تیتر امروز

دومینوی تروریسم اسرائیلی؛ صبر استراتژیک ایران

دومینوی تروریسم اسرائیلی؛ صبر استراتژیک ایران

اسرائیل دومینویی از اقدامات خرابکارانه و تروریستی علیه ایران را از مدت‌ها قبل کلید زده است. مذاکرات وین صهیونیست‌ها را نگران کرده و حالا با جدیت بیشتری سعی در ویران کردن روند احیای برجام دارند.
پس از انفجار آرامکو؛
News Image Lead

پس از انفجار آرامکو در شنبه گذشته پیش بینی ها حاکی از افزایش قیمت نفت طی گشایش بازارها در روز دوشنبه بوده است و امروز با گشایش بازارها شاهد افزایش قیمت این طلای سیاه هستیم.

کد خبر: ۳۵۱۹۴
۱۰:۲۴ - ۲۵ شهريور ۱۳۹۸

دیدارنیوز- حملات پهبادهای نیروهای یمنی به تاسیسات غول نفتی عربستان، آرامکو، به خروج ۵.۷ میلیون بشکه‌ای تولید روزانه عربستان منجر شده است؛ یعنی چیزی بیش از نیمی از تولیدات نفتی سعودی‌ها و ۶ درصد عرضه کل نفت دنیا.

 قبل از حمله به تاسیسات آرامکو در شنبه گذشته قیمت نفت به گفته کارشناسان مسیر نزولی را می پیمود و پیش بینی ها حاکی از کاهش قیمت نفت تا بشکه ای ۵۷ دلار بود ولی با تشدید تنشها در منطقه نظریه ادامه پیدا کردن کاهش قیمت نفت باطل شد و همه منتظر افزایش قیمت این طلا سیاه شدند.

پیش بینی کارشناسان بعد از وقوع انفجار در آرامکو به حقیقت بدل شد و تنها با گذشت چند ساعت از گشایش بازار ها قیمت نفت برنت بشکه ای ۶ دلار افزایش یافت؛ قیمت نفت WTI نیز بشکه ای ۵ دلار افزایش یافت.

در حال حاضر صادرات نفت عربستان به نصف کاهش یافته است ولی مقامات مطلع این کشور اظهار کردند که صادرات نفت عربستان پس از بازسازی تاسیسات به طور کامل از سر گرفته خواهد شد و تا آن زمان آمریکا خود را برای تامین تقاضا جهانی آماده کرده است.

از نظر نیویورک تایمز حمله پهبادها به شرکت ملی نفت عربستان نه تنها آسیب‌پذیری عربستان سعودی در جنگ علیه حوثی‌ها را برملا کرد، بلکه نشان داد که انجام چنین حملات مهمی تا چه حد کم‌هزینه شده است. «میم زویجننبرگ» پژوهشگر ارشد مسائل پهپادی در مؤسسه صلح هلندی «پکس» می‌گوید برای ساخت پهپادهای مورد استفاده در این عملیات تنها ۱۵۰۰۰ دلار یا کمتر هزینه شده است.»

انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات در مصاحبه ای با روسیاالیوم در این خصوص می گوید:" حمله حوثی ها به شرکت آرامکو در شهر بقیق دامن امارات و کشورهای منطقه را هم خواهد گرفت. این حمله تروریستی دامن همه ما را خواهد گرفت و این نشان دهنده چالش استراتژیکی است که منطقه با آن روبرو است و تلاش جمعی در قبال آن را ضروری می کند."

به نقل از خبرگزاری اویل پرایس، قیمت نفت برنت تا فردا به بشکه ای ۸۰ دلار خواهد رسید و احتمال اینکه افزایش قیمت آن ادامه پیدا کند بالا است و این در حالی است که قیمت نفت WTI نیز تا فردا به بشکه ای ۷۵ دلار خواهد رسید و این افزایش قیمت ها به احتمال زیاد تا بشکه ای ۱۰۰ دلار ادامه پیدا خواهد کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: