تیتر امروز

فوری؛ سانحه برای بالگرد حامل رئیس‌جمهور/ اعزام تیم‌های امدادی زنجان به محل حادثه
این گزارش بروزرسانی می‌شود

فوری؛ سانحه برای بالگرد حامل رئیس‌جمهور/ اعزام تیم‌های امدادی زنجان به محل حادثه

برخی خبرها حاکی از آن است که بالگرد حامل ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور در آذربایجان شرقی دچار سانحه شده است. با این حال برخی همراهان رئیس جمهور در این بالگرد توانسته‌اند تماسی با مرکز برقرار کنند...
«جوانی جمعیت ایران» از رویا تا واقعیت
«دیدارنیوز» در گفت‌وگو با آسیب‌شناس اجتماعی بررسی می‌کند:

«جوانی جمعیت ایران» از رویا تا واقعیت

عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی معتقد است تا زمانی که چالش‌های درمانی، آموزشی و رفاهی را حل نکنند نمی‌توان انتظار افزایش جمعیت داشت.
سیل غارتگر اومد، از تو رودخانه گذشت ...
دیدار آنچه در مشهد اتفاق افتاد را بررسی می‌کند

سیل غارتگر اومد، از تو رودخانه گذشت ...

چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت، مشهد، ساعت حدود دو بعدازظهر؛ باران شروع می‌شود، سیل می‌آید، ۹ نفر جان خود را از دست می‌دهند، اما مدیران شهری می‌گویند: آبگرفتگی بود نه سیل!.
مرحله پایانی توافق باید تضمین‌کننده آتش‌بس دائمی باشد

حماس: صهیونیست‌ها چاره‌ای جز پذیرش شروط ندارند/ دستان ما روی ماشه است

«یوسف حمدان» نماینده جنبش حماس در الجزایر گفت: در حال حاضر توپ در زمین اشغالگران است و اگر می‌خواهند معامله‌ای انجام دهند و اسرای خود را آزاد کنند چاره‌ای جز موافقت با شروط مقاومت ندارند.

کد خبر: ۱۶۴۸۰۳
۱۰:۵۳ - ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۳

حماس: صهیونیست‌ها چاره‌ای جز پذیرش شروط ندارند

دیدارنیوز: یکی از مسئولان حماس با اشاره به اینکه بند‌های پیشنهاد جدید رژیم صهیونیستی در مذاکرات آتش‌بس تا حدودی با مواضع مقاومت سازگاری دارد تاکید کرد که اشغالگران چاره‌ای جز پذیرش شروط ما ندارند و ما موضع خود را بر اساس رسیدن به آتش‌بس دائمی تنظیم کرده‌ایم.

در سایه تحولات اخیر مربوط به مذاکرات آتش بس و تبادل اسرا که اخیراً در قاهره انجام شد و هنوز نتیجه نهایی آن اعلام نشده است یکی از مسئولان حماس طی سخنانی اعلام کرد که این جنبش دیروز چهارشنبه میانجی‌ها را از ملاحظات خود درباره برخی نکات و مفاد و شرایطی که در سند پیشنهادی رژیم صهیونیستی درباره آتش بس در غزه درج شده است آگاه کرده و از آن‌ها خواسته تا در این زمینه توضیح بدهند.

صهیونیست‌ها چاره‌ای جز پذیرش شروط مقاومت ندارند

«یوسف حمدان» نماینده جنبش حماس در الجزایر در این زمینه طی گفتگو با وب سایت عربی ۲۱ اظهار داشت که دیدگاه حماس کاملاً روشن است و میانجی‌ها را از دیدگاه خود آگاه کرده و آن‌ها نیز موضع حماس را به اطلاع صهیونیست‌ها رساندند تا رژیم اشغالگر هم موضع خود را اعلام کند و ما هرگز از شروط خود کوتاه نمی‌آییم و تحت فشار مذاکرات قرار نمی‌گیریم.

وی افزود که در این دور جدید از مذاکرات رژیم اشغالگر بعد از ۷ ماه تجاوزات وحشیانه خود به نوار غزه تا حدودی به پذیرش شرایط مقاومت نزدیک شده و در برابر برخی از این شروط تسلیم شده است. در حال حاضر توپ در زمین اشغالگران است و اگر می‌خواهند معامله‌ای انجام دهند و اسرای خود را آزاد کنند چاره‌ای جز موافقت با شروط مقاومت ندارند. اتلاف وقت بیشتر یعنی از دست رفتن فرصت برای بازگرداندن اسرای زنده اسرائیل از نوار غزه و تحمیل خسارات بیشتر به ارتش صهیونیستی که بدون کسب هیچ گونه دستاورد نظامی یا سیاسی ماه‌هاست در شن‌های غزه غرق شده است.

حماس تاکید کرد که از جمله بند‌هایی که رژیم اشغالگر با آن توافق کرده برقراری آتش بس و عقب نشینی نیرو‌های صهیونیستی از گذرگاه نتساریم است؛ یعنی گذرگاهی که رژیم اشغالگر در نزدیکی شهر غزه ایجاد کرده و شمال غزه را از جنوب آن جدا می‌کند. همچنین بر اساس این پیشنهاد، رژیم صهیونیستی با بازگشت آوارگان به شمال غزه موافقت کرده، اما ما نیاز داریم که تضمین اساسی دریافت کنیم مبنی بر اینکه در پایان توافق به یک آتش بس دائمی و جامع می‌رسیم و همچنین نیرو‌های اشغالگر به طور کامل از نوار غزه عقب نشینی می‌کنند و این اتفاق باید قبل از شروع مبادله اسرای نظامی انجام شود.

حماس: صهیونیست‌ها چاره‌ای جز پذیرش شروط ندارند/ دستان ما روی ماشه است

دور کنونی مذاکرات با دوره‌های قبلی تفاوت زیادی دارد

یوسف حمدان تصریح کرد که حماس بعد از دریافت پاسخ صهیونیست‌ها به درخواست‌ها و ملاحظات این جنبش، موضع خود را به اطلاع میانجی‌ها می‌رساند و ما انتظار داریم که طی روز‌های آینده این اتفاق بیفتد. در حال حاضر مذاکرات و فضای فعلی تفاوت چشمگیری با دوره‌های گذشته دارد در دوره‌های قبلی مذاکرات در سایه کارشکنی‌های رژیم صهیونیستی هیچ نتیجه‌ای حاصل نمی‌شد.

وی ادامه داد که ما همچنان منتظر اشغالگران به ملاحظاتی که جنبش حماس به میانجی‌ها درباره سند پیشنهادی رژیم صهیونیستی ابلاغ کرده هستیم. موضع و خواسته‌های حماس همانی است که قبلاً بر آن‌ها تاکید کرده و در این مرحله رژیم اشغالگر باید بفهمد که با فریبکاری‌های سیاسی نمی‌تواند به اهداف خود برسد.

مرحله پایانی توافق باید تضمین‌کننده آتش‌بس دائمی باشد

این رهبر حماس درباره جزئیات ملاحظاتی که این جنبش به میانجی‌ها درباره مفاد پیشنهاد رژیم صهیونیستی ارائه داده گفت که ما به میانجی‌ها گفتیم توافق باید متضمن تعهدی صریح و آشکار باشد مبنی بر اینکه مرحله پایانی توافق به معنای پایان تجاوزات به نوار غزه به شکل همه جانبه بوده و آتش بس دائمی باید برقرار گردد. همچنین قبل از آغاز روند تبادل اسرای نظامی رژیم صهیونیستی با اسرای فلسطینی در زندان‌های دشمن، نیرو‌های اشغالگر اسرائیلی باید به طور کامل از همه مناطق نوار غزه خارج شوند و همچنین هیچ محدودیت یا شرط و شروطی برای آزادی و حق بازگشت آوارگان به مکان‌هایی که از آنجا آواره شده‌اند وجود نخواهد داشت.

نماینده حماس در الجزایر با اشاره به اینکه این جنبش هرگز زیر بار استاندارد‌های ناعادلانه و فریبکارانه در بحث تبادل اسرا نمی‌شود تاکید کرد که ما ملاحظات خود را درباره برخی اصطلاحاتی که در سند پیشنهادی رژیم صهیونیستی درج شده بود و ما احساس می‌کردیم ممکن است در روند بازسازی نوار غزه مانع ایجاد کند به اطلاع میانجی‌ها رساندیم و منتظر پاسخ طرف صهیونیستی هستیم و مجدداً تاکید می‌کنیم که برای هر سناریویی آماده‌ایم و دستان ما روی ماشه است.

فرصتی برای فریبکاری به صهیونیست‌ها نمی‌دهیم

وی در ادامه با محکوم کردن ادعا‌های «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا و «جو بایدن» رئیس جمهوری این کشور که مدعی شده بودند در صورت شکست مذاکرات کنونی تنها حماس مقصر خواهد بود گفت که ما تحت تاثیر حرف و فشار سیاسی قرار نمی‌گیریم و پیشنهاد ارائه شده توسط رژیم اشغالگر را با دقت مورد بررسی قرار دادیم و متوجه شدیم که بند‌های آن تا حدودی با موضع حماس سازگاری دارد، اما ما هوشیارانه و با احتیاط عمل می‌کنیم.

وی افزود که رژیم اشغالگر تصور می‌کند قبل از خروج نظامیان آن از نوار غزه می‌تواند اسرای نظامی خود را آزاد کند، اما ما ملاحظات خود را به گونه‌ای که موفقیت توافق را تضمین کند و به اشغالگران فرصتی برای فریبکاری ندهد به اطلاع میانجی‌ها رساندیم.

همدان در ادامه با اشاره به اینکه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی مانع رسیدن به هر توافقی می‌شود و در تلاش برای کشاندن منطقه به خشونت و درگیری‌های بیشتر و طولانی کردن جنگ است تاکید کرد که واشنگتن به جای اتهام زنی بیهوده به حماس بهتر است حمایت تسلیحاتی خود از رژیم اشغالگر را که مرتکب انواع جنایات ضد بشری علیه مردم فلسطین می‌شود متوقف کند.

پیشتر هم یک منبع فلسطینی آگاه جزئیات روند مذاکرات آتش‌بس و آخرین نتیجه آن را اعلام و تاکید کرد که در سند پیشنهادی جدیدی که به جنبش حماس ارائه شده شاهد عقب نشینی طرف صهیونیستی از برخی مواضع آن هستیم.

این منبع فلسطینی آگاه در گفتگو با شبکه المیادین اعلام کرد که سند پیشنهادی که اخیراً به جنبش حماس تحویل داده شد شامل نکات مثبت و عقب نشینی در موضع رژیم صهیونیستی است. البته حماس همچنان باید موضوعات کلیدی به ویژه آتش بس دائمی و عقب‌نشینی کامل نیرو‌های اشغالگر از نوار غزه را بررسی کند.

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی