مصاحبه اختصاصی «دیدار»

وکیل محمد رجبی یکی از سه نفر محکومان به اعدام حوادث آبان ماه، با اشاره به اینکه امروز، پرونده جهت مطالعه در اختیار برخی وکلا قرار گرفت، از درخواست اعمال ماده ۴۷۷ طی روز جاری خبر داد.

کد خبر: ۶۵۸۱۲
۱۹:۰۹ - ۲۵ تير ۱۳۹۹

دیدارنیوز _ سرویس اجتماعی: وکیل محمد رجبی یکی از سه نفر محکومان به اعدام حوادث آبان ماه، با اشاره به اینکه امروز، پرونده جهت مطالعه در اختیار برخی وکلا قرار گرفت، از درخواست اعمال ماده ۴۷۷ طی روز جاری خبر داد.

حسین تاج، وکیل محمد رجبی یکی از سه تن از متهمان حوادث آبان ماه که به اعدام محکوم شده است، درباره جزئیات پرونده این محکومان و مراحل دادرسی آن به «دیدار» گفت: با توجه به این که به طور رسمی و طبق اعلام پیشین مرجع قضائی، امروز پرونده جهت مطالعه در اختیار برخی وکلای تعیینی قرار گرفت، دلیل رعایت حقوق موکلین و شأن حرفه ای، اخلاقاً از شرح جزئیات معذورم.


وی ادامه داد: اما از آنجایی که حکم صادره مبنی بر مجازات اعدام طی این روز‌ها در رسانه‌ها نمود پیدا کرده، باید گفت که اولا ارجاع پرونده به اجرای احکام جزو تشریفات مقرره در قانون است و اجرای چنین حکمی مستلزم مقدماتی است.


وکیل محمد رجبی درباره اخبار ضدونقیض مبنی بر درخواست رئیس قوه قضاییه برای اعاده دادرسی پرونده و اعمال ماده ۴۷۷ توضیح داد: در حال حاضر فارغ از ایرادات متعددی که در قالب تقاضای اعاده دادرسی و نیز اعمال ماده ۴۷۷ تبیین خواهیم کرد؛ زمینه اجرای این حکم مهیا نیست. این درحالی است که درخواست اعمال ماده ۴۷۷ امروز ارسال شده و به نتیجه آن امیدواریم.


تاج در پاسخ به اینکه برخی میگویند ابلاغ یک حکم قضایی به منزله اجرای آن حکم نیست و بر این اساس اعتراض به ابلاغ حکم اعدام این سه متهم را رد می‌کنند، گفت: درخواست اعاده دادرسی نسبت به چنین مجازاتی که در هفته آینده و در اولین زمان تقدیم خواهد شد، قانوناً سبب توقف اجرای حکم خواهد بود.


اسفندماه سال گذشته، اولین بار خبر صدور حکم سه تن از بازداشت شدگان آبان ماه ۹۸ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی منتشر شد. بنا بر آن اخبار، سه جوان به نام‌های امیرحسین مرادی، محمد رجبی و سعید تمجیدی به اتهاماتی، چون مشارکت در تخریب و تحریق به قصد مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران، محاربه به اعدام و به اتهام سرقت مسلحانه مقرون به آزار در شب به تحمل زندان و شلاق محکوم شدند.


طی هفته‌های اخیر نیز مصطفی نیلی وکیل یکی از آن‌ها در توییتر خود از مخالفت دیوان عالی کشور با فرجام‌خواهی از حکم این سه تن خبر داد. علاوه براین، حسین تاج از دیگر وکلای این پرونده در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه خواهان دسترسی وکلا به پرونده شد.


در هفته جاری، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه، ضمن تأیید اخبار اخیر درباره نظر دیوان عالی کشور نسبت حکم اعدام برای این سه جوان، تصریح کرد: «بعد از فرجام خواهی متهمان و وکلای مدافع آن‌ها در دیوان، حکم صادره تائید و برای اجرا به دادسرا اعاده شده است. اینکه حکم اجرا شود یا نشود ممکن است در فرآیند قانونی دادرسی‌های فوق العاده یا اعمال ماده ۴۷۷ یا هر موجب قانونی تغییر کند.»

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم