس از آنکه ۳۵ مورد فرد مبتلا به ویروس کرونا در میان پناهجویان پیدا شد، مقامات یونانی اقدام به قرنطینه افراد حاضر دراین اردوگاه کردند که با مخالفت آنان مواجه شدند.
 
بنابر این گزارش یک سخنگوی دولت یونان به تلویزیون دولتی «ای. آر. تی» گفت که تحقیقات درباره علت وقوع این آتش سوزی در جریان است.
 
در همین حال «مانوس لوگوتتیس» دبیرکل پذیرش متقاضیان پناهندگی وزارت مهاجرت یونان نیز در گفتگو با خبرگزاری «آنا» در باره این آتش سوزی گفت «آنچه در موریا رخ داده یک فاجعه است».
 
بی. بی. سی درادامه گزارش داد: این اردوگاه برای دو هزار پناهجو ساخته شده بود، اما مقامات یونانی درنهایت نزدیک به ۱۳هزار پناهجو که ۷۰ درصد از پناهجویان آن افغان هستند را در آن جای دادند؛ بنابراین گزارش گروه‌های حقوق بشر بار‌ها درباره وضعیت نابسامان این اردوگاه علیه دولت یونان اعتراض کرده بودند.
 
بی. بی. سی یادآور شد: در ماه آوریل گذشته «دیده بان حقوق بشر» اعلام کرده بود که مقامات یونانی کار چندانی برای کاستن از جمعیت بالای این اردوگاه انجام نداده اند.
 
پناهگاه ویران شده ماریو در شمال شرق «مایتیلن» (Mytilene) مرکز جزیره لسبوس قرار داشت.
 
منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: