تیتر امروز

سهم خواهی؛ مانع ارتباطی پزشکیان با متخصصان
در کارگروه تعیین وزیر نیرو چه خبر است؛ گزارش دیدارنیوز را بخوانید

سهم خواهی؛ مانع ارتباطی پزشکیان با متخصصان

یکی از کارگرو‌های پر حاشیه این روز‌های رئیس جمهور منتخب کارگروه انتخاب وزارت نیرو است. این گزارش به این موضوع می‌پردازد.
معدن و صنایع وابسته، لوکوموتیو پیشران اقتصاد کشور است/ایران و کشور‌های حوزه خلیج فارس نفرین شده نفت هستند
گفت‌وگوی دیدار با کارشناس حوزه معدن و صنایع وابسته

معدن و صنایع وابسته، لوکوموتیو پیشران اقتصاد کشور است/ایران و کشور‌های حوزه خلیج فارس نفرین شده نفت هستند

برنامه گفت‌وگوی اقتصادی دیدارنیوز، میزبان امیربیژن یثربی استاد پیشین دانشگاه، عضو سابق هیات پژوهشی دانشگاه اگزتر انگلستان در گروه ژئوتکنیک و مسئول تجاری‌سازی رشته صنایع و معادن پارک علم و فناوری...
سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست
در گفت‌وگوی دیدار اندیشه با یک فقیه و استاد دانشگاه و حوزه، مطرح شد:

سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست

عبدالرحیم سلیمانی اردستانی در برنامه دیدار اندیشه گفت: اصرار بر حق تعیین سرنوشت مهمترین دلیل امتناع امام‌ حسین (ع) بر عدم بیعت با حاکم بود.
انتظارات فعالان محیط زیست از دولت چهاردهم (قسمت اول)

انتخابات و بحران‌هایی که معطل سیاست نمی‌مانند

آنچه بعد از این در باکس "انتظارات فعالان و کارشناسان محیط زیست از دولت چهاردهم" می‌بینید، خواسته‌ها و مطالباتی است که قرار است توسط همین افراد نگارش شده و در دیدارنیوز منتشر شود.

کد خبر: ۱۶۷۴۸۳
۱۷:۲۱ - ۰۲ تير ۱۴۰۳

 

انتخابات و بحران‌هایی که معطل سیاست نمی‌مانند

دیدارنیوزـ *مهرداد جهانگیری: یک هفته بیشتر تا انتخابات ریاست‌جمهوری باقی نمانده و ظرف همین چند روز تکلیف قوه مجریه ایران برای چهار سال آینده مشخص می‌شود.فضای عمومی جامعه هنوز آنقدر‌ها درگیر انتخابات نشده است. به بیان بهتر؛ سیاست و بحران‌های ناشی از انسداد سیاسی در ایران چنان سایه‌ای بر تمام شئون زندگی ما انداخته که بخش قابل توجهی از جامعه متأثر از همین فضا، انگیزه‌ای برای مشارکت در انتخابات ندارد.

علاوه بر این انسداد سیاسی، کمپین تبلیغاتی نامزد‌ها نیز هنوز نتوانسته‌اند به مشکلات اساسی کشور پاسخ بدهند. وضعیت محیط زیست یکی از همین بحران‌هاست که تاکنون در برنامه انتخاباتی نامزد‌ها جایگاه خاصی نداشته است. از نامزد‌های این انتخابات می‌خواهم به صورت شفاف راجع به این چند مورد مشخص پاسخ دهند:

یک: در چهارده سال گذشته و در دوران سه رئیس جمهور، دو طرح احداث پالایشگاه خصوصی و احداث مجتمع پتروشیمی در اطراف منطقه حفاظت‌شده #میانکاله خون فعالان محیط زیست و ساکنان منطقه را به جوش آورد. هردوی این پروژه‌ها با تلاش فعالان محیط زیست متوقف شد. اما چه تضمینی هست که در دولت بعد بار دیگر و با طرحی مشابه، شاهد تکرار این ماجرا‌ها نباشیم؟

دو: بحران اشتغال و عدم توسعه‌ی متوازن شمال کشور، اصلی‌ترین دستاویز طراحان این طرح‌های مخرب بوده تا با دست گذاشتن روی آن، بخشی از افکار عمومی و ساکنان منطقه را متقاعد به همراهی با خود سازند. نامزد‌های انتخابات چه برنامه‌ای برای حل بحران اشتغال این مناطق، بدون دست درازی به محیط زیست و تخریب گسترده‌ی آن دارند؟

سه: موضوع انتقال آب از دریای خزر به مناطق کویری، یکی دیگر از این طرح‌های پرحاشیه و آسیب‌زاست. این در حالی‌ست که به دلیل کمبود آب در شرق #مازندران، برای اولین بار در تاریخ، کشت شالی در مزارع برخوردار از آب عمومی ممنوع شد و بسیاری از کشاورزان منطقه را با بحران معیشتی مواجه ساخت.

برنامه نامزد‌ها برای جلوگیری از ادامه این روند مخرب چیست؟

از فعالان محیط زیست و دغدغه‌مندان اقصی نقاط کشور می‌خواهم که در ادامه‌ی این رشته توییت، معضلات زیست محیطی منطقه خود را بصورت مصداقی بیان کنند تا بتوانیم در یک هفته‌ی پیش رو نامزد‌های انتخابات را وادار به پاسخگویی شفاف کنیم.

*روزنامه نگار

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی