اعتراض‌های بی‌سابقه در مصر در حالی به راه افتاده که رئیس‌جمهوری این کشور برای حضور در نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک شده است.

کد خبر: ۳۵۷۲۷
۱۱:۴۲ - ۳۰ شهريور ۱۳۹۸

دیدارنیوز - به نوشته روزنامه القدس العربی، فعالان حامی دموکراسی در توییتر در اظهارنظرهایی به تمایل خود درباره عدم بازگشت عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری مصر به کشور اشاره کردند.

آنها در توییت‌های تمسخر آمیز به اظهارات قبلی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان نشست گروه هفت اشاره کردند.

دونالد ترامپ درحالی که منتظر ملاقات با عبدالفتاح سیسی، همتای مصری خود در جریان نشست میان کشورهای عضو گروه هفت بود، وی را "دیکتاتور محبوب من" نامیده بود.

رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته در حالی که قرار بود در هتلی در شهر بیاریتز فرانسه با عبدالفتاح سیسی دیدار کند، گفت: "دیکتانور محبوب من کجاست؟" این در حالی بود که دست کم ۱۰ مقام آمریکایی و سه مقام مصری منتظر ورود رئیس جمهوری مصر بودند و حرف‌های ترامپ را شنیدند.

ایاد بغدادی، فعال توییتری نوشت، "بفرمایید، دونالد ترامپ "دیکتاتور محبوب" در مسیرش به شهر نیویورک و نزد شماست و می‌توانید او را نگه دارید، مصری‌ها نمی‌خواهند او بازگردد".

بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی اقدام به تغییر تصاویر پروفایل‌های خود به رنگ قرمز در همبستگی با معترضان مصری کردند.

سیسی به واسطه‌ کودتایی در سال ۲۰۱۳ که به سقوط محمد مرسی منجر شد، به قدرت رسید و از آن زمان تاکنون تمام مخالفان را سرکوب کرده و حدود ۶۰ هزار شهروند در زندان به سر می‌برند.

گفته می‌شود تظاهرات روز جمعه با بازداشت تعدادی از معترضان همراه بود و برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از گاز اشک آور استفاده شد. اکثر مغازه‌ها در مرکز قاهره بسته شدند در حالی همیشه تا پاسی از شب جمعه باز هستند.

اعتراض‌ها در فضای مجازی با افزایش انتشار هشتگ‌هایی در مخالفت با سیسی طی هفته‌های اخیر شروع شد.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: