تیتر امروز

سانحه هوایی ورزقان؛ عزای عمومی در ترکیه، آمریکا تسلیت گفت/ عزاداری در مشهد +ویدیو
سقوط دردناک بالگرد ابراهیم رئیسی در آذربایجان شرقی

سانحه هوایی ورزقان؛ عزای عمومی در ترکیه، آمریکا تسلیت گفت/ عزاداری در مشهد +ویدیو

روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت‌ماه، بالگرد حامل ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور و حسین امیرعبداللهیان، وزیرخارجه در آذربایجان شرقی دچار سانحه شد و صبح روز دوشنبه رئیس جمعیت هلال احمر از پیدا شدن لاشه بالگرد...
ابراهیم رئیسی تلاش می‌کرد دولتی فراجناحی باشد/امیرعبداللهیان «شهید قدس» است
«دیدارنیوز» در گفت‌وگو با «کنعانی‌مقدم» واقعه شهادت رییس‌جمهوری و هیات همراه را بررسی می‌کند:

ابراهیم رئیسی تلاش می‌کرد دولتی فراجناحی باشد/امیرعبداللهیان «شهید قدس» است

یکی از سیاستمداران در گفت‌وگو با دیدار معتقد است که رییسی با جمع کردن منتقدان و موافقان زیر یک سقف تلاش می‌کرد فراجناحی باشد.
اندیشکده آمریکایی: برای شکست روسیه در جنگ اوکراین، باید نخست پنج مساله راهبردی را حل و فصل کرد(قسمت اول)
از چشم جهان (۱۵۰)

اندیشکده آمریکایی: برای شکست روسیه در جنگ اوکراین، باید نخست پنج مساله راهبردی را حل و فصل کرد(قسمت اول)

تازه‌ترین بسته حمایتی در حوزه امنیت ملی آمریکا در قبال اوکراین، که در آوریل امسال تصویب شد، به دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اجازه می‌دهد، برای ادامه حمایت از اوکراین علیه تجاوز روسیه، به تولید...
بسیارى از کسانى که در انتخابات ١١ اسفند راى ندادند، برانداز نیستند

خاتمی: کشور با تهدیدها و چالش‌ها روبروست/ براى جوانان معترض احکام سنگین صادر مى‌شود

سیدمحمد خاتمى، رئیس دولت اصلاحات با بیان اینکه کشور با تهدیدهاى جدى و چالش‌ها و بحران‌هایى روبروست، گفت: براى جوانان منتقد و معترض احکام سنگین حتی اعدام صادر مى‌شود و یا با زنان و دختران جوان در خیابان‌ها، دانشگاه‌ها، ورزشگاه‌ها و سایر مکان‌ها به بهانه بى‌حجابى برخورد سخت صورت مى‌گیرد.

کد خبر: ۱۶۵۲۴۰
۱۶:۴۶ - ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۳

خاتمی

دیدارنیوز: رئیس‌جمهور پیشین ایران گفت: نظام حکمرانی متوجه باشد بسیارى از کسانى که در انتخابات ١١ اسفند رأى ندادند، برانداز نیستند بلکه معتقدند وضعى که دارند قابل تحمل نیست و فقط مى خواهند زندگى کنند.

سیدمحمد خاتمى، رئیس دولت اصلاحات که در جمع مشاوران خود سخن می‌گفت، تاکید کرد: انتظار این بود که جمهوری اسلامی که از فرصت موفقیت نسبى در درگیرى با اسرائیل براى ایران ایجاد شده و مورد تأیید بسیارى از جریانات سیاسى و بخش زیادى از مردم قرار گرفته است، در حل مشکلات خود در حوزه سیاست خارجى و نیز داخلى استفاده کند و آن را مبنایى براى وحدت ملى در داخل کشور و ارتباطات منطقی با جهان قرار دهد، ولی متأسفانه خلاف این رخ می‌دهد و براى جوانان منتقد و معترض احکام سنگین حتی اعدام صادر مى‌شود و یا با زنان و دختران جوان در خیابان‌ها، دانشگاه‌ها، ورزشگاه‌ها و سایر مکان‌ها به بهانه بى حجابى برخورد سخت صورت مى گیرد و برای کسبه و نهاد‌های رسمی و غیر رسمی دردسر درست می‌شود و از ایران چهره‌ای خشن به نمایش گذاشته مى‌شود.

خاتمی با بیان این‌که اینک کشور با تهدیدهاى جدى و چالش‌ها و بحران هایى روبروست، مهمترین تهدید را وضع زندگى مردم و ناامیدى از آینده دانست و گفت: حاکمیت با این اقتصاد نابسامان و تورم و گرانى افسارگسیخته و افزایش بى رویه فقر، ... نباید فرصت‌ها را از دست بدهد و بهتر است این پیروزى را مستمسکى براى ارتباط عزت مندانه با جهان و آشتى ملى در داخل کشور قرار دهد و درصدد رفع نارضایتى هاى جامعه که اتفاقا در کاهش مشارکت در انتخابات اخیر بروز و ظهور پیدا کرد، باشد. نظام حکمرانی متوجه باشد بسیارى از کسانى که در انتخابات ١١ اسفند رأى ندادند، برانداز نیستند بلکه معتقدند وضعى که دارند قابل تحمل نیست و فقط مى خواهند زندگى کنند.

وى با بیان این که اکنون در دانشگاههاى معتبر سراسر دنیا علیه جنایت اسرائیل در غزه، تظاهرات گسترده اى در حال انجام است، گفت: ولى در داخل ایران چنین صحنه هایى را شاهد نیستیم؛ چرا که آنقدر در داخل ایران بد عمل شده است که دیگر این اتفاقات روى مردم ناراضی به ویژه نسل جوان و روشنفکران تأثیرى ندارد.

دنیا پذیرفت که ایران یک قدرت است

سید محمد خاتمى همچنین در تحلیلى کوتاه از عملیات موشکى ایران مقابل اسرائیل، برخى از مزایاى این اقدام را برشمرد و گفت: موقعیتى براى ما در برخورد با اسرائیل پیش آمد که اولا دنیا پذیرفت ایران یک قدرت است و در خاورمیانه، به عنوان یک قدرت برتر حضور دارد و مى تواند بر روى سایر کشورهاى منطقه تأثیرگذار باشد، ثانیا اسرائیل با وجود همه جنایت‌هایى که کرده، فهمید در حدى نیست که بشود با این قدرت درگیر شود و اگر خداى نکرده جنگى میان این دو کشور رخ دهد، ایران مى‌تواند لطمات اساسى به آن‌ها بزند و در عین حال از قدرت بازدارندگى و دفاع از خودش هم برخوردار است و مى تواند تهدید‌ها را دفع کند و ثالثا در میان افکار عمومى مسلمانان جهان به خصوص در منطقه خاورمیانه نسبت به عملیات موشکى ایران علیه اسرائیل هم یک نوع احساس غرور و خشنودى و نیز احترام به جمهورى اسلامى ایجاد شد و آنچه تضعیف شد اسرائیل و سیاست هاى نتانیاهو بود.

وى در ادامه تأکید کرد: اکنون که ایران در چنین موقعیت مثبتى قرار گرفته، ضرورى است جمهورى اسلامى این پیروزى را به فرصتى براى ایجاد یک دیپلماسى فوق العاده فعال در منطقه و جهان تبدیل کند و در گفتگو و مذاکره با کشورهاى منطقه ضمن رفع نگرانى آن‌ها مبنى بر این که تهدیدى براى این کشور‌ها نیست، تأکید کند که خواهان مشارکت در توسعه و امنیت و آرامش منطقه است.

رئیس دولت اصلاحات اضافه کرد: جمهورى اسلامى چنین گفتگوهایى را هم مى تواند با سایر کشورهاى دنیا داشته باشد و به آن‌ها تأکید کند که به دنبال ایجاد تنش و جنگ نیست و فقط خواسته در پاسخ به تهدیدات اسرائیل و حمله این کشور به کنسولگرى ایران نشان دهد قدرت مقابله دارد.

وى افزود: ایران در ضمن باید یادآور شود همچنان از مردم غزه و حقوق فلسطینیان حمایت مى کند ولى این حمایت به معناى دخالت در سیاست‌ها و تصمیمات آن‌ها نیست و در عین حالى که به هیچ وجه از درگیرى مستقیم و جنگ با اسرائیل استقبالى نمى‌کند، با کمک خود کشورهاى منطقه فقط به دنبال مهار جنگ افروزى اسرائیل و امنیت و توسعه و پیشرفت منطقه است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی