تیتر امروز

سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست
در گفت‌وگوی دیدار اندیشه با یک فقیه و استاد دانشگاه و حوزه، مطرح شد:

سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست

عبدالرحیم سلیمانی اردستانی در برنامه دیدار اندیشه گفت: اصرار بر حق تعیین سرنوشت مهمترین دلیل امتناع امام‌ حسین (ع) بر عدم بیعت با حاکم بود.
انگیزه‌های سوءقصد به ترامپ چیست؟/ افشاگری طیب‌نیا درباره نقش جلیلی در به تصویب نرسیدن FATF
مجله خبری تحلیلی دیدار نیوز با اجرای محمدرضا حیاتی

انگیزه‌های سوءقصد به ترامپ چیست؟/ افشاگری طیب‌نیا درباره نقش جلیلی در به تصویب نرسیدن FATF

این یازدهمین برنامه مجله خبری تحلیلی دیدارنیوز است که با اجرای محمدرضا حیاتی و با حضور کارشناسان و صاحب نظران تقدیم مخاطبان گرامی می‌شود.

کشف گونه‌‌های جانوری جدید در غارهای ایران

در مطالعه‌ای که روی شناسایی جمعیت بندپایان میکروسکوپی از غار دانیال استان مازندران انجام شد، گونه‌ای جدید از بندپایان با نام plutomurus danialensis شناسایی شد. این درحالی است که یک حشره میکروسکوپی دیگر نیز توسط غارشناسان در غار مغان خراسان کشف شد.

کد خبر: ۱۶۷۹۶۵
۰۹:۳۸ - ۱۲ تير ۱۴۰۳

کشف گونه‌‌های جانوری جدید در غارهای ایران

دیدارنیوز: گونه‌ای جدید از بندپایان با نام plutomurus danialensis در غار دانیال استان مازندران و یک حشره میکروسکوپی توسط غارشناسان در غار مغان خراسان کشف شده است.

به نقل از ایلنا، در مطالعه‌ای که روی شناسایی جمعیت بندپایان میکروسکوپی از غار دانیال استان مازندران انجام شد، گونه‌ای جدید از بندپایان با نام plutomurus danialensis شناسایی شد. این درحالی است که یک حشره میکروسکوپی دیگر نیز توسط غارشناسان در غار مغان خراسان کشف شد.

غار دانیال در استان مازندران یکی از بزرگترین غار‌های آبی ایران محسوب می‌شود. غار مغان خراسان نیز یکی از قدیمی‌ترین غار‌های ایران است که هم‌اکنون دو گونه جانوری جدید در این غار‌ها کشف شده که تنها زیستگاه این حشرات در جهان این دو غار محسوب می‌شود.

«جواد نظام دوست» عضو انجمن غار و غارشناسی ایران در این رابطه گفت: این اکتشاف و مطالعه توسط تیم غارشناسی باشگاه تخصصی کاوشگران مشهد و با مدیریت دکتر محمود مهرافروز و با همکاری اساتید دانشگاه پاول جوزف شافاریک کشور اسلواکی و دانشگاه ایلیای گرجستان بر روی این غار انجام گرفت.

او گفت: این گونه جدید و منحصربه‌فرد در جهان، گونه‌ای نادر از بندپایان است که هم‌اکنون در غار دانیال ایران یافت شده و با نام علمی plutomurus danialensis که برگرفته از نام خود غار دانیال است در مجله معتبر علمی Zootaxa ۲۰۲۴ به چاپ رسیده است.

نظام دوست همچنین در رابطه با کشف گونه جدید جانوری در غار مغان خراسان نیز افزود: یک حشره میکروسکوپی توسط متخصصان غارنوردی و غارشناسی باشگاه تخصصی کاوشگران غار مغان کشف شد. این حشره میکروسکوپی نیز یکی از گونه‌های جانوری است که تنها زیستگاه آن در غار مغان خراسان یکی از قدیمی‌ترین غار‌های ایران است.

کشف گونه‌‌های جانوری جدید در غارهای ایران

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی